moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Student WAT zdobył trzydziesty medal

W ostatnim finale rozgrywanym podczas XXVII Letniej Uniwersjady w Kazaniu Tomasz Bartnik wywalczył brąz w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. W ostatecznej klasyfikacji medalowej Polska zajęła dwunaste miejsce.

Strzelcy z Wojskowej Akademii Technicznej ze swoim szkoleniowcem na zakończeniu tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Strzelectwie Sportowym, na których zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji uczelni. W środku, z medalem, Tomasz Bartnik – zdobywca dwóch złotych medali i srebrnego. Fot. WAT.

Rywalizację o medale w Kazaniu zakończył finał strzelców w konkurencji strzelania z karabinu z trzech postaw. Z trójki Polaków do finałowej rozgrywki zakwalifikował się jedynie Tomasz Bartnik (Paweł Pietruk został sklasyfikowany na 19. miejscu, a Bartosz Jasiecki na 51.). Student Wojskowej Akademii Technicznej awansował do ośmioosobowego finału z czwartym wynikiem, a w klasyfikacji drużynowej biało-czerwoni zajęli dziewiąte miejsce. W finałowym pojedynku strzelców Bartnik, który na zeszłorocznym czempionacie studentów w Kazaniu zdobył brąz w tej samej konkurencji, był bardzo blisko zdobycia srebrnego medalu. Po sześciu seriach strzałów był na drugiej pozycji z wynikiem 432,1 pkt. Prowadził akademicki mistrz świata z 2012 roku Rosjanin Nazar Ługiniec (436,4), trzeci był Chińczyk Hongwei Kang (431,6), a czwarty drugi z Chińczyków Yifei Cao (431,4). W siódmej serii, w której rywalizowało ze sobą już tylko trzech najlepszych zawodników, Polak uzyskał najsłabszy wynik i z 441,6 pkt. musiał się zadowolić brązowym medalem. W ósmej serii Ługiniec, prowadzący z dużą przewagą nad Chińczykiem, nie dał sobie odebrać złota. Rosjanin uzyskał 457,5 pkt., a Hongwei Kang 449,7.

Niewiele brakowało, aby gospodarze Uniwersjady wywalczyli również złoty medal w ostatnim finale w grach zespołowych. W meczu o pierwsze miejsce w turnieju piłkarzy wodnych Rosjanie przegrali jednak 4:5 z Węgrami. Jednak ta porażka i tak już nie miała żadnego wpływu na łączną klasyfikację medalową Uniwersjady. Gospodarze zdominowali bowiem rywalizację. Zdobyli aż 292 medale, w tym 155 złotych i 75 srebrnych. W klasyfikacji medalowej Rosjanie wyprzedzili Chińczyków (26 złotych – 29 srebrnych – 22 brązowe), Japończyków (24 – 28 – 32), reprezentantów Korei Południowej (17 – 12 – 12), Białorusinów (13 – 13 – 14), Ukraińców (12 – 29 – 36) i Amerykanów (11 – 14 – 15). Polska – z dorobkiem 5 złotych, 9 srebrnych i 16 brązowych krążków – zajęła 12. miejsce. Tuż za biało-czerwonymi sklasyfikowano Francję (5 – 9 – 12) i Niemcy (4 – 6 – 9).

St. szer. Marika Popowicz (z prawej) z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy wywalczyła w Kazaniu jeden z trzydziestu medali. Wraz z szer. Weroniką Wedler, st. szer. Eweliną Ptak i Małgorzatą Kołdej pobiegła po brąz w sztafecie 4x100 m. Fot. Jacek Szustakowski.

Polscy studenci, zdobywając w Kazaniu 30 medali, poprawili dotychczasowe rekordowe osiągnięcie z Izmiru w 2005 roku, gdzie wywalczyli 28 krążków. Warto jednak podkreślić, że do Rosji pojechała też największa w historii startów w studenckich igrzyskach reprezentacja. Polskę reprezentowało w Kazaniu 230 sportowców w 20 z 27 dyscyplin, które były w programie rywalizacji. Najliczniej obsadziliśmy konkurencje w kajakarstwie (wysłaliśmy 25 kajakarzy) i to przedstawiciele tej dyscypliny zdobyli dla Polski najwięcej medali – 12 (1 złoty, 3 srebrne, 8 brązowych). Złote medale dla naszej reprezentacji wywalczyli: lekkoatleci Paweł Fajdek i Kamila Stepaniuk, siatkarze plażowi (Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz), pływak Paweł Korzeniowski i kajakarze w wyścigu dwójek na 1000 m (st. szer. Mariusz Kujawski i Paweł Szandrach).

Z żołnierzy – reprezentantów Wojskowych Zespołów Sportowych – na podium w Kazaniu najwięcej razy stanął st. szer. Mariusz Kujawski. Kajakarz z bydgoskiego WZS i student Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy wywalczył trzy medale. Kujawski wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek na 1000 m oraz zajęli drugie miejsce na dystansie o połowę krótszym. Do złota i srebra szeregowy z bydgoskiego WZS dorzucił brąz w osadzie K-4 na dystansie 500 m (wspólnie z Szandrachem, Sebastianem Szypułą i Dawidem Putto). Poza Kujawskim z reprezentantów WZS medale w Kazaniu zdobyły: sprinterki w sztafecie 4x100 m – st. szer. Marika Popowicz (WZS Bydgoszcz), st. szer. Ewelina Ptak i szer. Weronika Wedler (obie WZS Wrocław) oraz w turnieju drużynowym florecistek – szer. Martyna Synoradzka (WZS Zegrze).

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Wojna w świętym mieście, epilog
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
Nowe zadania szefa SKW
W obronie wschodniej flanki NATO
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO