moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Moda na futsal

Dziesięciu zawodników w dwóch drużynach, boisko pod dachem i lotne zmiany jak w hokeju – to najkrótsza definicja futsalu, czyli halowej odmiany piłki nożnej. Dyscyplina ta stała się w ostatnich latach bardzo popularna także w polskiej armii. Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego. O miano najlepszych rywalizuje jedenaście drużyn z całego kraju.


Futsal przebojem wdarł się do armii. – W wojskowych halach dzisiaj częściej kopie się piłkę niż odbija nad siatką – mówi ppłk Mirosław Bembnowicz z Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Swoje drużyny mają nie tylko rodzaje Sił Zbrojnych, ale także jednostki i pododdziały. Na każdym szczeblu prowadzone są rozgrywki i piłkarze rywalizują o tytuły mistrzów. Drużyny wojskowe biorą także udział, nie bez powodzenia, w zawodach i turniejach organizowanych poza WP. Włączenie rozgrywek w piłce halowej do współzawodnictwa w sporcie powszechnym tylko potwierdziło ogromną popularność tej dyscypliny wśród żołnierzy. – Teraz w futsal gra się wszędzie – dodaje ppłk Bembnowicz.

Piłkarze halowi nie mogą narzekać na brak imprez. Poza rozgrywkami na szczeblu dywizji czy rodzajów Sił Zbrojnych, mogą brać udział w coraz popularniejszych zawodach dla służb mundurowych. Od 2000 r. rozgrywane są Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Futsalu. Pierwszym mistrzem została drużyna z 1 Pułku Specjalnego Komandosów. Potem już wojskowym nie szło tak dobrze. W historii tego turnieju żołnierzom udało się zdobyć jeszcze tylko jeden medal. W 2003 r. brąz wywalczyła ekipa 34 Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania.

– W mistrzostwach organizowanych na Śląsku w najmocniejszych ekipach grali piłkarze, którzy ocierali się o drużyny ekstraklasy w futsalu – podkreśla kpt. Jakub Wołyński z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, który przed kilkoma laty jako oficer 10 Brygady Kawalerii Pancernej grał w MP Służb Mundurowych. – W 2007 i 2008 r. zajęliśmy w czempionacie piąte miejsce. Byliśmy najlepszą drużyną z wojska – dodaje kpt. Wołyński.

Organizatorem kolejnego czempionatu dla służb mundurowych jest chor. Ryszard Walendziak z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka. Mistrzostwa Polski Formacji Mundurowych w Futsalu organizuje od 2007 r. W lutym tego roku w Toruniu odbyła się piąta edycja imprezy. Jej zwycięzcą została drużyna z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, a najlepszym zespołem z wojska był zespół z 7 Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska – zajął 4. miejsce.

W tym roku w Tychach zorganizowano kolejny, duży turniej futsalowy – I Puchar Polski Pracowników Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej. Pierwszym triumfatorem imprezy zostali piłkarze z 10 BKPanc, którzy w półfinale pokonali drużynę z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, a w finale wygrali 5:3 z reprezentacją Polskich Kolei Państwowych Energetyka Katowice.

Dzisiaj rozpoczęły się w Toruniu VI Mistrzostwa Wojska Polskiego w Futsalu. Poprzedziły je dziesiątki mniejszych turniejów mistrzowskich, podczas których wyłaniano reprezentantów jedenastu drużyn, które walczą o medale w grodzie Kopernika. Na portalu polska-zbrojna.pl będziemy obszernie relacjonować tę imprezę.

* * * * *

Kolebką popularnej „halówki” jest Ameryka Południowa, w której pierwsze mecze rozegrano w 1930 r. W Polsce pionierami w popularyzowaniu rozgrywek w halowej piłce nożnej był Śląsk. Pierwszy turniej zorganizowano w Gliwicach w 1983 r., a do udziału w nim zgłosiły się aż 132 zespoły. Pod koniec lat 80. XX wieku moda na halowe turnieje pod dachem dotarła i do stolicy, a duży udział w popularyzacji tej odmiany futbolu mieli dziennikarze. Żurnaliści toczyli zacięte boje w hali we Włochach, a w rywalizacji m.in. z drużynami „Piłki Nożnej” i „Życia Warszawy” nie zabrakło także ekipy „Polski Zbrojnej”.

szus

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Po przeprawie ruszyli do walki
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
W obronie wschodniej flanki NATO
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO