Całkowity zakaz wnoszenia alkoholu do jednostek, palenie e-papierosów tylko w wyznaczonych miejscach, czy obowiązek oddawania honorów kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego, to niektóre zmiany w Regulaminie Ogólnym Sił Zbrojnych RP. Zacznie on obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
Wojsko zakończyło pracę nad zmianami w regulaminie – dowiedział się portal polska-zbrojna.pl. W znowelizowanym dokumencie pojawiło się ponad 100 nowych punktów, treść ponad 400 innych zmieniono.
Jakie zmiany czekają żołnierzy po nowym roku? Jedną z nowości będzie obowiązek oddawania honorów także kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego. Teraz taki obowiązek mundurowi mają względem m. in. Prezydenta, Marszałka Sejmu i Senatu; Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej.
Honory jako pierwsi wciąż będą oddawać podwładni i młodsi. Nowym wymogiem będzie to, że starsi stopniem żołnierze honory te będą musieli odwzajemnić .
Nowy dokument precyzuje też zasady zachowania się żołnierzy na terenie jednostek wojskowych, jeśli chodzi o palenie tytoniu, spożywanie alkoholu lub narkotyków i dopalaczy. – To propozycje zgłoszone przez m. in. dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Poza obowiązującym zakazem posiadania i spożywania alkoholu, dopisaliśmy punkt o całkowitym zakazie jego wnoszenia lub wwożenia na teren wojskowy – tłumaczy ppłk Dariusz Prokopiuk z Oddziału Analiz Szkolenia Wojsk w Zarządzie Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP.
Uregulowano też kwestię używania elektronicznych papierosów. Dotąd przepisy nie określały, czy można ich używać na terenie obiektów wojskowych. Po nowym roku amatorzy e-papierosów będą mogli je palić wyłącznie w miejscach wyznaczonych do palenia papierosów.
Doprecyzowano też czas dostarczania przez żołnierzy np. zwolnień lekarskich. Choć przepisy wojskowego regulaminu nakazywały taki dokument dostarczyć niezwłocznie po jego wystawieniu, w praktyce bywało z tym różnie. Od nowego roku żołnierze będą mieli maksymalnie 7 dni, by dostarczyć do jednostki dokument (lub kopię) wystawiony przez placówkę służby zdrowia.
Planowane zmiany dotyczą też żołnierzy niezawodowych, w tym żołnierzy NSR. Nowe regulacje rozszerzają bowiem katalog przełożonych, którzy mogą zezwolić im na opuszczenie koszar. Obecnie przepustkę do 24 godzin może wystawić dowódca plutonu lub szef pododdziału, a dłuższą do 72 godzin dowódca kompanii i wyżsi przełożeni. Po zmianach zgodę na opuszczenie terenu jednostki będzie mógł wydać także dowódca drużyny (przepustka do 12 godzin).
W znowelizowanym regulaminie pojawił się też całkiem nowy rozdział. – Dotyczy on przypadków i zasad używania m. in. broni palnej przez żołnierzy wojskowych organów porządkowych wchodzących w skład służby garnizonowej i służby wewnętrznej – wyjaśnia ppłk Prokopiuk. Zgodnie zatem z obowiązującą od 5 czerwca 2013 roku ustawą o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej opisano m. in. prawa wartownika, jego postępowanie wobec osób zbliżających się do posterunku i zasady postępowania w następstwie użycia broni palnej. W sumie w nowym dokumencie pojawiło się 116 punktów regulujących tą kwestię.
Teraz z nowym regulaminem zapozna się minister obrony Tomasz Siemoniak. O jego wprowadzeniu zdecyduje podpisana przez szefa resortu decyzja. Dokument ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
Regulamin Ogólny SZ RP nowelizowany był ostatnio w 2011 roku. Po dwóch latach wojsko postanowiło wprowadzić kolejne, tym razem spore zmiany w dokumencie, który normuje m. in. tok służby w jednostkach wojskowych.
Dlaczego? – Nowelizacja to odpowiedź m.in. na zmiany organizacyjno-strukturalne w wojsku, ale także na zmiany przepisów wojskowych i powszechnych, np. instrukcji o gotowości bojowej czy ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej – podkreśla płk Dariusz Sylwestrzak, szef Oddziału Analiz Szkolenia Wojsk w Zarządzie Szkolenia P-7 Sztabu Generalnego WP.
Prace nad regulaminem zaczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Nad nowymi regulacjami pracował autorski zespół powołany przez Szefa Sztabu Generalnego WP. W jego składzie znalazło się 21 osób: przedstawiciele rodzajów sił zbrojnych, Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Garnizonu Warszawa i Żandarmerii, a także niektórych departamentów resortu obrony.
Regulamin Ogólny Sił Zbrojnych RP to zbiór postanowień, nakazów i zakazów regulujący wewnętrzną działalność SZ RP, w tym w szczególności codzienne funkcjonowanie jednostek i instytucji wojskowych oraz działanie żołnierzy w czasie wykonywania zadań służbowych. Regulamin uszczegółowia przepisy zawarte w aktach wyższego rzędu, takich jak np. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, rozporządzenia i decyzje MON.
autor zdjęć: Krzysztof Wilewski
komentarze