moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Coraz bliżej wojny

Palestyńczycy wczoraj wieczorem próbowali zaatakować rakietami Tel Awiw. W odpowiedzi Izrael nasilił uderzenia lotnicze na Strefę Gazy, skąd prowadzony jest ostrzał rakietowy jego terytorium. Dowódcy sił zbrojnych wystąpili do rządu o zgodę na przeprowadzenie mobilizacji 30 tysięcy rezerwistów. Jednocześnie trwają zabiegi dyplomatyczne, aby zapobiec eskalacji konfliktu.


W ramach operacji „Amud Annan”, czyli  „Filar obrony”, izraelskie lotnictwo zaatakowało w nocy z 15 na 16 listopada ponad 150 celów w Strefie Gazy. Uderzono w stanowiska, z których Palestyńczycy wystrzeliwują  rakiety na Izrael, oraz magazyny broni. Bomby spadły też na domy Ismaila Haniji, premiera tamtejszego rządu, oraz Muhammada Sinwara, dowódcy Hamasu na południu Strefy Gazy. 14 listopada izraelski kierowany pocisk trafił w samochód, którym jechał Ahmed Al-Dżabari, dowódca operacyjny Brygad Izz ad-Din al-Kassama – wojskowego skrzydła Hamasu.

W czwartek wieczorem po raz pierwszy od wojny na Zatoką Perską w 1991 r. w Tel Awiwie, ekonomicznej stolicy Izraela, zawyły syreny ostrzegające przed atakiem rakietowym. Jedna z rakiet spadła na teren niezamieszkały w pobliżu miasta, a druga zakończyła swój lot w morzu. Do ataku przyznała się palestyńska organizacja Islamski Dżihad, która podała, że wystrzeliła w kierunku odległego od Strefy Gazy o 70 km Tel Awiwu dwa pociski Fajr-5 produkcji irańskiej o zasięgu 75 km. Natomiast rządzące w tym regionie ugrupowanie Hamas poinformowało, że od weekendu ich bojownicy odpalili już ponad 350 rakiet.

Izraelczycy twierdzą jednak, że tylko w ciągu dwóch ostatnich dni Palestyńczycy wystrzelili 420 rakiet. Od rozpoczęcia 14 listopada operacji „Filar obrony” ponad 130 takich pocisków przechwycił system obrony przeciwrakietowej „Iron Drome” („Żelazna kopuła”). Według źródeł izraelskich ostatniej nocy wystrzelono ze Strefy Gazy 11 rakiet lub pocisków moździerzowych.

W trwającej od soboty zbrojnej konfrontacji zginęło 19 Palestyńczyków, w tym 12 cywilów. Wśród ofiar jest 6 dzieci i ciężarna kobieta. Jedna z palestyńskich rakiet zabiła 15 listopada w mieście Kirjat Mal'achi troje izraelskich cywilów: dwie kobiety i mężczyznę.

Obok lotnictwa cele na terenie Strefy Gazy ostrzeliwują marynarka wojenna i siły lądowe. Narastają obawy, że wzajemne ataki mogą przerodzić się w otwartą wojnę. Dowództwo Izraelskich Sił Obrony zwróciło się do rządu o zgodę na mobilizację 30 tysięcy rezerwistów.

Tymczasem świadkowie widzieli zmierzające na południe kraju kolumny zestawów niskopodwoziowych wiozących czołgi i wypełnione żołnierzami transportery opancerzone. Oznacza to, że Izraelczycy rozważają możliwość wysłania do Strefy Gazy wojsk lądowych. Takie działania miały już miejsce 27 grudnia 2008 r. – My tu w Strefie Gazy pozostaniemy wytrwali i niezłomni. Jesteśmy pewni naszych nieustraszonych bojowników, którzy są na linii frontu – zapewniał w telewizji Ismail Hanija, palestyński premier.

Tymczasem politycy zachodnioeuropejscy i amerykańscy starają się powstrzymać eskalację konfliktu. USA naciskają Turcję i Egipt, aby wykorzystując swe kontakty przekonały Hamas do zaprzestania ataków rakietowych na Izrael. Egipski prezydent Mohammed Mursi potępił izraelskie naloty na Strefę Gazy i polecił premierowi Hiszamowi Kandilowi, aby udał się z wizytą do tego regionu. Premier Benjamin Netanjahu zapowiedział, że Izrael wstrzyma operacje militarne w Strefie Gazy w czasie piątkowego pobytu w Gazie premiera Egiptu.

Źródło: Algemeiner, BBC News, Guardian, Jerusalem Post, Reuters

wr

autor zdjęć: Israel Defense Forces

dodaj komentarz

komentarze

~binio
1353075600
SZczesc Boze Palestynczyko!!!!
AF-46-F5-21

Orzeł dla bohaterów
 
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowe Oscary przyznane!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojna w świętym mieście, epilog
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Więcej hełmów dla żołnierzy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO