moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy rozejm na Bliskim Wschodzie się utrzyma

Blisko połowa Izraelczyków jest przeciwna zawartemu z Palestyńczykami zawieszeniu broni – wynika z najnowszych sondaży. Z kolei w Strefie Gazy panują nastroje triumfalizmu. Po obu stronach trwa liczenie strat, do jakich doszło podczas ośmiodniowej  wymiany ognia między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Zniszczenia w Strefie Gazy

Sondaż, który pojawił się w izraelskich mediach, przeprowadził niezależny ośrodek badawczy Maagar Mochot. Wynika z niego, że 49 proc. pytanych opowiedziało się za kontynuowaniem operacji „Filar obrony”. 31 proc. wybrało zawieszenie broni, a 20 proc. przyznało, że nie ma zdania.

W utrzymanie zawieszenia broni wątpi minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Liberman. W jednym z wywiadów telewizyjnych polityk stwierdził, że „w końcu trzeba obalić reżim Hamasu”. – Okupacja Gazy i obalenie Hamasu to proces, który trwałby ponad cztery miesiące – oceniał Liberman. Ale, jak zauważył, rozpoczynanie operacji lądowej na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi do Knesetu byłoby złym ruchem.

Dziś, zaledwie dwa dni od zawieszenia broni, na granicy między Izraelem a Strefą Gazy zastrzelony został Palestyńczyk.

Jak dotąd obie strony konfliktu starają się przestrzegać rozejmu. Trwa szacowanie kosztów i weryfikacja liczby ofiar kilkudniowych walk między Izraelem a palestyńskimi ugrupowaniami Hamas i Islamski Dżihad.

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej podało, że według posiadanych przez nie informacji w enklawie palestyńskiej zginęło 158 osób, w tym 103 cywili. Wśród ofiar jest 30 dzieci i 13 kobiet. Dane te są wciąż weryfikowane. Źródła palestyńskie informują o 163 ofiarach śmiertelnych izraelskich ataków, w tym 37 dzieciach. Natomiast w Izraelu z powodu ran odniesionych od odłamków pocisku moździerzowego zmarł drugi żołnierz, kpt. rez. Boris Yarmulnik. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar konfrontacji z ugrupowaniami palestyńskimi ze Strefy Gazy wzrosła do sześciu.

Izraelskie Siły Obrony przyznały, że w nocy, już po ogłoszeniu rozejmu, palestyńscy bojownicy wystrzelili mniej rakiet niż podawano wcześniej. Ostatecznie wojskowi potwierdzili, że było ich pięć, a dwie z nich zostały przechwycone przez system przeciwrakietowy Iron Dome.

Ogółem podczas operacji „Filar obrony” zniszczono 421 pocisków, których trajektoria lotu wskazywała, że spadną na tereny zamieszkałe. Skuteczność działań oceniono na 84 proc. Rząd izraelski podał, że ośmiodniowe użycie systemu Iron Dome kosztowało 25–30 mln dolarów.

Wśród ponad 1500 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy w kierunku Izraela po raz pierwszy użyto kilku pocisków dalekiego zasięgu Fajr-5, które mogą dosięgnąć cele odległe o 75 km. Przenoszą one 175 kg materiałów wybuchowych. Rakiety Fajr-5 są produkcji irańskiej, ale Hamas twierdzi, że wytwarza ich lokalny odpowiednik – Kassam M-75.

Jednak dowódca sił lądowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej gen. mjr Mohamed Ali Dżafari przyznał, że technologia produkcji Fajr-5 została przekazana Palestyńczykom. Jego wypowiedź w tej sprawie pojawiła się na stronie internetowej irańskiego klubu młodych dziennikarzy.

W zasięgu Fajr-5 są Tel Awiw i Jerozolima. Według źródeł izraelskich palestyńscy bojownicy dysponują sześcioma typami rakiet o różnym zasięgu i sile rażenia. Cztery z rodziny Kassam są ich własnej produkcji. Zasięg  największej Kassam 4 wynosi 15–17 km.

Izraelski minister obrony Ehud Barak stwierdził, że świętujący „zwycięstwo” Hamas otrzymał ciężkie ciosy militarne. – Duża część rakiet średniego zasięgu została zniszczona – powiedział. Zdaniem szefa resortu obrony, rakiety, które spadły na obszary zabudowane w Izraelu, zawierały około tony materiałów wybuchowych. Na cele w Strefie Gazy spadło ich zaś około 1000 ton.

Źródło: BBC News, Jerusalem Post, Reuters

O konflikcie na Bliskim Wschodzie czytaj także:

WR

autor zdjęć: PCHR

dodaj komentarz

komentarze


Śladami ojca
 
Pierwsi na oceanie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Orzeł dla bohaterów
NATO on Northern Track
Rajd ku czci saperów
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Uwaga, transformacja!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojskowe Oscary przyznane!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO