moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szermierze o krok od medalu

Bez medalu wrócili polscy szermierze z mistrzostw świata w Budapeszcie. Niewiele jednak brakowało, aby w stolicy Węgier stanęli na podium. Najbliżej medalu indywidualnego był szpadzista st. szer. Radosław Zawrotniak, który zajął szóste miejsce. W turniejach drużynowych najwyższą lokatę – czwartą – zajęli szpadziści.

St. szer. Krzysztof Mikołajczak (z prawej) ten sezon może zaliczyć do udanych - w Zagrzebiu wywalczył brąz na mistrzostwach Europy, a na mistrzostwach świata w Budapeszcie zajął czwarte miejsce w turnieju drużynowym.

Przed niespełna dwoma miesiącami szermierze zanotowali najlepszy od pięciu lat występ na mistrzostwach Europy. Z Zagrzebia wrócili z czterema medalami: srebrnym florecistów oraz brązowymi szpadzisty st. szer. Krzysztofa Mikołajczaka, szablistki st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski i szpadzistki Renaty Knapik. – Mistrzostwa Starego Kontynentu były  przedsmakiem światowego czempionatu. W Budapeszcie nasi szermierze potwierdzili przynależność do elity w tej dyscyplinie sportu – mówi mjr Jerzy Świnoga, szef zegrzyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego. – Tym razem wrócili bez medalu, ale to nie jest wielki dramat. Teraz się nie udało, uda się następnym razem – dodaje major.

St. szer. Radosław Zawrotniak (z lewej) na czempionacie w Budapeszcie był dwa razy blisko podium - w rywalizacji drużynowej wywalczył czwartą lokatę, a w indywidualnej szóstą.

Dwie szanse na zdobycie medalu w Budapeszcie miał st. szer. Radosław Zawrotniak z WZS Zegrze. Drużynowy wicemistrz olimpijski z Pekinu (2008) w ćwierćfinale turnieju indywidualnego przegrał 8:10 ze Szwajcarem Fabianem Kauterem. Wcześniej w fazie pucharowej przegrali z nim kolejno: 14:15 Fin Kasper Roslander, 11:13 Francuz Alexandre Blaszyck i 14:15 Niemiec Joerg Fiedler. Polak zakończył rywalizację na szóstym miejscu, a o wyższą lokatę miał okazję powalczyć w turnieju drużynowym. Zawrotniak z Tomaszem Motyką i st. szer. Krzysztofem Mikołajczakiem (z WZS Zegrze) po wygraniu trzech meczów (41:38 z Hiszpanią, 45:29 z Chinami i 33:24 z Izraelem) dotarli do półfinału. W pojedynku o awans do finału Polacy przegrali 41:45 z Węgrami i pozostało im walczyć o brąz z Francuzami. Trójkolorowi pokonali biało-czerwonych 45:35. Francuzi zdobyli więc brązowy medal, a złoty Węgrzy (w finale wygrali 42:38 z Ukraińcami).

Bardzo blisko awansu do strefy medalowej były również nasze florecistki i szablistki, które zajęły piąte miejsce. Florecistki (w składzie z szer. Martyną Synoradzką z WZS Zegrze) najpierw wygrały 44:35 z silną ekipą Węgier, a potem przegrały 29:45 z Francuzkami, późniejszymi wicemistrzyniami świata. W pojedynkach o miejsca 5–8 Polki wygrały 45:35 z reprezentantkami Kanady i 45:33 z Ukrainkami. Natomiast szablistki pod wodzą st. szer. Aleksandry Sochy-Szelagowski z WZS Zegrze (w składzie z szer. Katarzyną Kędziorą z WZS Poznań) po zwycięstwie 45:10 nad reprezentantkami Tajwanu uległy 41:45 Włoszkom i musiały wygrać dwa mecze, aby zająć piąte miejsce. Najpierw Polki pokonały 45:44 Chinki, a potem 45:34 z Koreanki.

Poza st. szer. Radosławem Zawrotniakiem w rywalizacji indywidualnej do czołowej ósemki awansowała tylko st. szer. Aleksandra Socha-Szelagowski. W fazie pucharowej dotarła do ćwierćfinału, w którym przegrała 11:15 z Koreanką Jiyeon Kim. Wcześniej Polka wyeliminowała kolejno: Chinkę Xueqian Zhang (wygrana 15:4), Hiszpankę Araceli Navarro (15:11) i Ukrainkę Galinę Pundyk (15:12). Ostatecznie naszą tegoroczną brązową medalistkę mistrzostw Europy sklasyfikowano na siódmym miejscu.

– Naszym reprezentantom zabrakło trochę szczęścia w pojedynkach, które mogły zadecydować o medalach. Poza st. szer. Magdą Piekarską wszyscy jednak potwierdzili swoją dobrą dyspozycję. Niestety, troszkę słabiej wypadli floreciści, których zamierzamy powołać do reprezentacji Wojska Polskiego na VI Letnią Olimpiadę Wojskową w 2015 roku – mówi mjr Jerzy Świnoga. – Szermierka jest jednak sportem niewymiernym i z optymizmem patrzę na dalszy rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. Po londyńskich igrzyskach widać, że sporo się zmieniło w podejściu naszych zawodników do przygotowań do najważniejszych imprez – dodaje major i przypomina, że w Budapeszcie zabrakło liderek zespołu szpadzistek i florecistek. – Młoda mama st. szer. Danuta Dmowska-Andrzejuk i st. szer. Sylwia Gruchała, która lada dzień zostanie mamą, niedługo wrócą na szermiercze plansze. Te doświadczone i utytułowane zawodniczki bardzo wzmocnią obie drużyny – podkreśla szef zegrzyńskiego WZS.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Wojskowe Oscary przyznane!
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Orzeł dla bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
I zdobyliśmy!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO