moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Afgańska pani pilot zdobywa niebo

Niloofar Rahmani jest pierwszą od trzydziestu lat kobietą, która ukończyła szkolenie lotnicze w Afganistanie. – Musiałam ciężko pracować, ale bardzo chciałam udowodnić, że w siłach powietrznych mojego kraju mogą służyć kobiety. Wystarczy być ambitnym i bardzo tego chcieć – mówi 21-letnia podporucznik.


Szkolenie lotnicze prowadzone w bazie Shinhad w prowincji Herat na zachodzie kraju było pilotażowym przedsięwzięciem NATO i afgańskiego Ministerstwa Obrony. Zanim młoda Afganka je rozpoczęła, przez rok, pod czujnym okiem amerykańskich instruktorów, uczyła się języka angielskiego. To był warunek, by razem z innymi, młodymi adeptami lotnictwa rozpocząć naukę latania.

Uczyła się od najlepszych amerykańskich instruktorów. Przyswajała teorię i ćwiczyła na symulatorach. W sumie podczas szkolenia ppor. Rahmani, latając na jednosilnikowych samolotach Cessna 182 i lekkich śmigłowcach MD 530F, spędziła w powietrzu ponad 140 godzin. Najbardziej podobały jej się loty nocne. – Kocham niebo. Kiedy na nie patrzę, także w trakcie lotu, czuję się bardzo spokojna – mówi podporucznik. Swój pierwszy samodzielny lot wykonała w październiku ubiegłego roku.

W maju ukończyła szkolenie. Dziś może pilotować Cessny 182 i śmigłowce MD 530. To pierwsza od 30 lat kobieta pilot, która szkolenie lotnicze ukończyła w Afganistanie. – To dobry dzień dla naszych afgańskich sił powietrznych. By mieć dobrze wyszkolone kadry, należy zainwestować czas i pieniądze. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy jej pomogli – powiedział generał Mohammad Karimi, szef sztabu generalnego afgańskich wojsk. Przedstawiciele armii podkreślali ponadto, że pojawienie się w siłach powietrznych kobiet – oficerów jest przełomowym wydarzeniem nie tylko w samym Afganistanie, lecz i na całym Bliskim Wschodzie.

Teraz Niloofar Rahmani czeka kolejny, bardziej zaawansowany etap nauki pilotażu. Szkolenie przejdzie w bazie w Kabulu w 373 Eskadrze Lotniczej. Podporucznik przesiądzie się na Cessnę 208S lub ciężki śmigłowiec Mi-17.

Młoda Afganka przyznaje, że została pilotem, bo chciała spełnić marzenie swojego ojca, który w młodości chciał nim zostać. Nie udało mu się. Niloofar chciałaby, aby w jej ślady poszły inne kobiety. – Chcę być dla nich przykładem – mówi podporucznik.

Na większy udział kobiet w lotnictwie liczą też decydenci afgańscy. Generał dywizji Juma Nasir, szef Departamentu Praw Człowieka i Integracji Płci w Ministerstwie Obrony, powiedział, że kobiety odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę w zapewnianiu pokoju i bezpieczeństwa w Afganistanie. – My, jako liderzy, musimy bronić praw kobiet – powiedział generał. Andrew Steinfeld, przedstawiciel cywilny NATO w Kabulu, przyznał z kolei, że osiągnięcie równości płci jest zadaniem dla wszystkich, a NATO ma w tym swój szczególny udział. – Jestem bardzo zadowolony ze wsparcia, jakie kobiety w afgańskich siłach powietrznych otrzymują od swoich przełożonych – stwierdził Steinfeld.

Obecnie w Afgańskich Siłach Powietrznych (AAF) służy 46 kobiet, w tym 30 w mundurach. Pierwszą kobietą – pilotem śmigłowca w historii Afganistanu została ppłk Latifa Nabizada. Szkolenie lotnicze ukończyła w latach 80. razem ze swoją, nieżyjącą już, siostrą Lailumą. Cztery inne Afganki przeszły szkolenie w USA w latach 2011–2012.

***
Afgańskie Siły Powietrzne AAF (Afghan Air Force) podzielone są na trzy skrzydła stacjonujące w Kabulu, Kandaharze i Shindand. Szkolenie pilotów odbywa się w bazie Shindand. Rocznie może wziąć w nim udział 32 kandydatów. Poza śmigłowcami MD-530F i samolotami Cessna 182, w szkoleniu przyszłych kadr lotniczych wykorzystywane są maszyny Cessna 208 i Mi-17.
Według danych Pentagonu z grudnia 2012 roku agańskie lotnictwo liczy około 6200 osób personelu i dysponuje około setką maszyn. Do 2016 roku szeregi AAF mają się zwiększyć o około 3 tys. ludzi, a liczba samolotów wzrośnie do 145.

Źródła ISAF, Washington Times, www.afcent.af.mil, defense.gov

PG

autor zdjęć: Iran Emrooz

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
Bohater odtrącony
Wojna w świętym mieście, epilog
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Rajd ku czci saperów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Zmiany w dodatkach stażowych
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Flota Bayraktarów w komplecie
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO