moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sejm zajmie się zmianami w armii

Uproszczenie systemu dowodzenia i dostosowanie go do współczesnych wymagań to główne założenia projektu ustawy, który przyjął dzisiaj rząd. Dokument trafi teraz do parlamentu. Ustawa ma wejść w życie w przyszłym roku.


Rada Ministrów przyjęła projekt reformy systemu dowodzenia armią opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej. – 30 mld zł wydatków rocznie na obronę muszą dawać pewność, że Polska jest bezpieczna. Projekt reform przyjęty został bez najmniejszych wątpliwości. Chcemy unowocześniać armię. Drobne wątpliwości konstytucyjne zostały wyjaśnione – wyjaśnił premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.

– Jestem optymistą, jeżeli chodzi o dalszą dyskusję nad projektem ustawy – powiedział Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przyjęta dzisiaj propozycja resortu obrony zakłada zmianę usytuowania Sztabu Generalnego w strukturze MON. Stanie się on głównym organem doradczym Ministra Obrony Narodowej i będzie odpowiadał za planowanie strategiczne. Nie będzie, jak to ma miejsce teraz, szczeblem pośrednim między ministrem a armią.

Dwie pozostałe funkcje dowodzenia centralnego zostaną przydzielone dwóm odrębnym instytucjom. Za codzienne kierowanie armią odpowiadać będzie Dowództwo Generalne, a dowodzenie operacyjne (w sytuacjach kryzysowych i w czasie wojny) powierzone zostanie Dowództwu Operacyjnemu. W przeciwieństwie do obecnej sytuacji, oba dowództwa podlegać będą bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej, a nie Sztabowi Generalnemu WP.

Zmiany dostosują strukturę polskiej armii do wymagań współczesnego pola walki i ogólnoświatowych tendencji tworzenia dowództw połączonych. Od wielu lat w działania wojskowe zaangażowane są jednocześnie różne rodzaje sił zbrojnych i jak pokazała praktyka, jeden organ dowódczy potrafi sprawniej nimi dowodzić. Podobną strukturę kierowania mają dzisiaj największe i najskuteczniejsze armie świata, między innymi Sojusz Północnoatlantycki oraz Stany Zjednoczone.

Wprowadzenie reformy dowodzenia zbiega się w z kończącymi się w tym roku kadencjami najważniejszych dowódców polskiej armii. – Tegoroczne nominacje, mimo że odbędą się w starym systemie, zostaną już dopasowane do wymogów nowej struktury. Zatem osoby wyznaczone na te stanowiska będą uczestniczyły w tworzeniu nowych instytucji – zapowiedział minister obrony Tomasz Siemoniak w wywiadzie dla miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Istotną zmianą jest także przyjęcie rozwiązania, że prezydent (na wniosek premiera) wyznacza kandydatów na stanowisko naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych w czasie wojny. Dzięki temu będzie możliwe przygotowanie określonych osób do pełnienia tych obowiązków. Będą one mogły m.in. brać udział w ćwiczeniach systemu obronnego państwa.

Zmiany w prawie powinny wejść w życie w pierwszym półroczu bieżącego roku, natomiast pełne wdrożenie nowej struktury ma nastąpić do końca 2014 roku.O reformie dowodzenia wojskami i kierowania obronnością państwa czytaj więcej w wywiadzie miesięcznika „Polska Zbrojna” z ministrem Stanisławem Koziejem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

  Nie tylko pierwszy krok

Duże zmiany wywołują niepokój i obawy u każdego z nas, bo wszyscy wolimy stabilność niż zmiany. Bez nich jednak nie byłoby postępu. Stagnacja – zwłaszcza w wojsku – jest w sensie strategicznym zjawiskiem negatywnym, dlatego wierzę, że nasza kadra jest na tyle doświadczona, świadoma konieczności unowocześniania się sił zbrojnych i pojawiania się nowych zadań, że poradzi sobie z tym wyzwaniem - mówi minister Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
MC

autor zdjęć: Konrad Kaczmarz / DGW

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363633740
~Tomasz - do dzieła , trzymam kciuki .. .
00-B3-ED-57
~Tomasz
1363283100
Ja bym chciał zająć się zmianą w Polskiej Armii ale według moich poglądów i pomysłów .
A0-0B-05-7D

Nowa Rada przy prezydencie
 
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nauka kruszenia lodu
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Polak w szkole boardingu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
MON: nie wyciekły tajne informacje
Jack Strong
Żyją w naszej pamięci
Z pomocą dla Libanu
Rosomaki będą groźniejsze
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Rodzeństwo na medal
Ważki poszukiwane
Zostań wojskowym muzykiem
Oczy na wschodnią flankę
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
W Brukseli o przyszłości NATO
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
„Ptaszki” nowej ery
Zima, skały i kawalerzyści
Na granicy nieco spokojniej
Wiedza, która ratuje życie
Jakie zmiany dla podchorążych?
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W BBN o sytuacji na granicy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rakiety dla śmigłowców
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe radary dla MW
Przesiadka do klasy premium
Saperzy rozminowują Kłaj
Drony na fali
Bombardowanie Monte Cassino
W jedynym słusznym kierunku
Hiszpańskie dylematy
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Trzy dekady Polski w CISM
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Zbuduj formę na wiosnę!
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Misja nie tylko wojskowa
Na wolność przez dwa mury
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Lecimy z sercem
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Pierwszy krok do zawodowców
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO