moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wyróżnienia dla mistrzów sportu

Dwoje medalistów olimpijskich z Londynu – kpr. Sylwia Bogacka oraz kpr. Damian Janikowski – zostało wybranych na najlepszych sportowców Wojska Polskiego 2012 roku w klasyfikacji Sztabu Generalnego WP. Wyróżnienia wręczono na Gali Sportu Wojskowego.


– Bez waszego entuzjazmu, pasji i zaangażowania, przekonania, że warto się starać, nie byłoby tych sukcesów – mówił Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej, gratulując zawodnikom i trenerom osiągniętych wyników. Podkreślił także, że sprawy wojska i sportu są ze sobą mocno splecione. – W wielu krajach to ministrowie obrony odpowiadają za sport – dodał minister na Gali, podczas której podsumowano działalność sportową w Siłach Zbrojnych RP w 2012 roku. Gratulacje zawodnikom złożyła również minister sportu i turystyki Joanna Mucha. – Liczę na to, że sport powszechny nadal będzie się w wojsku rozwijał – powiedziała minister.


Film: Jacek Szustakowski

Kpr. Sylwia Bogacka, kpr. Damian Janikowski oraz st. szer. Krystyna Pałka zostali odznaczeni Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. – W wymiarze praktycznym wojsko nie funkcjonuje bez sportu. Stanowi on integralny czynnik budowania gotowości bojowej oraz szkolenia żołnierzy – podkreślał gospodarz uroczystości gen. Mieczysław Cieniuch, szef Sztabu Generalnego WP.


Minister Siemoniak zaznaczył, że rozwój sportu jest ważnym zadaniem kierowanego przez niego resortu. – W 2012 r. przeznaczyliśmy 7,5 mln zł na sprzęt sportowy i doposażenie hal sportowych. Nie będziemy na tych inwestycjach oszczędzać – dodał minister.

Za sukcesy odniesione w olimpijskim sezonie miano najlepszego żołnierza sportowca przyznano kpr. Sylwii Bogackiej. Oprócz srebrnego medalu olimpijskiego wywalczyła również złoty i srebrny krążek (drużynowo) oraz brązowy (indywidualnie) na 47. Wojskowych Mistrzostwach Świata. Drugie miejsce w rankingu najlepszych żołnierzy w sporcie kwalifikowanym zajął kpr. Damian Janikowski. Tradycyjnie już podczas podsumowania działalności sportowej w Siłach Zbrojnych RP tytułem Asa Sportu wyróżniono dziesięciu najlepszych żołnierzy w rywalizacji w sporcie powszechnym. Pożegnano również zawodników, którzy zakończyli kariery sportowe.

Podczas Gali podsumowano także współzawodnictwo w sporcie powszechnym w 2012 roku, obejmujące zawody obowiązkowe oraz nieobowiązkowe i centralne. Puchar za zwycięstwo otrzymała po raz drugi z kolei 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej. Reprezentacja, oparta głównie na zawodnikach z Żagania i Świętoszowa, zdobyła 271 punktów i pięcioma oczkami wyprzedziła reprezentację, której trzon stanowią żołnierze z 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, która jednym punktem wyprzedziła reprezentantów Sił Powietrznych – triumfatorów współzawodnictwa z 2008, 2009 i 2010 roku.


Film: Sztab Generalny Wojska Polskiego

Reprezentanci Wojska Polskiego, na co dzień pełniący służbę w wojskowych zespołach sportowych, w 2012 roku rywalizowali w zawodach cywilnych i wojskowych najwyższej rangi. Na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie, wojskowych i cywilnych mistrzostwach świata i Europy oraz w mistrzostwach Polski wywalczyli w sumie 214 medali. Te najcenniejsze przywieźli z igrzysk nad Tamizą kpr. Sylwia Bogacka z Wojskowego Zespołu Sportowego w Zegrzu i kpr. Damian Janikowski z wrocławskiego WZS. Nasza wyborowa strzelczyni zdobyła srebrny medal, a waleczny zapaśnik brązowy.

Ponadto w cywilnych czempionatach nasi żołnierze wywalczyli trzy krążki na mistrzostwach świata, 19 na mistrzostwach Europy i 154 na mistrzostwach Polski. Natomiast w zawodach mistrzowskich rozgrywanych pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego (CISM) reprezentanci WP w 2012 roku zdobyli 36 medali, w tym 13 na mistrzostwach świata oraz 23 na mistrzostwach regionalnych CISM.

Najlepsi sportowcy sportu wyczynowego w 2012 roku

1. Kpr. Sylwia Bogacka (strzelectwo/WZS Zegrze);
2. Kpr. Damian Janikowski (zapasy/WZS Wrocław);
3. St. szer. Monika Michalik (zapasy/WZS Poznań);
4. St. szer. Iwona Matkowska (zapasy/WZS Poznań);
5. St. szer. Agnieszka Nagay (strzelectwo/WZS Poznań);
6. St. szer. Henryk Szost (lekka atletyka/WZS Poznań);
7. St. szer. Hanna Wiśniewska (biegi na orientację/WZS Wrocław);
8. St. szer. Agnieszka Jerzyk (triatlon/WZS Poznań);
9. St. mar. Daria Lajn (biegi na orientację/WZS Gdynia);
10. St. szer. Janusz Wojnarowicz (judo/WZS Wrocław).

Asy sportu powszechnego/mistrzowie WP z 2012 roku

– st. chor. sztab. Jan Gadzikowski (1 Regionalna Baza Logistyczna/Inspektorat Wsparcia SZ) mistrz WP w strzelaniu z pistoletu wojskowego;
– st. szer. Piotr Dembski (3 Brygada Rakietowa OP/SP) mistrz WP w strzelaniu z kbk AK;
– kpt. Krzysztof Włoczewski (12 Dywizja Zmechanizowana – Szczecin) mistrz WP w biegu patrolowym;
– sierż. pchor. Marcin Kołoszuk (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – Wrocław) mistrz WP w pokonywaniu przeszkód ośrodka sprawności fizycznej;
– szer. Adrian Milczarek (11 Dywizja Kawalerii Pancernej – Żagań) mistrz WP w piłce siatkowej, uznany za najwszechstronniejszego zawodnika mistrzostw;
– por. Agata Nalepa-Kamińska (10 Pułk Dowodzenia/DGW) mistrz WP w pływaniu w kategorii wiekowej do 35 lat na dystansie 50 m stylem dowolnym;
– sierż. Mariusz Borychowski (12 Dywizja Zmechanizowana – Szczecin) mistrz WP w maratonie w klasyfikacji generalnej oraz w półmaratonie w kategorii M-40;
– sierż. Jacek Przewłocki (4 Regionalna Baza Logistyczna/Inspektorat Wsparcia SZ) mistrz WP w tenisie stołowym w kategorii wiekowej powyżej 35 lat oraz w grze deblowej;
– st. kpr. Rafał Walicki (11 Dywizja Kawalerii Pancernej Żagań) mistrz WP w biegach na orientację w kat. M-30;
– mjr Agata Hatalska-Gorzki (Komenda Główna ŻW) mistrz WP w strzelaniu z karabinu pneumatycznego.

Najlepsi trenerzy z wojskowych zespołów sportowych

– kpt. Janusz Porzycz z WZS Gdynia (trener/koordynator biegów na orientację);
– st. chor. sztab. Józef Tracz z WZS Wrocław (trener/koordynator zapasów w stylu klasycznym);
– mł. chor. mar. Jacek Dagil z WZS Gdynia (trener/koordynator strzelectwa w konkurencjach pistoletowych);
– st. szer. Mateusz Gucman z WZS Poznań (trener zapasów w stylu wolnym).

Wyróżnienia specjalne

– Herkules Roku od Wojskowej Federacji Sportu – st. chor. sztab. Józef Tracz;
– Sportowy Menedżer Roku 2012 – ppłk Zygmunt Skrobicki (szef WZS Poznań);
– Nadzieja Sportu Wojskowego – szer. Paula Wrońską (WZS Zegrze);
– Najlepsze osiągnięcie sportowe otwierające sezon 2013 – st. szer. Krystyna Pałka (WZS Wrocław);
– Za wzorowo przeprowadzone zawody w sporcie powszechnym w 2012 roku – płk Andrzej Kuśnierek (dowódca 2 Brygady Zmechanizowanej) i płk Andrzej Dutka (komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu);
– Za popularyzację wizerunku żołnierza sportowca w środkach masowego przekazu w 2012 roku – red. Jacek Szustakowski (portal polska-zbrojna.pl).

Wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2012 roku

1. Wojska Lądowe 1 (11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej) – 271 punktów;
2. Wojska Lądowe 2 (12 Dywizja Zmechanizowana) – 266;
3. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych – 260;
4. Siły Powietrzne – 259;
5. Marynarka Wojenna – 242;
6. Wojska Lądowe 3 (16 Dywizja Zmechanizowana) – 224;
7. Wojska Lądowe 5 (Szkolnictwo Wojsk Lądowych) – 216;
8. Dowództwo Garnizonu Warszawa – 197;
9. Wojska Lądowe 4 – 190;
10. Wojska Specjalne – 107;
11. Żandarmeria Wojskowa – 85;
12. Instytucje Centralne MON – 59.

Klasyfikacja szkolnictwa wojskowego

1. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych – Wrocław – 227;
2. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych – Dęblin – 191;
3. Wojskowa Akademia Techniczna – Warszawa – 163;
4. Akademia Marynarki Wojennej – Gdynia – 80;
5. Akademia Obrony Narodowej – Warszawa – 44.Po kilku latach przerwy redakcja portalu polska-zbrojna.pl wznowiła Plebiscyt na Najpopularniejszych Sportowców Wojska Polskiego. Głosami czytelników zwycięzcą został st. szer. Henryk Szost. Kto zdobył pozostałe wyróżnienia - czytaj w naszym materiale.

  Maratończyk „Sportowcem roku”

Najlepszy Europejczyk w maratonie na igrzyskach st. szer. Henryk Szost został według internautów „Sportowcem roku”. Kapituła uznała, że st. chor. sztab. Józef Tracz jest najlepszym trenerem w sporcie wojskowym, a szer. Paula Wrońska jego nadzieją. Za całokształt uhonorowano Edwarda Stawiarza z WKS Wawel Kraków.
szus

autor zdjęć: ppłk Sławomir Ratyński

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363944060
Cieszą takie zawody. Armia działa. cyt:" Wyniki współzawodnictwa w sporcie powszechnym w 2012 roku " Pierwsze dwa miejsca nie są zaskoczeniem - lądowa elita polskiego wojska , zaskakuje mnie 3 ( nie wiem co to jest) oraz wysoki wynik Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej . Co do tej drugiej - abstrahując od celowości formacji - powszechnie znana jest opinia że MW ( marynarze) to wysokiej jakości fachowców oraz dobra organizacja i racjonalne wydatki.
5C-16-3D-92

Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Orzeł dla bohaterów
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
I zdobyliśmy!
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Flota Bayraktarów w komplecie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Krwawa noc pośród puszczy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pływacy i maratończycy na medal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Ta ziemia do Polski należy…”
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO