moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pentagon: Program F-35 zostaje

Wielkie cięcia budżetu obronnego nie spowodują wycofania się z kluczowych programów zbrojeniowych, w tym z budowy samolotu wielozadaniowego F-35 i bombowca nowej generacji – zapewniają urzędnicy Pentagonu.Informacje o anulowaniu kluczowych programów modernizacji lotnictwa wojskowego pojawiły się po wycieku dokumentów z przeglądu budżetu Pentagonu, przeprowadzonego na polecenie sekretarza obrony Chucka Hagela. On sam powiedział 31 lipca, że jeśli Departament Obrony będzie musiał ograniczyć swoje wydatki o pół biliona dolarów w ciągu dziesięciu lat, to trzeba będzie dokonywać bardzo trudnych wyborów między liczebnością sił zbrojnych a realizacją programów zbrojeniowych.

Osoby, które widziały prezentację przygotowaną przez Pentagon, ujawniły, że utrzymanie większej liczebności sił zbrojnych oznaczałoby skreślenie programu samolotu bojowego F-35, którego koszty oszacowano na 392 mld dolarów. Przedstawiciele Departamentu Obrony zapewnili jednak, że nie ma takiego planu. A skreślenie programu F-35 miałoby daleko idące konsekwencje nie tylko dla USA, lecz także dla dziesięciu zaangażowanych w ten program partnerów zagranicznych. Anonimowy urzędnik z Pentagonu stwierdził, że w dokumencie przedstawiono najgorszy scenariusz, który jest mało prawdopodobny. Natomiast Mackenzie Eaglen, analityk American Enterprise Institute, uważa, że sugestia o anulowaniu programu F-35 pojawiła się w prezentacji przez przeoczenie lub był to element strategii straszenia, a nie poważne stwierdzenie.

Według przecieków inną ofiarą budżetowych cięć miałby być program nowego bombowca. Amerykańskie siły powietrzne chciały, by był on gotowy do 2025 roku. Jednak przyjęte już założenia oszczędnościowe dotyczące wydatków obronnych nie pozostaną bez wpływu na harmonogram. Lotnictwo USA oceniło, że potrzebuje od 80 do 100 bombowców, z których każdy miałby kosztować 550 mln dolarów.

Jim Thomas, wiceprezes Center for Strategic and Budgetary Assessments, uważa, że ostatecznie nie zostanie wprowadzone w życie żadne z rozwiązań krańcowych. Ani kasacja kluczowych programów zbrojeniowych w celu utrzymania licznych sił zbrojnych, ani ich drakońska redukcja. Przyjęty zostanie kompromis. Główne programy zbrojeniowe będą utrzymane, ale być może zamówienia zostaną ograniczone, a ich realizacja rozciągnięta w czasie.

Źródło: Reuters

wr

autor zdjęć: US Air Forces

dodaj komentarz

komentarze

~x
1375910220
F35 to porażka na IRak Afganistan/Iran Koree Płn za drogi i zbyt skomplikowany(wystarczą obecnie eksploatowane maszyny) na przyszłe Chiny czy obecną Rosję się nie nadaje gdy w przyszłości te kraje opracują/wprowadzą do służby własne maszyny 5 generacji słabe zdolności operacyjne F35((zasięg pojemność komór amunicji/przenoszenie po za nimi pozbawia cech obniżonej wykrywalności) Litning będzie bez szans, zresztą nawet teraz miałby problemy bo to nie jest prawdziwy stelth .Jedyną prawdziwą maszyną 5 generacji jest F22( i w dodatku w cale nie dużo droższą, jedną z podstawowych cech F35 miała być niska cena a nie jest). Na miejscu USA uruchomił bym ponownie ich produkcje(producent zresztą również LOckhed został zobowiązany do utrzymania linii produkcyjnej po zakończeniu wytwarzania). Do tego nowe warianty F15/16/18.Problem miała by piechota morska ponieważ f35B pionowego startu i ladoawania miał stacjonować na ich okrętach desantowych(jeden z generałów USMC przedstawił następujący pomysł kupić F22 i latające tankowce a na desantowce turbośmigłowce w rodzaju SuperTucano albo AT-6C Texan II ) mniejszy US AF z następcą A-10 Thunderbolt bo to był od początku poroniony pomysł A-10 jako maszyna szturmowa musi być solidna dobrze opancerzona i mieć stosunkowo niską prędkość przelotową, zastępowanie jej skomplikowanym drogim F35 to głupota pozbawiająca US AF maszyny szturmowej.JAk coś jest do wszystkiego to jest do niczego. USA ma nad takimi Chinami co najmniej 20 lat przewagi ale za sprawą F22, Rosjanom też jeszcze zejdzie klika lat zanim PAK FA osiągnie gotowość operacyjną, tymczasem wchodzą Su35/34.Dla nas z tego taki morał że przywiązane do zaplecza i i nfrastruktury nieliczne F16 przestają robić wrażenie, więc zamiast bezmyślnie kopiować wzory z USA którym nigdy nie będziemy zacznijmy szukać sposobów działania oraz rozwiązań taktycznych i technicznych które nie pozwolą wykorzystać potencjalnym przeciwnikom swojej przewagi.Inaczej niech nasi generałowie i politycy zaczną mysleć a nie kopiować z USA
BF-08-52-E9
~mi;ro
1375539720
Chyba czas stwierdzic z tego artykolu,,,Ze to juz koniec amerykanskiego imperium,,Z drugiej strony patrzec to czego tam w tej Ameryce bronic,,Zbankrutowanych miast,albo pustych zakladow pracy ,gdzie wiekszosc czeka na rozbiorke,,Tam nie ma innego wyjscia tylko ,Ciac budzet,
DB-1E-47-B5

Wojna w świętym mieście, epilog
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Rajd ku czci saperów
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
Układ nerwowy Mieczników
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
W obronie wschodniej flanki NATO
Wyszkolenie sprawdzą w boju
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO