moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zapasy poza olimpijską matą

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zaproponował, by skreślić zapasy z programu igrzysk. I to już w 2020 roku. Powód? Wiadomo, że nowożytne igrzyska sportowe to przede wszystkim wielkie pieniądze. Tych natomiast zapasy w stylu wolnym i klasycznym nie przynoszą – pisze płk Wojciech Piekarski, dziennikarz zajmujący się wojskowym sportem.

Ta wiadomość wywołała ostatnio spore poruszenie wśród sympatyków sportu. Jak twierdzą szefowie ruchu olimpijskiego, ich propozycja wynikała z analizy blisko 40 czynników. Takich jak oglądalność, popularność, wpływy z biletów i polityka antydopingowa danej dyscypliny. Przede wszystkim jednak marketing. No i tu akcje zapasów wyglądają kiepsko, skoro przegrały one z innymi dyscyplinami przeznaczonymi do olimpijskiego „odstrzału”. To znaczy z taekwondo, hokejem na trawie czy też uznawanym wcześniej za najbardziej zagrożony pięciobojem nowoczesnym.

Zapasy były na igrzyskach od zawsze. Na tych starożytnych i nowożytnych. To najstarsza, najpopularniejsza i chyba jedna z najtańszych form sportowego współzawodnictwa. Dostępna i popularna na całym świecie. Dwukrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich Andrzej Wroński – kiedyś żołnierz-sportowiec, a dziś trener zapasów na rodzinnych Kaszubach – jest zdruzgotany propozycją rezygnacji z jego dyscypliny. – Nie wiem jak mogło do tego dojść. Rozumiem, że dla współczesnego kibica i widza atrakcyjniejsze są bardziej widowiskowe i krwawe zmagania typu KSW czy MMA, ale czy to znaczy, że areną sportowego współzawodnictwa na igrzyskach mają stać się klatki? Wierzę, że rozsądek i tradycja weźmie w końcu górę – z nadzieją twierdzi „Wrona”. A członkini MKOl Irena Szewińska uspokaja swojego młodszego kolegę: „Ja byłam i jestem za tym, aby na igrzyskach nadal walczono o medale w zapasach”.

Wiem nawet dlaczego. Reprezentanci Polski w zapasach zdobyli dotychczas 25 medali olimpijskich. To jedna z dyscyplin, w których zawsze zdobywaliśmy cenne krążki. Spora w tym zasługa atletów-żołnierzy, którzy na podium igrzysk stawali dziewięciokrotnie. Osobiście byłem świadkiem bodaj najbardziej udanego olimpijskiego startu naszych zapaśników. Było to w Atlancie (1996), gdzie Polacy zdobyli na zapaśniczej macie aż pięć medali. Poza Ryszardem Wolnym (złoto) aż czterech medalistów (Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki – złoto, Jacek Fafiński – srebro i Józef Tracz – brąz) nosiło wtedy wojskowe mundury.

Polskie zapasy kojarzą się dziś głównie z wrocławskim WKS Śląsk i kpr. Damianem Janikowskim. Ale brązowego medalistę olimpijskiego z Londynu kuszą już znacznie większymi pieniędzmi organizatorzy „walk w klatce”. Janikowski zadeklarował, że do igrzysk w Rio de Janeiro (2016) pozostaje na klasycznej macie. Ale sportowiec ze stolicy Dolnego Śląska, który wygrywa ze sportowymi rywalami może przecież przegrać z działaczami olimpijskimi, podobnie jak i całe zapasy. A do programu igrzysk na miejsce zwolnione przez atletów może wejść baseball, sporty wrotkarskie, wspinaczka czy też chińskie… wushu. Ja, podobnie zapewne jak większość czytelników portalu polska-zbrojna.pl, nie mam pojęcia, co to takiego jest wushu… Ale mistrz Wyspiański już dawno ostrzegał, że Chińczycy są blisko.

Wojciech Piekarski
Pułkownik w stanie spoczynku, dziennikarz sportowy, były kierownik działu sportowego „Żołnierza Wolności”, „Żołnierza Rzeczypospolitej” i „Polski Zbrojnej”.

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1361267640
Zapasy są nudne .. i to jest powód podstawowy. Co do skuteczności w walce 1 : 1 nie ma nic lepszego - jeżeli chodzi o nie inwazyjne i destrukcyjne sztuki. Nawet jak przeciwnika poddusisz to i tak mu się nic nie stanie. Pre minut i dojdzie do siebie. Zapasy to najszlachetniejsza forma ustalania dominacji.
00-B3-ED-57

Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
 
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Pływacy i maratończycy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
By Polska była bezpieczna
Ostatnia droga Pileckiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
WAM wraca po latach
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO