moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Triatlonistka i szpadzista na podium

St. szer. Maria Cześnik, triatlonistka z Wojskowego Zespołu Sportowego w Poznaniu, zdobyła brązowy medal w mistrzostwach Europy na średnim dystansie, które odbyły się w Barcelonie. Natomiast jej kolega z WZS w Zegrzu, szpadzista st. szer. Radosław Zawrotniak wywalczył trzecie miejsce w Pucharze Świata w Buenos Aires.

St. szer. Maria Cześnik wbiega na trzeciej pozycji na metę V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro (2011).

Triatlonistka, która od niedawna reprezentuje barwy klubowe reaktywowanego przed kilkunastoma miesiącami Warszawskiego Towarzystwa Triathlonu, przegrała tylko z Dunką Camilą Pedersen i reprezentantką Irlandii Eilmear Mullan. Polka minęła linię mety po 4 godz. 42 min 35 s rywalizacji (1,9 km pływanie, 90 km jazda rowerem i bieg na 21,097 km). Do triumfatorki straciła 7 min 1 s, a do wicemistrzyni Europy 1 min 24 s. Na dziewiątej pozycji finiszowała koleżanka st. szer. Marii Cześnik z poznańskiego WZS szer. Ewa Komander. Brązowa medalistka pływanie zakończyła na pierwszej pozycji, po wyścigu kolarskim spadła na czwartą, a w biegu odrobiła półminutową stratę do trzeciej zawodniczki.

Medal wywalczony przez Polkę jest jej pierwszym w cywilnych czempionatach. Przed dwoma laty Cześnik zdobyła dwa medale na V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Rio de Janeiro – brązowy indywidualnie i złoty drużynowo. Natomiast na ubiegłorocznym wojskowym czempionacie w Lozannie wraz z koleżankami wywalczyła srebrny medal w klasyfikacji drużynowej. W tym sezonie zajęła trzecie miejsce w zawodach Ironman na średnim dystansie w St. Croix (Wyspy Dziewicze).

Brązowi medaliści V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro w turnieju drużynowym szpadzistów, od lewej: szer. Radosław Zawrotniak, szer. Krzysztof Mikołajczak i st. szer. Robert Andrzejuk.

St. szer. Radosław Zawrotniak, reprezentujący barwy krakowskiego AZS AWF Kraków, w walce o awans do finału zawodów o Puchar Świata w Buenos Aires przegrał 12:15 z mistrzem olimpijskim z Londynu i wojskowym wicemistrzem świata z 2010 r. Wenezuelczykiem Rubenem Limardo Gasconem (na czempionacie w Wenezueli tytuł mistrzowski wywalczył Zawrotniak). W ćwierćfinale Polak wygrał 15:14 z Amerykaninem Jackiem Hudsonem, a w 1/16 finału 7:6 z Holendrem Basem Verwijlenem. Zwycięzcą turnieju w Argentynie został Wenezuelczyk, który w finale pokonał 15:14 Czecha Jirego Berana. W drodze do finału, w walce o awans do ćwierćfinału mistrz olimpijski z Londynu wygrał 15:11 z drugim ze szpadzistów z zegrzyńskiego WZS st. szer. Krzysztofem Mikołajczakiem, którego sklasyfikowano na 15. pozycji. Zawrotniak po raz drugi w tym sezonie stanął na podium zawodów o PŚ – w lutym był trzeci w niemieckim Heidenheim.

W turnieju drużynowym Polacy uplasowali się na szóstej pozycji. Wraz z Zawrotniakiem i Mikołajczakiem walczył jeszcze Michał Adamek z AZS-AWF Wrocław. Nasi szpadziści w 1/8 finału pokonali 45:32 Kanadyjczyków. Niestety, w ćwierćfinale przegrali 43:45 z reprezentantami USA. W pojedynkach o miejsca 5-8 biało-czerwoni wygrali 45:38 z Francuzami (po raz pierwszy odnieśli zwycięstwo nad trójkolorowymi od 2007 roku) i ulegli 25:40 Ukraińcom.

Sukces Cześnik i Zawrotniaka bardzo ucieszył szefa WZS Zegrze mjr. Jerzego Świnogę. – Marysia trafiła do triatlonu z pięcioboju nowoczesnego. Byłem jej trenerem w pentatlonie. Tym bardziej cieszy mnie więc jej medal w mistrzostwach Europy – mówi major. – Bardzo miła wiadomość dotarła z Buenos Aires. Radek ponownie wywalczył miejsce na podium, świetny wynik zanotował też Krzysiek Mikołajczak. Cieszę się ogromnie z ich wyników. Troszkę nam brakowało ostatnio takich sukcesów – dodaje szef zegrzyńskiego WZS. Podkreśla też, że pojedynki wygrane przez Radka jednym trafieniem świadczą o tym, że umie sobie radzić psychicznie w trudnych sytuacjach. – Taka jest szermierka. Trzeba umieć zadać to decydujące trafienie. Super, że Radek wytrzymał psychicznie końcówki pojedynków z Holendrem i Amerykaninem – przyznaje major.

szus

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Ostatnia droga Pileckiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Hełmy – nowoczesne i na miarę
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Podróż po AWACS-ie
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Pokazali bojowego ducha
Polki pobiegły po srebro!
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO