moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kto stoi za zamachami w Bostonie?

To był najpoważniejszy od 11 września 2001 roku zamach bombowy w USA. Nieznani sprawcy odpali dwa ładunki tuż przed metą bostońskiego maratonu. Zginęły trzy osoby, rannych jest ponad 140. – Na świecie liczono się z kolejnymi aktami, ale wiele osób było przekonanych, że nie dotkną one imprez sportowych – mówią eksperci.


Jak podaje Reuters, ładunki zostały wypełnione prochem dymnym. – Wybuch był duży, ale liczbę ofiar uznać należy za stosunkowo niewielką – podkreśla Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. – Albo ładunki zostały wadliwie skonstruowane, albo też głównym celem zamachowców było nie tyle zabicie jak największej liczby osób, co wprowadzenie chaosu, zasianie strachu – dodaje.

Wciąż nie wiadomo kto stoi za zamachami. Śledztwo prowadzi FBI, a zaangażowane w nie są służby na szczeblu lokalnym, stanowym i krajowym.

Według Krzysztofa Liedela z BBN sposób przeprowadzenia ataku mógłby wskazywać na terrorystów wewnętrznych, którzy wywodzą się z grup skrajnej prawicy. – Za trzy dni przypada kolejna rocznica zamachu na biuro władz federalnych w Oklahoma City. Dokonał go Timothy Mc Veigh. Zginęło wówczas 168 osób – mówi Cieślak. – Trzeba jednocześnie pamiętać, że pewnej grupie osób w USA nie podoba się polityka prezydenta Obamy, zmierzająca do ograniczenia prawa do posiadania broni – dodaje.

Jednak na razie to tylko spekulacje. Na tym etapie, jak podkreślają eksperci, nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Za zamachem równie dobrze mogli stać terroryści związani ze światowym dżihadem, skrajnie prawicowa grupa lub samotny ekstremista.

Czy bostoński zamach oznacza, że polityka walki z terroryzmem przyniosła fiasko? – Myślę, że nie. Po 11 września amerykańskim służbom udało się udaremnić kilkadziesiąt zamachów. Ale żadne państwo nie może dać społeczeństwu stuprocentowej gwarancji ochrony – podkreśla Liedel. Jego zdaniem poniedziałkowy atak obalił pewien mit, którym żyła międzynarodowa społeczność. – Po zamachach z 2001 roku liczono się z możliwością kolejnych aktów terroru. Większość osób była jednak przekonana, że nie dotkną one imprez sportowych – wyjaśnia Liedel. Podkreśla, że takiemu przeświadczeniu przeczyły fakty. – Przecież Rajd Dakar zmieniał trasę właśnie w związku z tego typu zagrożeniem, amerykańskie służby zaś udaremniły zamach podczas jednego ze spotkań futbolu amerykańskiego. Ale dopiero zdarzenia z Bostonu pokazały szczególnie dobitnie, że wiele osób żyło złudzeniami – dodaje.

Zamach w Bostonie postawił na nogi służby specjalne nie tylko w USA, ale także w krajach z nimi zaprzyjaźnionych. Eksperci są zgodni: jeśli za atakami stali terroryści islamscy, mogą się one powtarzać nie tylko w Stanach.

– Im częściej będziemy słyszeć, że tamtejszym służbom udało się udaremnić zamach, tym większe jest prawdopodobieństwo, że terroryści następnym razem mogą uderzyć zupełnie gdzie indziej, w państwach drugiego planu – uważa Cieślak. Ekspert podkreśla, że taka prawidłowość dotyczy też samych Stanów Zjednoczonych. – Dlaczego do zamachu doszło właśnie w Bostonie? Bo w Waszyngtonie czy Nowym Jorku terrorystom byłoby o wiele trudniej – podsumowuje.


Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Koszykarskie święto w Atlas Arenie
 
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Wojsko poza schematem
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Anakonda na Bałtyku
Włosi na straży polskiego nieba
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Więcej miejsc na studiach w LAW
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Najsprawniejsi wieloboiści
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
B9 stawia na solidarność
Maszerowali, lecz nie ginęli
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Nowy wymiar wojska
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Polska wśród światowych liderów
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
Śladem profesjonalistów
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Razem gotowi na wszystko
Przysięga dobrowolsów
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Nowy regulamin dla żołnierzy
Pół wieku w zespole
Piekielny ogień dla polskiej armii
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Finlandia w NATO
Słowa jak pociski
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Topaz dla Bułgarii
Litwini kupią zestawy Grom
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Żegnali ich kamieniami w bukietach
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
WOT i „Anakonda”
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Żołnierze uczą kobiety samoobrony
„Nasze granice w Monte Cassino”
Do końca walczył z tyranią
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Gotowi na dyżur w SON
Amunicja dla artylerzystów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO