moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe drużyny szykują się do wiosny

Piłkarze tomaszowskiej Kawalerii, Twardego Świętoszów i Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria Węgorzewo niebawem rozpoczną przygotowania do piłkarskiej wiosny. W drużynach szykują się wzmocnienia, ale na razie działacze nie chcą zdradzić, jacy nowi żołnierze pojawią się na boisku.

Największe niespodzianki w składzie, pod warunkiem pomyślnego zakończenia rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami, zapowiedział prezes Twardego ppłk Mariusz Bolecki. Niestety, w rundzie wiosennej wojskowi nie będą jeszcze rozgrywać meczów na własnym boisku. Latem wójt gminy Osiecznica Waldemar Nalazek zapewniał, że drużyna Twardego będzie grać na gminnym obiekcie w Świętoszowie od początku sezonu 2011/2012. Niestety, przebudowa boiska sportowego i budowa budynku socjalnego na potrzeby piłkarzy bardzo się przeciąga. Gmina wyłoniła ostatnio nowego wykonawcę projektu. – Do końca czerwca mają być zakończone wszystkie prace. Jeśli w marcu będzie zasiana trawa i w sierpniu stan murawy będzie dobry, to może wreszcie od nowego sezonu będziemy grać na boisku w Świętoszowie – mówi prezes Bolecki.

Drużyna Piłkarskiego Klubu Sportowego Twardy, złożona głównie z żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, poprzedni sezon rozpoczynała w III lidze. Po trzeciej kolejce z powodów finansowych jedenastka ze Świętoszowa została wycofana z rozgrywek i nowy sezon wojskowi musieli rozpocząć w klasie okręgowej. Po rundzie jesiennej zespół Twardego zajmuje czwarte miejsce i ma 10 punktów straty do lidera z Bolesławca. Prezes Bolecki do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego w 2012 roku zgłosił kpr. Adama Marcinkowskiego. Poza grą w piłkę nożną w drużynie ze Świętoszowa, kapral od lat jest czołowym zawodnikiem mistrzostw Wojska Polskiego w pokonywaniu toru przeszkód Ośrodka Sprawności Fizycznej. Reprezentował też armię w czempionatach w pięcioboju wojskowym. – Adam w minionym roku zdobył tytuł mistrza Wojska Polskiego w pięcioboju wojskowym oraz z drużyną 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej srebrny medal w mistrzostwach WP w futsalu. Mimo tego, że ma 37 lat, imponuje świetnym przygotowaniem kondycyjnym – chwali zawodnika podpułkownik.

Kpr. Adam Marcinkowski w ataku na bramkę rywala.

W drużynie Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego Vęgoria Węgorzewo, która walczy o ligowe punkty na boiskach warmińsko-mazurskiej IV ligi, występuje pięciu żołnierzy: st. sierż. Stanisław Klein, kpr. Maciej Magnuszewski, st. szer. Marcin Biaduń, st. szer. Piotr Kodeniec i szer. Daniel Maliszewski. Vęgoria w rundzie jesiennej zdobyła 18 punktów i zajmują dziewiąte miejsce w tabeli. Klub z Węgorzewa powstał w 1946 roku, a od 1994 roku przyjął nazwę CWKS Vęgoria. Na ostatnim Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków Vęgorii, w listopadzie 2012 roku, zatwierdzono statut klubu, w którym podkreślono jego związki z wojskiem. Do składu Zarządu powołano też trzech nowych członków, w tym ppłk. Jacka Wodzińskiego – dowódcę Batalionu Logistycznego 11 Mazurskiego Pułku Artylerii – i st. sierż. Stanisława Kleina. – Jeśli uda się zrealizować mój plan, to może wiosną w pierwszej drużynie pojawi się dwóch-trzech nowych zawodników. Niebawem zaczynamy przygotowania do nowej rundy – mówi st. sierż. Klein. Najstarszy – nie licząc bramkarza – piłkarz Vęgorii, a zarazem działacz klubu, do naszego Plebiscytu zgłosił najlepszego strzelca drużyny – szer. Daniela Maliszewskiego. – W rundzie jesiennej strzelił 14 z 30 bramek, które zdobyliśmy. W poprzednim sezonie jesienią dziesięć razy wpisał się na listę strzelców – informuje sierżant.

Zespół Wojskowego Klubu Sportowego Kawaleria debiutancką rundę w klasie okręgowej zakończył na dziewiątej pozycji z dorobkiem 19 punktów. – Przed sezonem nie stawialiśmy drużynie wygórowanych celów. Zamierzaliśmy walczyć o utrzymanie oraz chcieliśmy utrzeć nosa tym niedowiarkom, którzy nie wierzyli, iż damy sobie radę w wyższej klasie rozgrywkowej – mówi prezes tomaszowskiego WKS sierż. Jakub Sołtysiak. – To czego dokonaliśmy jesienią uważam za całkiem przyzwoity wynik, jak na beniaminka. Niestety, nie omijały nas kontuzje kluczowych zawodników – dodaje sierżant. Prezes podkreśla, że w niektórych meczach trener nie mógł też wstawić do składu niektórych z żołnierzy, dla których priorytetem jest wykonywanie obowiązków służbowych. – Wojskowi, którzy grają w Kawalerii przede wszystkim są żołnierzami i w wolnych chwilach poświęcają swój czas na piłkę nożną – przypomina prezes.

Bramkarz st. sierż. Edward Adamczyk jest mocnym punktem drużyny Kawalerii.

W rundzie wiosennej w drużynie beniaminka klasy okręgowej dojdzie do zmian, bowiem kilku żołnierzy wylatujących na misję do Afganistanu trzeba będzie zastąpić. – Szukamy kilku doświadczonych zawodników. Mam nadzieję, że dobrze zastąpią żołnierzy udających się na misję i pomogą drużynie powalczyć o wyższe miejsce w tabeli. Uważam, że stać nas na co najmniej piątą lokatę – mówi sierż. Sołtysiak. Wojskowi 15 stycznia wznawiają treningi i rozpoczynają przygotowania do rundy wiosennej. Najbardziej doświadczonego zawodnika kawalerzystów, bramkarza st. sierż. Edwarda Adamczyka, prezes tomaszowskiego WKS zgłosił do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca WP w 2012 roku. – Nasz pierwszy bramkarz grał w kilku liczących się w regionie jedenastkach, m.in. w piotrkowskiej Concordii i tomaszowskiej Lechii. Jest podporą naszej drużyny – rekomenduje kandydaturę piłkarza prezes Sołtysiak.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Gry wojenne w szkoleniu
 
Orzeł dla bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
Wszystkie misje AWACS-a
Na straży nieba
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
They Will Check The Training Results in Combat
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pytania o europejską tarczę
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Mobilne dowodzenie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Czego można się nauczyć od żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO