moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec embarga na broń dla opozycji

Po długich negocjacjach szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej uzgodnili dziś w nocy zniesienie blokady na dostawy broni dla syryjskich rebeliantów. Decyzję skrytykowała Rosja, która sama nadal zamierza zbroić reżim prezydenta Baszara el-Asada.

Oddziały rebeliantów przygotowują się do walk z armią syryjską.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE zdecydowali, że wspólnota nie przedłuży embarga na dostawy broni dla opozycji w Syrii. Jednocześnie utrzyma w mocy sankcje wobec rządzącego reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Za możliwością dostaw broni dla rebeliantów od pewnego czasu opowiadały się Francja i Wielka Brytania. Część członków UE, między innymi Austria, której kontyngent wojskowy uczestniczy w misji ONZ na wzgórzach Golan, sprzeciwiała się temu. Zniesienie embarga nie jest jednoznaczne z natychmiastowym wysłaniem uzbrojenia syryjskim powstańcom. Paryż i Londyn zobowiązały się nie uczynić tego przed 1 sierpnia.

Decyzję UE skrytykowała Rosja. Uważa bowiem, że może to zagrozić planowanym negocjacjom w sprawie pokojowego zakończenia konfliktu. Jednocześnie Moskwa, która sama dostarcza uzbrojenie armii el-Asada, zapowiedziała, że udostępni jej system rakietowy obrony powietrznej S-300. Rosjanie przewidują, że broń ta zniechęci do potencjalnej zbrojnej interwencji w Syrii.

Wczoraj z dowódcami powstańców spotkał się na terenie Syrii amerykański senator John McCain. Polityk ten jest zwolennikiem udzielenia zbrojnej pomocy syryjskim opozycjonistom, a nawet wojskowej interwencji w tym kraju.

Tymczasem dziś nad ranem uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny armii libańskiej w rejonie miasta Arsal w Dolinie Bekaa, w pobliżu granicy z Syrią. Dwaj żołnierze zginęli na miejscu, trzeci zmarł na skutek odniesionych ran. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za dzisiejszy atak, ale sunnickie grupy libańskie oskarżają armię o utrudnianie dostaw dla powstańców w Syrii. W lutym w okolicy Arsal w starciu między zbrojną grupą a wojskiem zginęły cztery osoby, w tym śmierć poniosło dwóch żołnierzy.

Dzisiejszy rajd na posterunek wojskowy, niedzielny atak rakietowy na szyicką dzielnicę w Bejrucie, starcia między sunnitami i Alawitami (sektą, z której wywodzi się elita polityczna od kilkudziesięciu lat rządząca w Syrii) w Trypoli oraz zaangażowanie się szyickiego Hezbollahu po stronie sił reżimu prezydenta Baszara el-Asada w rejonie miasta Kuasir rodzą obawy, że konflikt syryjski może objąć, będący mieszanką etniczną i religijną, Liban.

Wojska rządowe chcą zająć Kuasir leżący w pobliżu granicy, gdyż miejscowość ta leży na drodze łączącej Damaszek z nadmorskimi terenami, będącymi bastionem sekty Alawitów. Innym miejscem starć są rejony wokół stolicy kraju – Damaszku. Jednym z nich było al-Nabak, leżący przy autostradzie łączącej stolicę z miastem Homs. Eksperci oceniają, że aktywność sił rządowych jest próbą wzmocnienia pozycji reżimu przed promowaną przez USA i Rosję konferencją pokojową, która ma rozpocząć się w przyszłym miesiącu. Jednak szanse, że przyczyni się ona do zakończenia konfliktu, w którym zginęło już co najmniej 80 tys. osób, są nikłe. Na udział w rozmowach zgodził się rząd w Damaszku. Problemem jest skłócona wewnętrznie syryjska opozycja. Do jej podziałów przyczynia się rywalizacja o wpływy w jej szeregach państw Zatoki Perskiej, Arabii Saudyjskiej i Kataru.

W mediach pojawiły się doniesienia o stosowaniu przez syryjskie wojska rządowe broni chemicznej. Jeden z ataków mógł mieć miejsce w Harasta, wschodnim przedmieściu Damaszku, kontrolowanym przez powstańców, gdzie wiele osób miało problemy z oddychaniem. Francuska gazeta „Le Monde” podała, że broń chemiczna została użyta także w kwietniu podczas walk w centrum stolicy. We Francji badane są próbki przemycone przez dziennikarzy gazety.

Źródła: Reuters, BBC News, PAP

wr

autor zdjęć: Aleppo Media Center

dodaj komentarz

komentarze

~SOG
1369757040
A jak Polacy sprzedawali broń do Iraku to była wielka afera a amerykanie mogą sprzedawać rebeliantom których zależnie od okoliczności nazywają albo terrorystami albo bojownikami o wolność.
3E-70-99-AF
~GJ
1369751460
Wspieranie rebeliantów używających broni chemicznej i próbujących wciągnąć państwa ościenne w swoje gierki przeciwko oficjalnym władzom i większości ludności Syrii przez UE to nic innego jak popieranie terroryzmu co doprowadzi w niedługim czasie do zamachów w europie albo do szerokiego konfliktu zbrojnego.Ruscy po raz kolejny nie dadzą sobie wydzierać strefy wpływów jak to było w przypadku Iraku czy Libii.Już dzisiaj pokazali że bezkarnie mogą sobie przestawiać granice w Gruzji na co nikt nie reaguje.
A0-E7-68-56

Mobilne dowodzenie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Pierwsi na oceanie
Śladami ojca
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Wojskowe Oscary przyznane!
Wojna w świętym mieście, epilog
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Układ nerwowy Mieczników
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Rajd ku czci saperów
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO