moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bydgoscy żołnierze drudzy w Europie

Srebrny medal zdobyła wioślarska ósemka w rozgrywanych w Sewilli mistrzostwach Europy. W jej składzie płynęło pięciu żołnierzy z Wojskowego Zespołu Sportowego w Bydgoszczy. Dobry start na początku sezonu znakomicie rokuje przed najważniejszą imprezą tego roku – wrześniowymi mistrzostwami świata.

Finisz ósemek podczas Mistrzostw Europy 2013. Fot. Igor Meijer/ FISA.

W Hiszpanii po medal popłynęli: st. szer. Krystian Aranowski, st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, szer. Michał Szpakowski i sternik st. szer. Daniel Trojanowski (wszyscy WZS Bydgoszcz i Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza), Mikołaj Burda, Piotr Hojka (obaj LOTTO-Bydgostia Bydgoszcz), Zbigniew Schodowski (AZS Gorzów) i Marcin Brzeziński (WTW Warszawa). Polacy, z wynikiem 6 min 0,31 s, przegrali jedynie z osadą niemiecką. Niemcy – mistrzowie olimpijscy z Londynu – uzyskali czas 5.59,00. Brązowy medal wywalczyli Holendrzy (6.00,93).

– Świetnie wiosłowali i ostro walczyli. Gonili Niemców, ale tym razem Polakom nie udało się pokonać mistrzów olimpijskich – mówi mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes klubu i szef bydgoskiego WZS. – Z Niemcami nasza ósemka od dawna ma problemy. Oni zawsze są bardzo mocni. Kraje silne wioślarsko rywalizację ósemek ze sternikiem traktują jako konkurencję królewską i nastawiają się na to, aby zawsze mieć mocną osadę – dodaje.

Wioślarze na medal z bydgoskiego WZS, od lewej: st. szer. Rafał Hejmej, st. szer. Piotr Juszczak, sternik st. szer. Daniel Trojanowski, st. szer. Krystian Aranowski, szer. Michał Szpakowski. Fot. Piotr Sawicki.

– Mamy pecha do Niemców. Cały czas są jeden oddech przed nami – przyznaje st. sierż. sztab. rez. Andrzej Naglewicz, trener klubowy żołnierzy. Podkreśla przy tym, że nasi zachodni sąsiedzi są kilkukrotnymi mistrzami świata i mistrzami olimpijskimi. – Przegrać z nimi to żaden wstyd – twierdzi szkoleniowiec i dodaje, że tegoroczne mistrzostwa Europy wyjątkowo były na początku sezonu. – Zawsze się odbywały pod koniec sportowego roku, po mistrzostwach świata. Cieszę się, że nasi wypadli wyśmienicie w okresie przygotowawczym do wrześniowych mistrzostw świata w Korei. Srebro w Sewilli dobrze rokuje przed mistrzostwami świata – mówi Naglewicz.

Bardzo dobre wiadomości napłynęły także z Poznania. W zawodach Pucharu Świata st. szer. Mariusz Kujawski (WZS Bydgoszcz) wraz z Pawłem Szandrachem wygrali wyścig dwójek. W maju, w pierwszych zawodach tego cyklu, w węgierskim mieście Szeged st. szer. Kujawski z Pawłem Szandrachem zajęli trzecią lokatę w wyścigu dwójek na 1000 m. W Poznaniu Polacy wyprzedzili wszystkich i stanęli na najwyższym stopniu podium. Nasz duet, z czasem 3 min 20,484 s, wyprzedził Kanadyjczyków (3:20,484) i Estończyków (3:20,908). Partner st. szer. Kujawskiego, reprezentujący Stowarzyszenie Wioślarskie Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza, zajął również drugie miejsce w wyścigu jedynek na 500 m.

– Wreszcie Mariuszowi Kujawskiemu udało się dobrać świetnego partnera do reprezentacyjnej dwójki i na dodatek jest nim zawodnik z naszego stowarzyszenia – podkreśla mjr Dariusz Bednarek, wiceprezes CWZS Zawisza. Martwi go natomiast kontuzja ręki st. szer. Piotra Siemionowskiego. – Niestety, Piotr nie będzie mógł wystartować w zbliżających się mistrzostwach Europy w Portugalii. Z powodu kontuzji nie będzie też startował w czempionacie Starego Kontynentu kajakarzy górskich w Krakowie st. szer. Mateusz Polaczyk. Nasi kandydaci do medali mają niestety pecha. Liczę więc na Mariusza. Mam nadzieję, że powalczy w Portugalii o jak najwyższą lokatę – mówi wiceprezes Bednarek.

szus

autor zdjęć: Igor Meijer/ FISA, Piotr Sawicki

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Flota Bayraktarów w komplecie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojna w świętym mieście, epilog
Rajd ku czci saperów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
I zdobyliśmy!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Układ nerwowy Mieczników
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
W obronie wschodniej flanki NATO
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
NATO on Northern Track
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO