moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Syria krwawi, świat się przygląda

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła atak z użyciem broni chemicznej, w wyniku którego zginęło ponad tysiąc Syryjczyków. Jednak nie będzie w tej sprawie śledztwa międzynarodowych inspektorów. Sprzeciwiły się temu Rosja i Chiny. Polska potępiła atak na ludność cywilną.


Zdaniem syryjskiej opozycji w ataku przy użyciu gazów bojowych, najprawdopodobniej sarinu, zginęło około 1300 osób. Rebelianci oskarżyli o dokonanie tej masakry siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada. George Sabra, były lider opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej, zażądał wyjaśnienia sprawy przez międzynarodowych inspektorów. – Nie tylko Asad nas zabija. Zabija nas słabość Narodów Zjednoczonych. Zabija nas wahanie USA – przekonywał Sabra, zarzucając społeczności międzynarodowej bierne przyglądanie się tragedii, jaka ma miejsce w Syrii.

W reakcji na atak na przedmieścia Damaszku, w trybie pilnym, zwołano Radę Bezpieczeństwa ONZ. Jednak poza słowami potępienia i apelu o pomoc ofiarom konfliktu Rada nie podjęła żadnej konkretnej decyzji. – Członkowie Rady są głęboko zaniepokojeni zarzutami wykorzystania broni chemicznej w Syrii. Są też przekonani, że to co się tam stało, musi zostać wyjaśnione, a sytuacja w tym kraju pilnie monitorowana – powiedziała po posiedzeniu Rady Maria Cristina Perceval, ambasador Argentyny w ONZ. Argentyna przewodniczy obecnie Radzie Bezpieczeństwa.
    
Przedstawiciele USA, Wielkiej Brytanii i Francji chcieli, by sprawę użycia gazów bojowych wyjaśnili inspektorzy ONZ. Obecnie w Syrii przebywają eksperci ONZ ds. broni chemicznej, którzy badają trzy inne przypadki użycia gazów bojowych. Pomysł ten zablokowały jednak Rosja i Chiny – państwa, które wspierają reżim Asada. Francuski minister spraw zagranicznych Laurent Fabius stwierdził jednak, że gdy doniesienia o masowym ataku chemicznym na cywilów się potwierdzą, społeczność międzynarodowa będzie musiała odpowiedzieć siłą. – Musiałaby to być reakcja siłowa ze strony społeczności międzynarodowej, ale nie ma mowy o wysyłaniu wojsk lądowych – powiedział minister we francuskiej telewizji BFM.

Zachód nie kwapi się jednak do zbrojnego wsparcia powstańców. Wprawdzie prezydent Barack Obama stwierdził w ubiegłym tygodniu, że użycie gazów bojowych byłoby przekroczeniem „czerwonej linii”, ale gen. Martin Dempsey, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, w wysłanym 19 sierpnia liście do Kongresu napisał, że rząd USA sprzeciwia się interwencji. Według niego dojście do władzy powstańców nie byłoby w amerykańskim interesie, gdyż wśród rebeliantów zaczęli dominować islamscy radykałowie.

Polskie MSZ w wydanym dziś oświadczeniu potępiło atak rakietowy na ludność cywilną i „wyraża najwyższe zaniepokojenie doniesieniami o możliwym użyciu broni chemicznej”.
– Potwierdzenie tych oskarżeń świadczyłoby o nieakceptowanej eskalacji konfliktu w Syrii, który pochłonął już ponad sto tysięcy ofiar. Użycie tego typu broni przez którąkolwiek ze stron stanowi pogwałcenie wszelkich norm prawa międzynarodowego – czytamy w oświadczaniu resortu. Polska wzywa do wydania inspektorom ONZ zezwolenia na pełny dostęp do miejsc domniemanego użycia broni chemicznej. Oczekujemy, że wszystkie strony konfliktu w Syrii będą ściśle współpracować z misją dochodzeniową w celu szybkiego i pełnego wyjaśnienia ostatnich doniesień – czytamy w oświadczeniu MSZ.

Agencja Reutera podała, że atak, do którego doszło w nocy z wtorku na środę na przedmieściach Damaszku, przeprowadziły wojska reżimowe. Według Agencji użyto rakiet z głowicami z gazem, najprawdopodobniej sarinem. Siły rządowe zaprzeczyły temu i uznały, że atak był prowokacją przeprowadzoną przez opozycję. W trwającej od dwóch lat wojnie domowej w Syrii zginęło ponad 100 tys. osób, a miliony uciekły za granicę.

Źródło: pap/wyborcza.pl

JT

autor zdjęć: Aleppo Media Centre

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Na straży nieba
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Armia Andersa w operacji „Honker”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
I zdobyliśmy!
Śladami ojca
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Krwawa noc pośród puszczy
Ameryka daje wsparcie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Uwaga, transformacja!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO