moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko ma najlepsze sprinterki w kraju

18 medali zdobyli żołnierze na mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce. Na zawodach w Toruniu rywalizowano w 42 konkurencjach. Wojskowe zawodniczki całkowicie zdominowały sprint kobiet. Na dystansach 100 i 200 metrów podzieliły między siebie wszystkie sześć krążków.


Finałowy bieg na 200 metrów kobiet. Film: Jacek Szustakowski

W ostatnim dniu mistrzostw kraju żołnierze z wojskowych zespołów sportowych zdobyli siedem medali – dwa złote, trzy srebrne i dwa brązowe. Trzy krążki wywalczyły sprinterki w biegu na 200 m: złoty – st. szer. Marika Popowicz z bydgoskiego WZS, srebrny – szer. Weronika Wedler (WZS Wrocław) i brązowy – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław). Zwyciężczyni uzyskała czas 23,24 s i wyprzedziła szer. Wedler o 0,22 s oraz st. szer. Ptak o 0,60 s.

Pierwszego dnia zawodów zawodniczki wojskowych zespłów zajęły cztery pierwsze miejsca w finale biegu na 100 m. Triumfowała st. szer. Marika Popowicz przed szer. Weroniką Wedler, st. mar. Martą Jeschke (WZS Gdynia) i st. szer. Eweliną Ptak. Zdobywszy komplet medali w biegu na 100 i 200 m, sprinterki z WZS potwierdziły, że najszybciej na tych dystansach biegają w Polsce panie w mundurach.

Najlepsze sprinterki na 200 m, od lewej: szer. Weronika Wedler, st. szer. Marika Popowicz i st. szer. Ewelina Ptak

Drugi wojskowy złoty medal ostatniego dnia mistrzostw wywalczył st. szer. Marcin Marciniszyn. Tym razem mistrz kraju w biegu na 400 m poprowadził do złota sztafetę 4x400 m zestawioną z zawodników Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław. Na pierwszej i trzeciej zmianie zwycięskiej czwórki pobiegli Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, którzy czekają na wcielenie do Wojskowego Zespołu Sportowego Wrocław. Natomiast na drugim odcinku sztafety pobiegł specjalista od średnich dystansów z wrocławskiego WZS st. szer. Bartosz Nowicki. Na ostatniej zmianie Marciniszyn stoczył pasjonującą walkę o złoty medal z Rafałem Omelką z AZS-AWF Wrocław i Łukaszem Wilamowskim z Podlasia Białystok. Doświadczony czterystumetrowiec Śląska jednak nie dał się wyprzedzić rywalom. Wojskowi triumfowali z czasem 3 min 10,36 s. Drugie miejsce zajęli ich koledzy z AZS-AWF (3.10,90), a trzecie zawodnicy z Podlasia (3.11,05).

Kibicom, którzy w niedzielne popołudnie przyszli na Stadion Miejski w Toruniu, sporo emocji dostarczył również finisz w biegu na 1500 m. Faworyt rywalizacji szer. Marcin Lewandowski z bydgoskiego WZS na ostatniej prostej stoczył zaciętą walkę z Krzysztofem Żebrowskim, reprezentującym Uczniowski Ostrowski Ludowy Klub Atletyczny Ostrów Mazowiecka. Lewandowski uzyskał na mecie czas 3 min 38,98 s i, mimo poprawienia swojego rekordu życiowego, musiał zadowolić się srebrnym medalem. Żebrowski był bowiem szybszy o 0,04 s i również na bieżni toruńskiego stadionu pobił swoją „życiówkę”. Natomiast 0,88 s zabrakło do brązowego medalu czwartemu na mecie st. szer. Bartoszowi Nowickiemu. Piąty w biegu na 1500 m był z kolei reprezentant Wojskowego Klubu Sportowego Wawel Kraków Adam Czerwiński, a szósty złoty medalista toruńskich mistrzostw w biegu na 3000 m z przeszkodami st. szer. Mateusz Demczyszak.


Srebrny medal w biegu na 110 m przez płotki wywalczył złoty medalista V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro (2011) st. szer. Dominik Bochenek. Reprezentant bydgoskiego WZS, z czasem 13,72 s, przegrał o 0,43 s z faworytem rywalizacji Arturem Nogą.

Szer. Jakub Szyszkowski od czterech miesięcy jest żołnierzem WZS Wrocław. Niedawno pobił młodzieżowy rekord Polski w pchnięciu kulą, ustanowiony przed laty przez dwukrotnego mistrza olimpijskiego Tomasza Majewskiego, oraz wywalczył tytuł mistrza Europy do lat 23. W Toruniu nie udało mu się pokonać triumfatora igrzysk w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Po pierwszej serii prowadził wprawdzie z wynikiem 19,83 m Rafał Kownatke z LKS Ziemi Puckiej, ale w drugiej próbie Majewski pchnął kulę na odległość 20,69 m i objął prowadzenie w konkursie. W następnych kolejkach Majewskiemu nie udało się poprawić tego rezultatu, ale Kownatke również nie poprawił swojego osiągnięcia z pierwszej kolejki i o mały włos nie stracił srebrnego medalu, gdyż w ostatniej próbie szer. Szyszkowski pchnął kulę na odległość 19,82 m.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wszystkie misje AWACS-a
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Układ nerwowy Mieczników
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nowe zadania szefa SKW
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Gry wojenne w szkoleniu
„Pierwsza Drużyna” na start
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO