Już po raz ósmy reprezentacja Marynarki Wojennej RP wystartuje w największych w kraju rozgrywkach piłkarskich. Dzisiaj wieczorem marynarze spotkają się na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni z drużyną Gryfa Goręczyno.
Najbliższy rywal wojskowej drużyny będzie w tym sezonie występować w klasie B (grupa Gdańsk V). W zeszłym Gryf Goręczyno zajął w tej klasie ósmą pozycję (grupa Gdańsk III). Zespół marynarzy jest jednym z nielicznych, który przystępuje do boju o Puchar Polski, chociaż nie bierze udziału w regularnych rozgrywkach ligowych. Mimo to reprezentacja Marynarki Wojennej w spotkaniach o Puchar Polski potrafiła jak równy z równym walczyć z drużynami z klasy okręgowej. Pierwszy rywal w tych rozgrywkach nie powinien więc być przeszkodą nie do przejścia. Już dwa razy marynarze walczyli o awans do czwartej rundy PP na szczeblu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej – Gdańsk. Mecz z Gryfem rozpocznie się o godz. 20.30 – serdecznie zapraszamy do kibicowania wojskowej drużynie!
Marynarze przygodę z Pucharem Polski rozpoczęli w 2006 roku. W debiucie oraz w kolejnym starcie wojskowi dotarli do trzeciej rundy. W sezonie 2006/2007 awansu do czwartej rundy pozbawili ich piłkarze Sokoła Bożepole Wielkie. Drużyna z klasy okręgowej pokonała reprezentację Marynarki Wojennej 6:2. Rok później marynarze przegrali w trzeciej rundzie 2:3 z Orkanem Gdynia. W kolejnych rozgrywkach wojskowi grali ze zmiennym szczęściem. W 2008 roku odpadli w pierwszej rundzie (przegrali 0:3 z Ludowym Zespołem Sportowym Nörda Karwia), w 2009 – w rundzie wstępnej (porażka 2:4 z Damorem Rumia), w 2010 – w drugiej rundzie (1:2 z Orkanem II Rumia), w 2011 – w pierwszej rundzie (1:6 z Klubem Sportowym Kębłowo) i w 2012 roku – w drugiej rundzie (3:4 ze Startem Mrzezino).
* * * * *
Pierwszym zdobywcą Pucharu Polski była Wisła Kraków, która w finale tych rozgrywek w 1926 r. pokonała 2:1 Spartę Lwów. Jedną z największych sensacji w historii PP sprawili w sezonie 1964/1965 piłkarze Wojskowego Klubu Sportowego Czarni Żagań. Wojskowi, którzy grali w klasie okręgowej, dotarli aż do finału, w którym na boisku w Zielonej Górze zmierzyli się z mistrzem Polski Górnikiem Zabrze. Najlepsza w tamtych latach drużyna w kraju pokonała Czarnych 4:0, a trzy bramki strzelił słynny Ernest Pol. Mecz oglądało 20 tysięcy widzów. W drodze do finału wojskowi wygrali 6:0 z Karoliną Jaworzyna Śląska, zremisowali 1:1 ze Startem Łódź (po dogrywce, w której nie padła żadna bramka, o awansie Czarnych do następnej fazy rozgrywek zadecydowało losowanie), wygrali 2:1 z Polonią Bytom i zremisowali 1:1 z Wisłą Kraków (po bezbramkowej dogrywce w losowaniu znów sprzyjało szczęście piłkarzom z Żagania).
autor zdjęć: arch. reprezentacji Marynarki Wojennej
komentarze