moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sukcesy wojskowych zapaśników

Bardzo dobrze spisali się zapaśnicy z reprezentacji Wojska Polskiego na turniejach międzynarodowych w Hawanie, Kijowie i Płowdiw. Kpr. Damian Janikowski, st. szer. Tomasz Świerk i szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus zajęli drugie miejsca, st. szer. Monika Michalik – trzecie, a st. szer. Maciej Balawender – piąte.

Kpr. Damian Janikowski podczas jednej z walk na mistrzostwach Europy w 2012 roku

Brązowy medalista Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie kpr. Damian Janikowski dotarł do finału międzynarodowego turnieju zapaśniczego w stylu klasycznym w Hawanie. W walce o złoty medal w kategorii 84 kg przegrał 1:3 z Kubańczykiem Alanem Verą. Jednak zdaniem obserwatorów tego pojedynku sędzia mocno faworyzował zawodnika gospodarzy i swoimi decyzjami pozbawił Polaka zwycięstwa. – Rozmawiałem o tym pojedynku z trenerem kadry narodowej Ryśkiem Wolnym. Jego zdaniem walka była trochę naciągnięta pod gospodarzy – mówi trener klubowy Janikowskiego st. chor. sztab. Józef Tracz. – Damian na Kubie świetnie walczył i potwierdził, że jest w dobrej formie przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy, które w marcu odbędą się w Gruzji – dodaje „Trener roku” w plebiscycie portalu polska-zbrojna.pl na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego w 2012 roku.

W drodze do finału Janikowski pokonał Kubańczyka Gilberto Piqueta oraz Brazylijczyka Ronissona Brandao. Poza reprezentantem wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław na podium w Hawanie stanęli jeszcze trzej Polacy: Kamil Błoński (wygrał rywalizację w wadze 120 kg), Piotr Przepiórka (wygrał w kategorii 74 kg) i Mateusz Wolny (był trzeci w kategorii 74 kg). Oprócz startu w międzynarodowym turnieju nasi zapaśnicy trenowali na Kubie razem z zawodnikami gospodarzy oraz Brazylijczykami, Francuzami, Peruwiańczykami oraz reprezentantami Dominikany. Bliższe poznanie sposobu prowadzenia walk choćby przez Kubańczyków powinno procentować na tegorocznych mistrzostwach świata.

Damian Janikowski z trenerami: kadry narodowej Ryszardem Wolnym (z lewej) i klubowym – Józefem Traczem na mistrzostwach Europy w 2012 roku

W Płowdiw zapaśnicy w stylu klasycznym i wolnym spotkali się na turnieju Dan Kolov – Nikola Petrov. W rywalizacji „klasyków” w wadze 66 kg drugie miejsce zajął st. szer. Tomasz Świerk z WZS Wrocław i WKS Śląsk, a w turnieju „wolniaków” piątą pozycję w kategorii 84 kg wywalczył st. szer. Maciej Balawender z poznańskiego WZS i WKS Grunwald Poznań. Tomasz Świerk w pierwszej rundzie pokonał 3:1 kolegę z reprezentacji Grzegorza Wanke, w drugiej 4:0 Szweda Marcusa Selldena, a w półfinale wygrał 3:1 z wicemistrzem Europy Rumunem Georgianem Carpenem. W pojedynku o złoty medal jego rywalem był Szwed Sharur Vardanyan. Reprezentant Szwecji wygrał 3:0. – Tomek spisał się bardzo dobrze. Pokonał m.in. aktualnego wicemistrza Europy – mówi trener Tracz. – Ma duże szanse, aby reprezentować Polskę na mistrzostwach Starego Kontynentu. Właśnie jedziemy do Giżycka na zgrupowanie, gdzie rozpoczynamy bezpośrednie przygotowania do ME – dodaje szkoleniowiec wrocławskiego Śląska.

Natomiast Maciej Balawender w pierwszej rundzie wygrał z Rumunem Andreą Frantą, w drugiej pokonał Niemca Gabriela Seregelyia, a w półfinale przegrał 1:3 z Amerykaninem Jonathanem Readerem. W pojedynku o brązowy medal Polak uległ reprezentantowi Mołdawii. Piotr Ianulov wygrał z Polakiem po pojedynku w trzech rundach. – Maćkowi nie ułożyły się te dwie ostatnie walki. Zakończył rywalizację na piątym miejscu, ale mógł zająć wyższe – mówi chor. Piotr Krajewski trener koordynator sekcji zapaśniczej w WKS Grunwald. – Pojedynek z reprezentantem Mołdawii zakończyła sporna sytuacja z klamrą. Sędziowie uznali jednak, że wygrał rywal Maćka – dodaje szkoleniowiec poznańskiego WKS.

W Płowdiw oprócz Świerka na podium stanęli jeszcze czterej Polacy: Tadeusz Michalik (zdobył brąz w kategorii 84 kg w stylu klasycznym), Marcin Olejniczak (brąz w kat. 96 kg w st. klas.), Adrian Hajduk (brąz w kat. 55 kg w st. wolny) i Radosław Marcinkiewicz (brąz w kat. 84 kg w st. wolnym).

W silnie obsadzonym turnieju w zapasach kobiet, który odbył się w Kijowie, srebrny medal w wadze 72 kg wywalczyła szer. Agnieszka Wieszczek-Kordus, a brązowy w wadze 63 kg st. szer. Monika Michalik (obie z poznańskiego WZS). Szer. Wieszczek-Kordus – brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Pekinie (2008), czterokrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (2006, 2007, 2009, 2011) i brązowa medalistka wojskowych mistrzostw świata (2010) –przegrała tylko z reprezentantką gospodarzy Kateriną Burmistrową. Natomiast szer. Michalik (brązowa medalistka mistrzostw świata z 2006 i 2007 roku i trzykrotna mistrzyni Europy oraz m.in. srebrna medalistka wojskowego czempionatu z 2010 r.) zajęła w Kijowie trzecie miejsce. W jej kategorii wagowej triumfowała reprezentantka Izraela Ilana Kratysh, a drugie miejsce zajęła Polka Paulina Grabowska. Na podium stanęły jeszcze dwie reprezentantki Polski: Daria Osocka (była druga w kat. 67 kg) i Roksana Zasina (trzecia w kat. 51 kg).

– Monika stoczyła ciężką walkę o awans do finału z reprezentantką Izraela. Przy remisie 4:4 zwyciężczynią pojedynku została jednak rywalka „Moni”. Choć nie punktowała ostatnia, to ona wykonała wyżej punktowaną akcję – mówi trener Krajewski. – Monika była jednak zadowolona ze startu w Kijowie. Solidnie trenuje. Zobaczymy jak wypadnie na mistrzostwach Europy – dodaje chor. Krajewski i chwali drugą zawodniczkę poznańskiego WZS. – Agnieszka nie jest objęta centralnym szkoleniem i do zawodów w Kijowie przygotowywała się walcząc z juniorkami, które rzecz jasna nie mogły jej zmusić do dużego wysiłku. Mimo tego w stolicy Ukrainy walczyła rewelacyjnie. Wygrała z wicemistrzynią Europy i brązową medalistką mistrzostw świata z 2011 roku Białorusinką Wasilisą Marsaluk. Przed dwoma laty Agnieszka przegrała z nią na ME w Dortmundzie walkę o awans do finału. Cieszę się, że udał się jej rewanż za tamten pojedynek – mówi chorąży.Międzynarodowy Komitet Olimpijski zamierza wykreślić zapasy z listy dyscyplin olimpijskich. Czy to dobry pomysł, by z najważniejszej sportowej imprezy wykluczać tę jedną z najstarszych dyscyplin? Zapraszamy do dyskusji na portalu polska-zbrojna.pl.

  Zapasy poza olimpijską matą

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaproponował, by skreślić zapasy z programu igrzysk. I to już w 2020 roku. Powód? Wiadomo, że nowożytne igrzyska sportowe to przede wszystkim wielkie pieniądze. Tych natomiast zapasy w stylu wolnym i klasycznym nie przynoszą – pisze płk Wojciech Piekarski, dziennikarz zajmujący się wojskowym sportem.
szus

autor zdjęć: Martin Gabor / FILA

dodaj komentarz

komentarze


PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
 
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Moc Buzdygana
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Polska rozdarta przez okupantów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Nie uznaje półśrodków
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Śladem profesjonalistów
Przyszłość pod znakiem dronów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Dwa medale w Budapeszcie
Abramsy jadą na ukraiński front
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Konsekwentnie dąży do celu
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Stawia na dobrą komunikację
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Kolnie
16 Dywizja świętuje
Wojskowe kontrakty w USA
The Power of Buzdygany Awards
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Odliczanie do przysięgi
Tak rodziła się konspiracja
Plan misji „Air Defender”
Wojsko pomoże Słoweńcom
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Szef MON-u o planach obrony kraju
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Spełnia marzenia
Czerwona powódź
Wirtualna walka na morzu
Brązowa czwórka podwójna
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Wyższe diety za służbę na granicy
Raki dla podhalańczyków
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Polsko-koreańskie rozmowy
Nie płynie z nurtem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wychodzi poza schematy
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Długi marsz na wschód
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
"Jesienny ogień” z ministrem
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Szwedzi na „Czernickim”
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Stop szkalowaniu polskiego munduru
RBN o rezultatach szczytu NATO
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Lecimy F-35

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO