moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotniska w Syrii pod ostrzałem

Syryjscy powstańcy zaatakowali kilka lotnisk w różnych prowincjach swojego kraju. Zdobycie przez nich baz lotniczych utrudniłoby wojskom reżimu bombardowania, których ofiarami są głównie cywile. Ciężkie walki toczą się także w Damaszku i jego okolicach. Według najnowszych szacunków w konflikcie w Syrii zginęło już ponad 60 tys. osób.

Do najostrzejszych starć z siłami prezydenta Baszara el-Asada doszło na północy kraju. Powstańcy uderzyli na międzynarodowy port lotniczy w Aleppo, największym mieście kraju, uznawanym za jego gospodarczą i kulturalną stolicę. 3 stycznia zajęli okolice oddalone od niego tylko o kilometr. Bojownicy oblegają też znajdującą się w pobliżu Aleppo bazę lotniczą Al-Nairab. Celem ich ofensywy w prowincji są m.in. lotnisko wojskowe Meneg i baza śmigłowców Al-Kuires.
Z kolei w północno-zachodniej prowincji Idlib powstańcy uderzyli na bazę Taftanaz. Startują z niej śmigłowce, które zaopatrują m.in. odcięte przez rebeliantów posterunki rządowe. Początkowo bojownicy zdobyli część bazy, ale potem zostali z niej wyparci. Według niepotwierdzonych informacji zniszczyli tam jeden myśliwiec oraz śmigłowiec. Powstańcze oddziały zaatakowały też sąsiednią bazę Abu Tuhur. Pojawiły się informacje o walkach w rejonie miasta i lotniska Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Powstańcy próbują przejąć kontrolę nad lotniskami, by utrudnić działania siłom rządowym, zwłaszcza ataki lotnicze na kontrolowane przez rebeliantów obszary, których ofiarami stają się głównie cywile. Rzecznik Syryjskiego Frontu Islamskiego Abu Omar al-Suri przyznał, że lotnicze bazy mają strategiczne znaczenie, dlatego walki o nie są bardzo ciężkie.

Niespokojnie jest też w stolicy kraju – Damaszku. Siły rządowe ostrzeliwują i bombardują kontrolowane przez powstańców przedmieścia, m.in. obszar Daraya. Znajduje się on kilka kilometrów od bazy lotniczej Mazzeh w zachodniej części miasta. Daraya ma strategiczne znaczenie – sąsiaduje bowiem z dzielnicą Kfar Sousseh, w której znajdują się siedziby ministerstwa spraw wewnętrznych oraz Idarat al-Amn al-Amm, najważniejszej cywilnej agencji wywiadowczej. Do tego jest ona zaledwie 10 kilometrów od Pałacu Ludu, jednego z trzech takich obiektów w Damaszku, z których korzysta prezydent Baszar el-Asad.

3 stycznia w stolicy Syrii doszło do kolejnego krwawego zamachu. Samochód pułapka eksplodował w pobliżu stacji benzynowej w dzielnicy Barzeh al-Balad. Zginęło 11 osób, a 40 zostało rannych. Ofiarami są ludzie, którzy oczekiwali w kolejce po paliwo. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za masakrę, bo choć tę część Damaszku w większości zamieszkują sunnici, to żyją tam także członkowie innych grup etnicznych i wyznaniowych.

Poza północą Syrii i stolicą walki toczą się też w centralnej prowincji Hama oraz graniczącej z Jordanią prowincji Daara. W tej ostatniej wiosną 2011 r. rozpoczęła się rewolta przeciwko reżimowi w Damaszku. Według przedstawicieli ONZ w ostatnim czasie do Jordanii przyjeżdża ponad tysiąc uchodźców dziennie. Syryjczycy uciekają nie tylko z powodu walk, ale również rosnących cen podstawowej żywności. Ludziom brakuje wody i jedzenia, bo wiele sklepów i bazarów zamknięto. Nie mogą też uzyskać pomocy medycznej.

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay poinformowała 3 stycznia, że między 15 marca 2011 r. a 30 listopada 2012 r. w Syrii zginęło 59 648 osób. Dodała, że od tego czasu do początku 2013 r. liczba zabitych wzrosła prawdopodobnie do ponad 60 tys.

Źródła: BBC News, cbc.ca, PAP, irishtimes.com

WR

autor zdjęć: US DoD

dodaj komentarz

komentarze


Armia Andersa w operacji „Honker”
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Orzeł dla bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
„Pierwsza Drużyna” na start
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Układ nerwowy Mieczników
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Mobilne dowodzenie
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
W obronie wschodniej flanki NATO
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO