moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Spadochroniarki na podium Pucharu Świata

Kapitan Monika Sadowy-Naumienia wywalczyła drugie miejsce podczas zawodów spadochronowych o Puchar Świata, rozgrywanych w niemieckim Altenstadt. Na trzecim stopniu podium stanęła również Polka – kapral podchorąży Agnieszka Wiesner. Triumfowała Niemka Lucia Lippold.

Od lewej: kapitan Monika Sadowy-Naumienia, Lucia Lippold, kapral podchorąży Agnieszka Wiesner.

Zwyciężczyni w ośmiu kolejkach skoków uzyskała wynik 23 cm (w poszczególnych seriach zanotowała następujące rezultaty: 2, 3, 0, 0, 7, 8, 0, 3). Kpt. Monika Sadowy-Naumienia przegrała z nią o trzy centymetry (16, 3, 3, 0, 3, 0, 3, 0, 1, 0), a kpr. pchor. Agnieszka Wiesner o pięć (3, 1, 3, 1, 3, 15, 0, 2). W rywalizacji mężczyzn triumfował – z wynikiem 5 cm – Niemiec Stefan Wiesner (0, 2, 1, 1, 1, 0, 0, 0) przed Szwajcarem Georgesem Tothem – 6 cm (1, 1, 1, 0, 1, 0, 2, 0) i Czechem Cestimirem Zitką – 9 cm (0, 3, 0, 0, 0, 2, 3, 1). Najlepiej z Polaków spisał się st. szer. Rafał Filus, który z 16 cm (3, 0, 0, 2, 1, 2, 7, 1) uplasował się na 17 pozycji.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli Włosi (60 cm) przed drugą reprezentacją Armii Czeskiej (89) i Słoweńcami (94). W stawce 30 sklasyfikowanych drużyn na siódmej pozycji zakończyła rywalizację reprezentacja Wojska Polskiego (148 cm), a na 23 ekipa Kraków-Wawel (283), w której wystąpili żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. W siódmej drużynie zawodów oprócz kpt. Moniki Sadowy-Naumienia i st. szer. Rafała Filusa znaleźli się jeszcze: st. szer. Piotr Kut, mł. chor. Maciej Lamentowicz i st. chor. Piotr Augustyniak (wszyscy są żołnierzami Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu).

Spadochroniarze z Ośrodka Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych w Poznaniu, od lewej: st. szer. Rafał Filus, st. chor. Piotr Augustyniak, st. szer. Piotr Kut i mł. chor. Maciej Lamentowicz. Fot. kpt. Monika Sadowy-Naumienia.

Dwie Polki na podium zawodów o Puchar Świata – taki sukces nasze spadochroniarki odniosły po raz ostatni przed kilkoma laty. W 2011 roku w Altenstadt, również w trzeciej serii zawodów o Puchar Świata, trzecie miejsce zajęła Agnieszka Wiesner. Zawodniczka ta wiele razy stała na podium międzynarodowych imprez spadochronowych, ale w tym roku po raz pierwszy, bowiem w tym sezonie jeszcze nie startowała. Z osiągniętego w Niemczech wyniku była więc bardzo zadowolona, gdyż zawody potraktowała jako trening przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy. – W tym roku wykonałam tylko 14 skoków treningowych. Do Altenstadt bardziej pojechałam w ramach treningu i nie spodziewałam się tak dobrego miejsca – mówi podchorąży z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. – Kolejne zawody o Puchar Świata we Włoszech również potraktuję jako trening przed mistrzostwami – dodaje zawodniczka.

Agnieszka Wiesner w Altenstadt miała jeden nieudany skok. W szóstej kolejce uzyskała wynik 15 cm. Gdyby nie ta wpadka mogła nawet wygrać zawody. – Skoki na celność lądowania to dyscyplina, w której jeden skok może całkowicie zmienić klasyfikację. W szóstej kolejce mi nie wyszło, ale nie byłam jedyną zawodniczką, której przydarzył się gorszy wynik – wyjaśnia kpr. pchor. Wiesner. – Cieszę się, że mimo wszystko udało mi się stanąć na podium. Warunki, w których przyszło nam rywalizować były bardzo wymagające. Ciepłe i zimne masy powietrza mieszały się, trafialiśmy na dosyć silne podmuchy wiatru. A więc naprawdę trzeba było się starać i zachować koncentrację – dodaje zawodniczka.

Nieudany skok przytrafił się również drugiej w klasyfikacji kpt. Monice Sadowy-Naumienia. Nasza najbardziej doświadczona spadochroniarka zaliczyła wpadkę w pierwszej serii. – Źle zaczęłam i potem zależało mi na tym, aby skakać w jak najtrudniejszych warunkach. W łatwych bowiem bardzo trudno odrobić stratę 16 cm – mówi spadochroniarka. – Warunki do skakania były bardzo ciężkie. Nie radzili sobie z nimi nawet doświadczeni zawodnicy, którzy oddali już ponad 10 czy 15 tysięcy skoków. Bywało, że gdy pięć osób skakało z jednej drużyny to każda miała inne warunki. Zawodnicy musieli lądować z innego kierunku. Ale jakoś sobie poradziliśmy – dodaje kapitan i podkreśla, że dawno polska drużyna nie zajęła tak wysokiego miejsca w Pucharze Świata.

Dobry start Polek w Altenstadt pozwala optymistycznie myśleć o występie naszych reprezentantek w mistrzostwach Europy. Agnieszka Wiesner jest dobrej myśli. – Nasza kobieca drużyna od kilku lat jest bardzo mocna. Przed dwoma laty na mistrzostwach Europy wywalczyłyśmy dwa brązowe medale. W tym roku nie powinno być gorzej – twierdzi podchorąży Wiesner. – Forma jest, o czym świadczą nasze wyniki – dodaje kapitan Monika Sadowy-Naumienia.

szus

autor zdjęć: kpt. Monika Sadowy-Naumienia, archiwum kpt. Moniki Sadowy-Naumienia

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pytania o europejską tarczę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Pierwsza Drużyna” na start
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ta ziemia do Polski należy…”
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO