moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze zdobyli 11 medali w Toruniu

W pierwszych dniach lekkoatletycznych mistrzostw Polski żołnierze z wojskowych zespołów sportowych jedenaście razy stawali na podium. Zdobyli pięć złotych medali oraz po trzy srebrne i brązowe. Zwyciężali m.in. w biegach, skokach o tyczce czy rzucie dyskiem.


Lekkoatleci już po raz 89. walczą o medale krajowego czempionatu na stadionie otwartym w kategorii seniorów. Na Stadionie Miejskim w Toruniu imienia Grzegorza Duneckiego zawodnicy rywalizują od piątku do niedzieli nie tylko o miejsca na podium, ale również o minima ustalone przez Polski Związek Lekkiej Atletyki na sierpniowe mistrzostwa świata w Moskwie.

Pierwszego dnia mistrzostw czwarty z rzędu złoty medal wywalczył w skoku o tyczce szer. Łukasz Michalski. Tyczkarz z bydgoskiego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał konkurs z wynikiem 5,60 m i wypełnił minimum B lekkoatletycznej centrali na najważniejszą imprezę w tym roku (minimum A wynosi 5,70 m). Niestety, drugi z tyczkarzy z bydgoskiego WZS, mistrz świata z 2011 roku, st. szer. Paweł Wojciechowski po ostatnich kontuzjach nie wrócił jeszcze do formy i rywalizację kolegów obserwował z trybun.

St. szer. Marcin Marciniszyn zdobył siódmy tytuł mistrzowski. Film: Jacek Szustakowski.

St. kpr. Piotr Małachowski o minimum na mistrzostwa świata już nie musi się martwić. Normę PZLA, i to z dużą nawiązką, wypełnił wynikiem 71 m 84 cm – bijąc w holenderskim Hengelo rekord Polski. W Toruniu dyskobol z wrocławskiego WZS zapewnił sobie ósmy w karierze tytuł mistrzowski już w pierwszej kolejce. Wicemistrz olimpijski z Pekinu (2008) posłał dysk na odległość 66,87 m. W kolejnych próbach już nie udało mu się poprawić tego rezultatu. Najlepszy wynik w tym sezonie uzyskał Robert Urbanek. 65,30 m zapewniło drugiemu z Polaków punktującemu w tym roku na zawodach Diamentowej Ligi srebrny medal.

Wszystkie miejsca na podium wywalczyły zawodniczki z wojskowych zespołów sportowych w finale biegu na 100 m. Triumfowała, z wynikiem 11,29 s, st. szer. Marika Popowicz. Reprezentantka bydgoskiego WZS wyprzedziła o 0,19 s szer. Weronikę Wedler (WZS Wrocław) i o 0,23 s st. mar. Martę Jeschke (WZS Gdynia). Miejsce tuż poza podium zajęła natomiast – z czasem 11,62 s – st. szer. Ewelina Ptak (WZS Wrocław). Z kolei w finale sprintu mężczyzn miejsce na „pudle” wywalczył tylko jeden żołnierz – trzeci był szer. Grzegorz Zimniewicz (WZS Poznań). Brązowy medal w pierwszym dniu mistrzostw zdobył jeszcze jeden żołnierz – szer. Adrian Świderski w konkursie trójskoku. Zawodnik wrocławskiego WZS skoczył na odległość 16,17 m.

Medaliści biegu na 3000 m z przeszkodami, w środku mistrz Polski st. szer. Mateusz Demczyszak.

Czwarty żołnierski złoty medal zdobył w ostatnim finale pierwszego dnia mistrzostw st. szer. Mateusz Demczyszak. Lekkoatleta wrocławskiego WZS wygrał bieg na 3000 m z przeszkodami. Uzyskał wynik 8 min 26,30 s, wypełniając przy tym normę B PZLA na mistrzostwa świata – do normy A zapewniającej start na mistrzostwach świata zabrakło mu zaledwie 0,30 s. – Cieszę się ze zwycięstwa. Szkoda tylko troszeczkę, że zabrakło te 30 setnych do wypełnienia minimum na mistrzostwa świata w Moskwie – mówi złoty medalista. – Ale jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa. Będę walczył do końca. Mam nadzieję, że uda mi się je wypełnić za tydzień na Diamentowej Lidze w Londynie – dodaje st. szer. Mateusz Demczyszak.

Najlepsi czterystumetrowcy na podium, od lewej: mar. Kacper Kozłowski, st. szer. Marcin Marciniszyn i Łukasz Krawczuk.

W drugim dniu czempionatu żołnierze zdobyli trzy medale: złoty – st. szer. Marcin Marciniszyn w biegu na 400 m, srebrny – mar. Kacper Kozłowski (również w biegu na 400 m) i szer. Weronika Wedler (w sztafecie 4x100 m – biegła na drugiej zmianie w drużynie KS AZS AWF Wrocław).

Niewątpliwie st. szer. Marcin Marciniszyn był jednym z bohaterów drugiego dnia czempionatu. Zawodnik wrocławskiego WZS wygrał finał czterystumetrowców z wynikiem 45,98 s. Mar. Kacpra Kozłowskiego (WZS Gdynia) wyprzedził zaledwie o 0,03 s i wywalczył po raz siódmy tytuł mistrza kraju i swój dziesiąty medal krajowego czempionatu. – To dla mnie ogromny sukces. To, że w tym wieku (zawodnik we wrześniu skończy 31 lat – przyp. red.) jeszcze jestem „na chodzie” i się nie poddaję, to już jest coś – mówi. – Nadal chcę walczyć o jak najlepsze pozycje. Udaje mi się to i nic tylko biegać i biegać – dodaje zawodnik. Na Stadionie Miejskim w Toruniu startował po raz pierwszy w karierze i chwali sobie ten obiekt, choć spodziewał się, że osiągnie lepszy wynik. – W tych warunkach było bardzo ciężko pobiec jeszcze lepiej. Bieg utrudniał nam mocny, przeciwny wiatr – twierdzi złoty medalista.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Rajd ku czci saperów
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
I zdobyliśmy!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Wojskowe Oscary przyznane!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Gry wojenne w szkoleniu
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Armia Andersa w operacji „Honker”
Bohater odtrącony
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zmiany w dodatkach stażowych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO