moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkie plany azjatyckich flot

Do 2031 r. państwa Azji i Pacyfiku kupią około 800 dużych okrętów nawodnych i podwodnych za 180 mld dolarów. Najwięcej mocarstwa – Chiny i Indie. Inne kraje też chcą wyposażać swe floty w nowoczesny sprzęt. Powody zbrojeń są dwa – rozbudowa chińskiej marynarki wojennej i liczne spory terytorialne.


Pierwsze analizy dotyczące wielkiej modernizacji sił morskich państw regionu Azji i Pacyfiku pojawiły się po ubiegłotygodniowym biennale International Maritime Defence Exhibition and Conference (IMDEX) w Singapurze.

Kraje regionu zamawiają jednostki nawodne, budowane z użyciem technologii „stealth”, uderzeniowe okręty podwodne, sensory, radary, pociski rakietowe oraz systemy bezzałogowe.

Jak szacuje Bob Nugent, wiceprezes amerykańskiej firmy analitycznej AMI International, na region Azji i Pacyfiku przypada obecnie prawie 25 proc. globalnego rynku nowo budowanych okrętów. Statystki są jeszcze wyższe, gdy chodzi o jednostki podwodne i systemy ich zwalczania. To setka okrętów za 62 mld dolarów, co stanowi aż 40 proc. światowego rynku. Według szacunków eksperta do 2031 r. tamtejsze marynarki wydadzą 180 mld dolarów na prawie 800 nowych okrętów. Nugent zauważył, że aż 30 proc. nowo budowanych w regionie okrętów przypadnie na floty mocarstw – Chin i Indii. W ciągu najbliższych pięciu lat chińska marynarka wojenna ma otrzymać 16 nowych okrętów podwodnych o napędzie atomowym i konwencjonalnym.

Znaczące zakupy przewidują sojusznicy USA – Australia, Japonia i Korea Południowa – w sumie do 220 jednostek za 26 mld dolarów. W przypadku Australii najważniejszym nowym projektem będzie budowa 12 okrętów podwodnych, co oznacza podwojenie obecnej liczby jednostek. Interesującymi rynkami dla firm stoczniowych będą również Malezja i Indonezja. Pierwsze z państw zainteresowane jest dużymi okrętami desantowymi, drugie chce rozbudowywać flotę podwodną. Oba chcą też nabyć nowe fregaty. Swe siły podwodne wzmacniają inne państwa Azji– Singapur i Tajlandia oraz Wietnam, który zamówił sześć okrętów typu Kilo w Rosji. Konsekwencją rozwoju sił podwodnych w regionie będzie wzrost zainteresowania uzbrojeniem do ich zwalczania.

Poza nowymi okrętami Azjaci będą też inwestować w systemy przeciwrakietowe. Impulsem są zarówno zbrojenia Chin, jak i Korei Północnej. Za wyjątkowo niebezpieczną broń uchodzi chiński pocisk balistyczny Dong Feng-21d, który bywa nazywany „zabójcą lotniskowców”.

Innym powodem rosnących zbrojeń morskich w rejonie Azji i Pacyfiku są liczne spory terytorialne. Kontrola nad często miniaturowymi, niezamieszkanymi wysepkami jest podstawą do rozszerzenia wód terytorialnych i morskich stref ekonomicznych, a tym samym do eksploatacji znajdujących się pod dnem bogactw naturalnych, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Państwa rejonu Azji – Pacyfiku potrzebują też sił morskich, by zapewnić bezpieczeństwo na szlakach żeglugowych. Jednym ze strategicznych miejsc jest cieśnina Malakka, przez którą rocznie przepływa ponad 60 tys. statków. Transportują one między innymi gaz i ropę naftową z Bliskiego Wschodu, od których importu państwa regionu są uzależnione.

Oczywiście wielkie plany modernizacji flot azjatyckich przyciągają światowe koncerny stoczniowe. Jednak tamtejsi nabywcy coraz rzadziej kupują gotowe jednostki za granicą. Bardziej preferują licencyjną budowę okrętów w rodzimych stoczniach.

Źródło: Defense News

WR

autor zdjęć: US Navy

dodaj komentarz

komentarze


Po przeprawie ruszyli do walki
 
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
I zdobyliśmy!
Na straży nieba
Armia Andersa w operacji „Honker”
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ta ziemia do Polski należy…”
Rajd ku czci saperów
Zmiany w dodatkach stażowych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowe Oscary przyznane!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO