moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski akcent w UWC Maastricht
International Fair – przedsięwzięcie zorganizowane 10 marca przez międzynarodową szkołę w Maastricht (United World College UWC), do której uczęszczają dzieci żołnierzy służących na co dzień w Dowództwie Sił Połączonych NATO w holenderskim Brunssum, to dobra okazja do promowania Polski.

 

 

W tym roku na targach można było podziwiać stoiska wystawione przez 30 państw, wśród których egzotyką przyciągały: Arabia Saudyjska, Egipt, Indie, Japonia czy Kostaryka. Według szacunku organizatorów w sobotnie popołudnie przez szkołę przewinęło się niemal 2000 osób, to niewątpliwie rekord frekwencyjny targów. „Organizowanie International Fair rozpoczęliśmy 12 lat temu i wtedy było to raczej kameralne przedsięwzięcie. Każdego roku impreza przyciąga coraz więcej ludzi. To najbardziej atrakcyjne przedsięwzięcie w szkolnym kalendarzu, które zwieńcza specjalny program międzynarodowego tygodnia, w czasie którego dzieci zapoznają się z kulturą, obyczajami i językiem wybranych krajów z całego świata”, tłumaczy Riki Nudler-Rahmim, przewodnicząca rady rodziców oraz koordynator główny International Fair z ramienia UWC Maastricht.

W szkole uczy się prawie 700 dzieci, a Polacy to druga po Holendrach najliczniejsza grupa narodowościowa. „Kwestia zorganizowania atrakcyjnej promocji naszego kraju była priorytetem dla polskiej społeczności. Patrząc na to, co w efekcie zostało zrobione, chcę podziękować tym wszystkim, którzy wsparli narodową prezentację”, podkreślają Karolina Koseda oraz Justyna Kędziora-Płachciak, kierujące przygotowaniami polskiej części imprezy. „Dużą pomoc logistyczną i w sferze organizacyjnej otrzymaliśmy od Polskiej Delegacji przy Dowództwie, finansowo wsparł nas Starszy Oficer Narodowy”, wylicza pani Karolina. Jak zwykle przy takich okazjach w prace aktywnie włączyły się panie – żony żołnierzy służących w Brunssum, które przygotowały przepyszne potrawy. Każdy kto odwiedził polskie stoisko, mógł skosztować między innymi: bigosu, pierogów, śledzi oraz tradycyjnych polskich ciast i sałatek przyrządzonych według domowych receptur. Nie zabrakło również polskich wyrobów wędliniarskich, smalcu ze skwarkami czy kiszonych ogórków.

Niemniejszym zainteresowaniem zwiedzających targi cieszyła się oferta turystyczna, którą udało się zaprezentować dzięki inwencji pań oraz pomocy z Polski. Katarzyna Kudryk przygotowała mapę Polski z największymi atrakcjami oraz magicznymi miejscami wartymi zobaczenia. Materiały reklamowe pozyskano z Polskiej Organizacji Turystycznej (filia w Amsterdamie) oraz z biur promocji: Giżycka, Krakowa, Poznania i Wrocławia. „Bardzo pozytywnie zaskoczyło nas naprawdę duże zainteresowanie Polską, które obserwowaliśmy wśród odwiedzających nasz stragan. Pytano nas o różne szczegóły, a wśród ludzi, z którymi rozmawiałyśmy było spore grono osób, które odwiedziło nasz kraj w przeszłości”, mówi Monika Bątkowska, która razem z Sylwią Gębą i Iwoną Bucholską obsługiwała polskie stoisko. W czasie imprezy przeprowadzono kwiz wiedzy o Polsce, który wygrała brytyjsko-holenderska rodzina. Była to prawdziwie zespołowa misja, bo przy rozwiązywaniu testu uczestniczyli nawet dziadkowie, wspierani przez najmłodszych: Dymitrija i Rafaela – uczniów UWC Maastricht. Uczestnicy konkursu, którzy poprawnie odpowiedzieli na większość pytań otrzymali zestawy promocyjne skomponowane z przesłanych z Polski materiałów. Co ciekawe nie wszyscy oddali wypełnione przez siebie testy. „Rozmawiałam z paroma rodzinami i okazało się, że nie znali odpowiedzi na niektóre pytania, ale zdecydowały się zabrać testy do domów, by dowiedzieć się czegoś więcej o Polsce”, mówi Justyna Kędziora-Płachciak.

W czasie imprezy zaprezentowała się młodzież z 47 państw ubrana w regionalne stroje i uczestnicząca w międzynarodowej paradzie. W kulminacyjnym momencie pokazu niemal setka osób wymachiwała flagami w rytm dobrze znanej z piłkarskich mistrzostw świata 2010 piosenki „Wavin Flag”. Dodatkowym i niezwykle ciekawym elementem International Fair był narodowy pokaz artystyczny, podczas którego przybliżano wybrane motywy z kultury różnych krajów. Polskę reprezentowała Ola Tomaszewska, która przy akompaniamencie Magdaleny Klimurczyk wykonała nagrodzony gromkimi brawami utwór Fryderyka Chopina „Życzenie”.

Według organizatorów z UWC polskie stoisko zdecydowanie wyróżniało się pod względem atrakcyjności i bogatej oferty, co spowodowało, że do samego końca odwiedzali je goście.

Fot. Krzysztof Plażuk

dodaj komentarz

komentarze


MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
 
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zmiany w dodatkach stażowych
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Układ nerwowy Mieczników
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO