moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Igrzyska w Annecy – przeżyjmy to jeszcze raz

Prawie tysiąc sportowców z 40 krajów rywalizowało we francuskim Annecy na II Wojskowych Igrzyskach Sportów Zimowych. W zawodach wzięło udział jedenaścioro Polaków. Niestety, mimo dużych nadziei, wrócili do domu bez medalu.

Przez cztery dni w regionie Haute-Savoie rozegrano kilkanaście dyscyplin narciarskich, łyżwiarskich i wspinaczkowych. Polacy o medale rywalizowali w biatlonie, biegu patrolowym i narciarskim biegu na orientację. Igrzyska rozpoczęły się 25 marca blisko dwugodzinną ceremonią otwarcia, którą na brzegu Jeziora Annecy obejrzało ok. 15 tysięcy widzów. Chorążym polskiej ekipy, podobnie jak na poprzednich igrzyskach w Aoście, był st. szer. Krzysztof Pływaczyk.

Film: Jacek Szutakowski

Jako pierwsi rywalizację o 66 kompletów medali rozpoczęli w Le Semnoz orientaliści. W anormalnych warunkach – w gęstej mgle – najlepiej spisali się Rosjanie, którzy wywalczyli cztery z sześciu medali. Tytuły mistrzowskie zdobyli Eduard Chrennikow i Natalia Tomiłowa. W Le Semnoz startowało również trzech Polaków. W debiucie na imprezie mistrzowskiej rangi najlepiej z nich spisał się st. sierż. Wojciech Kowalski, który zajął 28. miejsce. W stawce 44 zawodników 32. lokatę zajął szer. Maciej Jasiński, a 36. – sierż. Wojciech Dwojak.

Film: Jacek Szustakowski

Orientaliści z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego pojechali do Annecy po naukę i nikt nie liczył, że zdobędą tam medale. Wierzono natomiast w biatlonistki, które przed trzema laty we włoskiej dolinie Aosty wywalczyły trzy krążki. W 2010 roku na najwyższym stopniu podium dwa razy stanęła st. szer. Krystyna Pałka. Polska biatlonistka wygrała sprint oraz triumfowała z koleżankami w klasyfikacji drużynowej sprintu. Natomiast brązowy medal nasze panie zdobyły w biegu patrolowym na 15 km. W Annecy, choć Polki startowały w tym samym składzie, nie udało się powtórzyć tych wyników. W sprincie najlepsza z Polek – st. szer. Krystyna Pałka – zajęła dopiero 15. miejsce, a w klasyfikacji drużynowej nasze zawodniczki były piąte. W rywalizacji panów najwyżej z Polaków sklasyfikowano st. szer. Krzysztofa Pływaczyka – na 35. miejscu – a drużynowo nasi reprezentanci w stawce 22 ekip wywalczyli 13. pozycję.

Szansą do odegrania się za nieudany start w sprincie były dla biatlonistów biegi patrolowe. Niestety, naszemu patrolowi kobiecemu nie udało się zatrzeć złego wrażenia po występie indywidualnym. Polki zajęły ostatnią pozycję. Na miarę swoich możliwości spisał się patrol męski. Czwórka dowodzona przez st. szer. Adama Kwaka wywalczyła 12. lokatę. Polacy wyróżnili się na strzelnicy, gdzie byli jednym z najszybciej strzelających patroli.

Film: Jacek Szustakowski

Na trasach w Le Grand Bornand, gdzie walczyli biatloniści i patrole, największą gwiazdą był reprezentant gospodarzy Martin Fourcade. Zwycięzca Pucharu Świata na rywalizację w sprincie przyciągnął setki kibiców. Niestety, nie udało mu się zrewanżować widzom za gorący doping. W rywalizacji indywidualnej, choć był bezbłędny na strzelnicy, zajął czwarte miejsce. Na osłodę pozostał mu tylko brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Film: Jacek Szustakowski

Klasyfikację medalową Igrzysk wygrali gospodarze. Na ceremonii zamknięcia imprezy w Jean Régis Arena płk Hamad Kalkaba Malboum uhonorował Francuzów specjalną nagrodą. W imieniu reprezentacji Armii Francuskiej wyróżnienie odebrał dowódca 27 Brygady Piechoty Górskiej gen. Benoît Houssay. Prezydent CISM wyróżnił nagrodą fair-play dwóch zawodników, którzy trzymając się za ręce jako pierwsi przekroczyli linię mety biegu indywidualnego narciarzy wysokogórskich (pierwsze miejsce ex aequo zajęli Włoch Matteo Eydallin i Francuz Alexis Sevennec).

Igrzyska uroczyście zamknięto w kameralnej hali lodowej. W ceremonii uczestniczyli jedynie zawodnicy, którzy rywalizowali w poszczególnych konkurencjach oraz towarzyszące im osoby z delegacji 40 krajów.

Film: Jacek Szustakowski

szus

autor zdjęć: Komitet Organizacyjny II CISM World Winter Games

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Podróż po AWACS-ie
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Pokazali bojowego ducha
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Po śladach polskich bohaterów
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
„Grand Quadriga ‘24”
Ostatnia droga Pileckiego
Zawsze gotowi do pomocy
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mobilne dowodzenie
Wszystkie misje AWACS-a
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Pływacy i maratończycy na medal
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO