moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne

Trwa internetowe głosowanie na wydarzenie historyczne 2023 roku organizowane przez Muzeum Historii Polski. Głosować można na 15 kandydatów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja”. W tej edycji znalazło się szczególnie dużo projektów związanych z historią wojen, militariami i wojskowością. Głosy można oddawać do 31 lipca.

Statuetka - Nagroda Specjalna Muzeum Historii Polski, zdjęcie ilustracyjne.

Celem plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” jest popularyzacja historii Polski poprzez uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski. – Przyznając nagrodę, chcemy również zachęcić innych do kreowania własnych projektów historycznych oraz pielęgnowania pamięci o historii Polski – informuje Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski, organizatora konkursu.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym osoby prywatne i instytucje zgłaszają projekty związane z szeroko rozumianą historią Polski, po jednym z każdej z trzech kategorii: „Wydarzenie” (festiwale, imprezy plenerowe, konferencje, sympozja, pokazy filmowe, rekonstrukcje historyczne, spektakle), „Wystawa” (nowe wystawy stałe lub czasowe, e-wystawy) i „Edukacja” (warsztaty, lekcje, gry edukacyjne, publikacje, komiks, aplikacje). – Do konkursu zgłaszają się zarówno znane instytucje ogólnopolskie, środowiska polonijne, jak i lokalne stowarzyszenia – podają organizatorzy.

Następnie jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki z Uniwersytetu Warszawskiego wybiera po pięć najlepszych zdaniem kapituły projektów w każdej z kategorii. Ostateczną decyzję, które wydarzenia wygrają, podejmują w drugim etapie konkursu internauci, głosując na swoich faworytów spośród inicjatyw zakwalifikowanych przez jury.

W tym roku w finałowej piętnastce znalazło się wiele przedsięwzięć związanych z szeroko rozumianą historią wojskowości. Wśród najciekawszych wydarzeń jury wybrało m.in. otwarcie 13 sierpnia 2023 roku nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Po 90 latach funkcjonowania w budynku w Al. Jerozolimskich w Warszawie MWP przeniosło swoje zbiory do nowego obiektu na terenie Cytadeli Warszawskiej. Ceremonię uatrakcyjniły prezentacje oraz pokazy członków grup rekonstrukcyjnych odtwarzających wojów, rycerzy i żołnierzy od X wieku do drugiej połowy XX wieku.

Także w kategorii „Wydarzenie” startuje otwarcie we Wrocławiu wystawy „Golgota Wschodu”. Ekspozycja ośrodka „Pamięć i Przyszłość” opowiada o represjach związanych z zesłaniami na Syberię od XVII wieku do okresu II wojny światowej, a towarzyszyły jej filmy, lekcje dla uczniów i gra miejska. Kolejnym nominowanym przedsięwzięciem jest projekt „Szyfrodziewczyny” Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. – Celem inicjatywy jest popularyzacja wiedzy o wybitnych kobietach, prekursorkach w dziedzinie nauk matematycznych, filozoficznych, informatycznych, w kryptologii i służbach wywiadowczych w czasie II wojny światowej, a także o prekursorkach rewolucji cyfrowej – podaje Katarzyna Kucharska, kuratorka projektu.

Z kolei w kategorii „Wystawa” internauci mogą głosować na ekspozycję czasową „Podróż bohaterek. Powstanie kobiet” w Muzeum Powstania Warszawskiego. – To opowieść o bohaterkach, mitycznych boginiach, a każda z nich patronuje odrębnej grupie powstańczyń – informuje MPW. Na wystawie zaprezentowano ponad 60 sylwetek bohaterek: łączniczek, sanitariuszek, ale także pań, które prowadziły kuchnie, gasiły pożary, pracowały w rusznikarniach lub walczyły z bronią w ręku.


 

Następną z nominowanych wystaw, która znalazła się w finale konkursu, jest ekspozycja Muzeum Historycznego w Lubinie „ORP >>Orzeł<< nie powrócił”. Jej osią jest rekonstrukcja historycznego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, który stanowił element scenografii filmu „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta. Produkcja opowiada historię okrętu, który w czerwcu 1940 roku nie wrócił z misji na Morzu Północnym. – Sam fakt znalezienia się w finale jest wielkim wyróżnieniem, aby jednak jeszcze bardziej uhonorować pamięć załogi „Orła”, zachęcamy do głosowania – podkreślają przedstawiciele muzeum.

Kolejna finałowa ekspozycja to „Nigra crux mala crux. Czarna i biała legenda zakonu krzyżackiego” zorganizowana w Muzeum Zamkowym w Malborku. Opowiada ona o tym, jak kształtowała się historia pamięci o zakonie krzyżackim wśród Polaków i Niemców. Zaprezentowano na niej około 200 eksponatów, m.in. największą na świecie malarską wizję bitwy pod Grunwaldem z Lwowskiego Muzeum Historycznego.

Natomiast wśród przedsięwzięć edukacyjnych nominowany został film Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach „Wojciech Korfanty – Syn Ziemi Śląskiej”. Prezentuje on życie Wojciecha Korfantego, jednego z ojców niepodległej Polski, polskiego komisarza plebiscytowego oraz dyktatora III powstania śląskiego wpisane w kontekst działań zmierzających do powrotu Górnego Śląska w granice Polski.

Pozostali nominowani w kategorii „Wydarzenie” to: otwarcie Centrum Kultury „Park Dzieje” w Murowanej Goślinie, powołanego aby tworzyć widowiska plenerowe opowiadające o historii Polski, a także obchody Roku Rodziny Ulmów, na Podkarpaciu, czyli seria wydarzeń kulturalnych zorganizowanych w związku z przygotowaniami do beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Wśród nominowanych wystaw zaś znalazły się: ekspozycja „Obraz Złotego Wieku” na Zamku Królewskim na Wawelu, ukazująca panoramę kultury na terytorium monarchii polsko-litewskiej za panowania Jagiellonów, oraz wystawa Muzeum Warszawy „Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, przedstawiająca proces powojennego odgruzowywania i odbudowywania stolicy.

Z kolei finaliści w kategorii „Edukacja” to projekt „Edukatorium Historyczno-Społeczne” przygotowany przez Uniwersytet Śląski i Miasto Katowice, którego celem było m.in. wskazanie uczniom różnic w postrzeganiu wydarzeń historycznych i społecznych pomiędzy Polakami i Ukraińcami, gra fabularna „Jaxa RPG” osadzona w realiach wypraw krzyżowych, „Dzielimy się Łodzią” w Muzeum Miasta Łodzi, czyli aktywne poznawanie dziedzictwa kulturowego metropolii z okazji 600-lecia jej istnienia, a także ścieżka zwiedzania dla dzieci na wystawie stałej w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl i oddać trzy głosy, po jednym w każdej kategorii. Każdy z głosujących ma prawo do głosowania raz na dobę. Głosy można oddawać do 31 lipca. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi na uroczystej gali 24 września. Po raz pierwszy uroczystość odbędzie się w otwartej w ubiegłym roku siedzibie Muzeum Historii Polski na terenie warszawskiej Cytadeli. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Histori Polski

dodaj komentarz

komentarze


Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
 
Jak usprawnić działania służb na granicy
Roczny dyżur spadochroniarzy
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Pancerny sznyt
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Lato pod wodą
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Prezydent Zełenski w Warszawie
Spadochroniarze na warcie w UE
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
The Suwałki Gap in the Game
Serwis bliżej domu
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
RBN przed szczytem NATO
Feniks – następca Mangusty?
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Olimp gotowy na igrzyska!
Wracajcie z medalami!
Szkolenie na miarę czasów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szpital u „Troski”
Mark Rutte pokieruje NATO
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Spędź wakacje z wojskiem!
Na ratunek… komandos
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szkolenie do walk w mieście
Oczy na Kijów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Śmierć przyszła po wojnie
Pancerniacy trenują cywilów
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Czujemy się tu jak w rodzinie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Za zdrowie utracone na służbie
Polsko-litewskie konsultacje
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Formoza. Za kulisami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO