W ciągu ostatnich sześciu miesięcy polscy żołnierze przeprowadzili w Afganistanie 140 operacji. Wykryli i zniszczyli przeszło 100 min pułapek, przejęli 30 ton materiałów służących do produkcji „ajdików”. Zatrzymali też 127 terrorystów, w tym także tych z listy najbardziej poszukiwanych. Najważniejsze jednak, że kontyngent w komplecie wróci do domu.
Żołnierze XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego 24 października przejęli obowiązki od swoich poprzedników. Wojskowych XI zmiany, której główną siłą byli spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, chwalił w trakcie uroczystości Tomasz Siemoniak, minister obrony narodowej. – Wasze działania oceniamy na szóstkę. Wysoko postawiliście poprzeczkę następcom – mówił. Do głównych zadań podkomendnych gen. bryg. Bogdana Tworkowskiego należało podniesienie poziomu bezpieczeństwa w prowincji Ghazni i przygotowanie Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego (ANSF) do przejęcia w przyszłości pełnej odpowiedzialności za prowincję.
Od kwietnia do października żołnierze przeprowadzili ponad 140 skomplikowanych operacji i niespełna dwa i pół tysiąca różnego rodzaju działań bojowych. Wynikiem tej pracy było wykrycie i zniszczenie ponad stu min pułapek. Wojskowi skonfiskowali także 30 t materiałów do produkcji improwizowanych urządzeń wybuchowych, czyli tzw. „ajdików”, a także duże ilości uzbrojenia i amunicji. Rzecznik prasowy XI zmiany PKW kpt. Marcin Gil, poinformował, że podczas działań zabito 19 rebeliantów, a 97 zostało rannych. We współpracy ze Służbą Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego misjonarze zatrzymali 127 terrorystów. Kilkunastu z nich to liderzy ugrupowań rebelianckich z list najbardziej poszukiwanych przestępców w Afganistanie. Żołnierze przeprowadzili blisko 3 tys. różnego rodzaju patroli, eskort i konwojów, a polskie śmigłowce spędziły w powietrzu ponad półtora tysiąca godzin.
Żołnierze XI tury kontyngentu szkolili także żołnierzy i funkcjonariuszy Afgańskich Sił Bezpieczeństwa Narodowego. Celem misjonarzy było przygotowanie Afgańczyków do samodzielnego prowadzenia działań. Wymierne efekty szkoleniowe osiągnęli także żołnierze Wojsk Specjalnych, którzy przez ostatnie pół roku trenowali kompanie antyterrorystyczne policji afgańskiej i żołnierzy Narodowego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa. Wymienione jednostki afgańskie, które trenowały pod okiem polskich specjalsów, jako pierwsze w Afganistanie osiągnęły zdolność samodzielnego prowadzenia działań w prowincjach Ghazni i Paktika, a do końca tego roku osiągną pełną gotowość operacyjną.
Akcje bojowe i szkoleniowe to nie koniec zadań kontyngentu. Polacy prowadzili także działania pomocowe. Zespół Odbudowy Prowincji (PRT), który tworzą cywile i żołnierze, prowadził projekty we współpracy z lokalnymi władzami i organizacjami pozarządowymi. Podczas XI zmiany polski zespół PRT zaplanował blisko 40 projektów na kwotę 21 mln zł. 12 z nich już udało się zakończyć, pozostałe są w trakcie realizacji. Wszystkie projekty finansowane są ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do najważniejszych zadań specjalistów z PRT należały rozbudowa i modernizacja dróg, infrastruktury gospodarki komunalnej oraz realizacja programów edukacyjnych i medycznych.
autor zdjęć: Archiwum PKW
komentarze