moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wawel wznowił współpracę z wojskiem

Cztery lata Wojskowy Klub Sportowy Wawel czekał na kolejny złoty medal mistrzostw świata. Podobnie jak w 2008 roku wywalczył go strzelec Łukasz Czapla. Nie był to jedyny sukces krakowian. – Trudno wyliczyć wszystkich medalistów – chwali swoich zawodników prezes klubu ppłk rez. Dariusz M. Saletra.

Na mistrzostwach świata w strzelaniu do ruchomej tarczy, które odbyły się w czerwcu w Sztokholmie, Łukasz Czapla wywalczył tytuł mistrzowski i wicemistrzowski. 29-letni zawodnik wygrał konkurencję przebiegów mieszanych na dystansie 50 metrów (30+30 strzałów) oraz był drugi w przebiegach mieszanych na dystansie 10 metrów (30+30 strzałów). Był też bliski uzupełnienia medalowej kolekcji o brąz – zajął czwarte miejsce w konkurencji 10 mix (40 strzałów z odległości 10 metrów). W Sztokholmie został najlepszym strzelcem mistrzostw oraz awansował na pozycję lidera w rankingu medalistów mistrzostw świata wszech czasów w strzelaniach do ruchomej tarczy. Do czempionatu w Szwecji przygotowywał się przez niespełna cztery miesiące. Jego były trener mjr rez. Piotr Ludwig namówił go, aby powrócił do strzelania do ruchomej tarczy. Było warto, bowiem po tym jak tę specjalność strzelecką wyłączono po olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku z programu igrzysk zaczął trenować konkurencje pistoletowe. Nie odniósł w nich jednak większych sukcesów.

Poza Łukaszem Czaplą na podium międzynarodowych imprez stanęła również Natalia Szamrej. Córka byłego zawodnika Wawelu i olimpijczyka z Atlanty – Tadeusza, poszła w ślady ojca i tak jak on, strzela do rzutków. Na Akademickich Mistrzostwach Świata w Kazaniu wraz z koleżankami zdobyła brązowy medal drużynowo. Natomiast w rywalizacji indywidualnej wywalczyła złoty i srebrny krążek na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.

Sekcja strzelecka Wawelu cieszyła się też z dobrego występu Mateusza Czyża w Zawodach Nadziei Olimpijskich w Pilznie – w pistolecie dowolnym 60 strzałów zajął trzecie miejsce w drużynie i ósme indywidualnie. W minionym sezonie dobrze strzelała również 17-letnia Ewelina Cisak, która m.in. zdobyła srebrny medal wśród seniorów w karabinie sportowym 60 strzałów z pozycji leżącej, złoty medal na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w karabinie pneumatycznym oraz wygrała na strzelnicy krakowskiej Wisły Memoriał Olimpijski w karabinie juniorek. Na młodzieżowych igrzyskach, które odbyły się na obiektach Wawelu, na podium stanął również Jerzy Pietrzak, który był trzeci w pistolecie pneumatycznym i dowolnym. Strzelcy Wawelu zdobywali medale również na mistrzostwach kraju juniorów. Mateusz Czyż wygrał konkurencję pistoletu dowolnego, Krzysztof Świeczkowski był drugi w pistolecie pneumatycznym, a w pistolecie pneumatycznym drużyna w składzie: Czyż, Świeczkowski i Jan Buć zdobyła złoto.

Poza strzelcami medale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobyli również lekkoatleci. Monika Nowak była najlepsza w rzucie dyskiem, a Marlena Morton zajęła drugie miejsce w biegu na 100 m przez płotki. Na podium innych imprez stanęli również: Natalia Wacławska – była druga w biegu na 5000 m na Młodzieżowych MP – i Klaudia Sieklińska – zdobyła brąz w rzucie dyskiem na XVIII Mistrzostwach Europy Weteranów. Klubową gablotę z trofeami zasilili również biegacze na orientację i spadochroniarze. – Trudno wyliczyć wszystkich medalistów. To był udany rok dla klubu – mówi ppłk rez. Dariusz M. Saletra, który od marca zeszłego roku kieruje krakowskim WKS. Warto przypomnieć, że ten jeden z najstarszych polskich klubów (powstał w 1919 roku) od 1 stycznia 2002 roku stał się całkowicie cywilnym stowarzyszeniem sportowym. Po rozwiązaniu w 2001 roku Wojskowych Ośrodków Szkolenia Sportowego Wawel po raz pierwszy od 1928 roku został pozbawiony pomocy wojska. Jednak zarząd klubu podjął uchwałę o pozostawieniu historycznej nazwy. Nowy prezes Wawelu postawił na odnowienie bliższej współpracy z wojskiem. Nawiązał dobre kontakty z dowództwami 2 Korpusu Zmechanizowanego i Wojsk Specjalnych.

Wawel w 2012 roku wzbogacił się o nową sekcję – jeździecką oraz poprawił bazę sportową dla tenisistów – w listopadzie dwa korty przykryto balonem. – Marzy mi się przykrycie wszystkich kortów i stworzenie potężnego ośrodka tenisowego – mówi prezes. – A w nowym roku chciałbym, aby młodzi siatkarze awansowali do trzeciej ligi. Są na dobrej drodze, gdyż obecnie zajmują pierwsze miejsce w tabeli – dodaje ppłk Saletra. Prezes Wawelu docenił dobry sezon strzelców i do Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Wojska Polskiego zgłosił troje przedstawicieli sekcji strzeleckiej: mar. rez. Łukasza Czaplę (w kategorii Sportowiec Roku), Natalię Szamrej (Nadzieja Sportu Wojskowego) i Tadeusza Szamreja (Trener Roku).

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Wojskowe Oscary przyznane!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Po przeprawie ruszyli do walki
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zmiany w dodatkach stażowych
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Orzeł dla bohaterów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO