Rosja i Chiny kategorycznie sprzeciwiają się jakimkolwiek próbom interwencji w Korei Północnej – oświadczył Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych po spotkaniu z szefem MSZ Chin. Szefowie dyplomacji rozmawiali w piątek w Moskwie.
Siergiej Ławrow i Yang Jiechi wyrazili ubolewanie w związku z niedawnym testem nuklearnym przeprowadzonym przez Koreę Północną. Politycy podkreślili jednocześnie, że ich państwa sprzeciwiają się zbrojnej interwencji przeciwko Phenianowi. – Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna odpowiednio zareagować... ale podjęte działania muszą mieć na celu zachowanie pokoju na Półwyspie Koreańskim – powiedział chiński dyplomata. Ławrow zaś stwierdził: – To bardzo ważne, że obecna sytuacja nie została wykorzystana do wyścigu zbrojeń w tym regionie oraz jako pretekst do zewnętrznej ingerencji wojskowej i nie stracono wszystkich szans na wznowienie rozmów sześciostronnych. Rosja, obok Chin, należy do niewielkiego grona państw utrzymujących bliskie kontakty z reżimem rządzącym w Phenianie.
Korea Północna przeprowadziła 12 lutego trzeci podziemny test nuklearny, łamiąc w ten sposób zakaz ONZ. Państwowa agencja prasowa KCNA poinformowała, że zdetonowany ładunek był mniejszy i lżejszy niż dwa wcześniej użyte, ale miał większą moc. Zagraniczne ośródki monitorujące aktywność sejsmiczną odnotowały, że epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie Kilju w prowincji Hamgyeong, gdzie znajduje się ośrodek testów nuklearnych. Według Amerykańskiej Agencji Geologicznej (US Geological Survey) miał on siłę 4,9 stopnia w skali Richtera i był znacznie silniejszy niż podczas wcześniejszych północnokoreańskich prób ładunków nuklearnych w latach 2006 i 2009. Eksperci uważają, że ostatni test może wskazywać, iż Korea Północna jest bliska skonstruowania małej głowicy bojowej do uzbrojenia rakiety balistycznej.
Źródła: Reuters, Voice of Russia
Na portalu polska-zbrojna.pl zastanawiamy się, jakie konsekwencje polityczne i militarne mogą mieć ostatnie wydarzenia na Półwyspie Koreańskim. Zapraszamy do dyskusji.
autor zdjęć: Wikipedia
komentarze