moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy medale bokserów Desantu Kraków

Pomysł założenia klubu bokserskiego zrodził się na XI zmianie kontyngentu w Afganistanie. Po powrocie do kraju, idea została zrealizowana. Bokserzy z Desantu zadebiutowali właśnie w oficjalnych zawodach. W Mistrzostwach Małopolski wystartowało trzech żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej i wszyscy zdobyli medale.


W kategorii do 81 kg tytuł mistrzowski wywalczył st. szer. Piotr Czosnyka, a jego klubowy kolega – st. szer. Lesław Komperda, zdobył medal brązowy. Natomiast st. szer. Paweł Worobiej zajął trzecie miejsce w wadze 69 kg. Złotego medalistę z WKS Desant wybrano również najlepszym technikiem turnieju.

W klasyfikacji drużynowej mistrzostw żołnierze z 13 pkt. zajęli ósme miejsce. Triumfowali – z 65 pkt. – bokserzy PTB Tiger Tarnów przed reprezentantami TS Wisła Kraków (54 pkt.) i BKS Magic Boxing Brzesko (49). Warto jednak podkreślić, że do klasyfikacji drużynowej liczyły się nie tylko punkty zdobyte w kategorii seniorów, ale również seniorek, młodzików, kadetów i juniorów. Turniej, pod patronatem Mariusza Wacha (zdobywcy pasa WBC International oraz federacji TWBA w wadze ciężkiej) odbył się w hali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Gnojniku, a jego organizatorem był Brzeski Klub Bokserski Magic Boxing i wójt gminy Gnojnik.


Film: Jacek Szustakowski

– W mistrzostwach wzięli udział zawodnicy z 11 klubów. W debiucie, mimo wystawienia tylko trzech seniorów, zajęliśmy ósme miejsce. Jestem bardzo zadowolony z pierwszego występu naszych bokserów – mówi kpt. Krzysztof Kacprzyk. prezes krakowskiego WKS. – Zależało mi przede wszystkim, aby środowisko bokserskie dowiedziało się, że powstał nowy klub i cel ten osiągnęliśmy. Liczyłem też na medale, ale nie spodziewałem się tego z najcenniejszego kruszcu – dodaje kpt. Kacprzyk. – Cieszę się z postawy naszych bokserów, którzy tak naprawdę do mistrzostw przygotowywali się zaledwie przez trzy tygodnie – mówi st. kpr. Ariel Środa, trener bokserów.

Pomysł utworzenia klubu bokserskiego przy 6 Batalionie Dowodzenia dojrzewał kilkanaście miesięcy. Impulsem, który przyspieszył decyzję o formalnym zarejestrowaniu WKS Desant był turniej bokserski, który polscy żołnierze wraz z amerykańskimi zorganizowali jesienią zeszłego roku na XI zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Jeszcze na misji grono sympatyków boksu z kpt. Krzysztofem Kacprzykiem na czele zaczęło prace nad statutem nowego stowarzyszenia kultury fizycznej, a st. szer. Paweł Worobiej zaprojektował klubowe logo. Po powrocie z misji żołnierze dopięli swego i załatwili wszystkie formalności związane z utworzeniem klubu.


WKS Desant Kraków jako stowarzyszenie kultury fizycznej zarejestrowano 22 stycznia br. Niespełna dwa miesiące później bokserzy z nowego klubu w koszulkach z logo Desantu wyszli po raz pierwszy na ring. – Licencje zawodnicze ma już dziewięciu żołnierzy, ale do debiutu w naszych barwach gotowych było trzech. Po utworzeniu klubu dołączyli do nas zawodnicy, którzy kiedyś trenowali boks. Mieli jednak zbyt długą przerwę w treningach i nie byli jeszcze gotowi do startu Mistrzostwach Małopolski – mówi prezes Desantu. – Wystąpią jednak w kolejnych zawodach. Obecnie w klubie w grupie zawodniczej mamy już 14 żołnierzy. Mamy jednak wielu chętnych, którzy chcieliby poznać tajniki boksu i w kwietniu rozpoczniemy dla nich zajęcia w grupie naborowej. Może uda nam się wyłuskać jakiś talent, który trafi do grupy zawodniczej – dodaje kapitan.

WKS Desant na razie zrzesza wyłącznie żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, głównie z 16 Batalionu Powietrznodesantowego i 6 Batalionu Dowodzenia. Przed powstaniem nowego klubu jego założyciele rozmawiali z poprzednim dowódcą 6 BPD. Gen. bryg. Bogdan Tworkowski poparł inicjatywę utworzenia WKS Desant przy 6 bdow, gdzie żołnierze mają dobre warunki do uprawiania swojego ulubionego sportu. – Bokserzy mogą liczyć na wsparcie również i obecnie. Zresztą każda inicjatywa służąca poprawianiu sprawności fizycznej i zdobywaniu doświadczeń przydatnych na polu walki, tak istotnych szczególnie w wojskach powietrznodesantowych, jest mile widziana – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik 6 Brygady Powietrznodesantowej. – A boks z pewnością jest dyscypliną, z której można wynieść wiele cech przydatnych żołnierzowi – dodaje kapitan.


Bokserzy z nowo powstałego klubu trenują na obiekcie przy ul. Ułanów. – Ćwiczymy popołudniami w hali 6 bdow. Nasi zawodnicy w pierwszej kolejności są żołnierzami. Boks jest ich pasją i cieszą się, że przy okazji będą mogli reprezentować „Czerwone Berety” na różnych imprezach bokserskich – podkreśla kpt. Kacprzyk. – Jesteśmy jednak otwarci dla żołnierzy z innych jednostek z Krakowa czy jego okolic. Też, jeśli zgłoszą akces do naszego klubu, będą mogli bronić jego barw. W przyszłości, jak się „rozkręcimy”, planujemy utworzenie grupy naborowej dla młodzieży ze szkół, nad którymi sprawują patronat jednostki z 6 BPD – dodaje kapitan.

– Mamy dużo planów na przyszłość i chęci, aby nasi zawodnicy zdobywali kolejne medale. Możliwe, że za kilka tygodni trafi do naszej jednostki żołnierz, który ma duże szanse reprezentować Polskę na mistrzostwach Europy w boksie. Choć ma propozycje od różnych znanych klubów, chce bronić barw Desantu i służyć w „Czerwonych Beretach” – mówi prezes Kacprzyk, który również chętnie wziąłby udział w jakimś turnieju bokserskim. – Niestety, amatorzy w Polsce mogą walczyć do 34. roku życia. Ja akurat przekroczyłem tę barierę – dodaje.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Pokazali bojowego ducha
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO