moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT

Nabór na studia oficerskie w Wojskowej Akademii Technicznej zakończył się. Wiadomo już, że o indeks prestiżowej uczelni stara się więcej osób niż wynosi limit przyjęć. Wśród najczęściej wybieranych kierunków królują logistyka oraz kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Szansę na złożenie wniosku wciąż mają kandydaci na studia cywilne.

Elektroniczna rejestracja na studia magisterskie dla kandydatów na oficerów w Wojskowej Akademii Technicznej trwała od 1 marca do 14 czerwca. Osoby, które w tym czasie złożyły wnioski w wojskowych centrach rekrutacji (WCR) i uzyskały pozytywną opinię podczas badań psychologicznych, mają czas do 5 lipca, by uzupełnić dane oraz wybrać kierunek kształcenia. To wszystko mogą zrobić, logując się do Internetowej Rejestracji Kandydatów WAT-u.

Limit miejsc na uczelnie wojskowe ustala minister obrony narodowej. W tym roku WAT może przyjąć 1068 studentów. – Tymczasem do tej pory w IRK zarejestrowało się 1205 osób – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowa WAT-u. Z kolei na Portalu Rekrutacyjnym Wojska Polskiego aż 3131 osób zgłosiło, że jest zainteresowanych studiami w Wojskowej Akademii Technicznej.

REKLAMA

– Wśród kierunków najbardziej popularna jest logistyka, którą wybrało 220 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszą się również logistyka ekonomiczna, kryptologia i cyberbezpieczeństwo oraz geodezja i kartografia – dodaje Ewa Jankiewicz. Kandydaci mieli do wyboru również budownictwo, chemię, elektronikę i telekomunikację, informatykę, inżynierię bezpieczeństwa, lotnictwo i kosmonautykę, mechatronikę, mechanikę i budowę maszyn oraz technologie elektroniczne i telekomunikacyjne.

Dla kogo studia w WAT?

Osoby zainteresowane studiami wojskowymi w WAT powinny spełniać określone kryteria. Podstawowe wymogi to pełnoletność (ukończone 18 lat do dnia powołania do służby wojskowej) i polskie obywatelstwo, nie można też być karanym za przestępstwo umyślne. To jednak dopiero początek. Należy również z sukcesem zdać maturę. Wymagana jest m.in. znajomość języka angielskiego potwierdzona wynikiem egzaminu dojrzałości lub testem zorganizowanym przez akademię.

Kandydatów na żołnierzy zawodowych powinny też cechować odpowiednie zdolności fizyczne i psychiczne, które zostaną sprawdzone w trakcie postępowania rekrutacyjnego. Pretendentów czekają testy sprawności fizycznej, rozmowy kwalifikacyjne z przedstawicielami uczelni i sił zbrojnych, a także badania w rejonowej wojskowej komisji lekarskiej. Komisja rekrutacyjna przeanalizuje również wyniki ze świadectwa dojrzałości.

Postępowania kwalifikacyjne w zależności od kierunku zostaną przeprowadzone w dniach 15–19 lipca lub 22–26 lipca. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej uczelni w zakładce Harmonogram rekrutacji 2024. Powołania do służby wojskowej przewidywane są w dniach 29 i 30 sierpnia.

Prestiżowa uczelnia, ciekawe studia

Studenci studiów wojskowych od pierwszego dnia nauki w WAT stają się żołnierzami w czynnej służbie wojskowej. A akademia, która jest największą wojskowo-cywilną publiczną uczelnią w Polsce, ma dla nich bogatą ofertę. WAT ma znakomicie przygotowaną kadrę naukowo-dydaktyczną i kształci wysokiej klasy specjalistów. Placówka realizuje innowacyjne projekty dotyczące m.in. technologii kosmicznych i satelitarnych oraz sztucznej inteligencji.

Ponadto podchorążowie WAT-u otrzymują bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Każdy student dostanie również miesięczne uposażenie. Dla szeregowego podchorążego na pierwszym roku wyniesie ono 6 tys. zł – niezależnie od kierunku. Kwota wzrasta wraz z kolejnymi latami nauki.

WAT ma w swojej ofercie również studia cywilne. Wśród kierunków są m.in. bezpieczeństwo narodowe, optoelektronika czy technologie przełomowe. O tym, czy kandydat dostanie się na dany kierunek, przesądzi wynik egzaminu maturalnego. Rejestracja internetowa na studia cywilne trwa do 22 lipca.

Patrycja Misiun

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
 
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Pancerniacy trenują cywilów
Pancerny sznyt
Jak usprawnić działania służb na granicy
Wracajcie z medalami!
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Walka – tak, ale tylko polityczna
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Szpital u „Troski”
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Szkolenie na miarę czasów
Roczny dyżur spadochroniarzy
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Prezydent Zełenski w Warszawie
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Na ratunek… komandos
Lato pod wodą
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Oczy na Kijów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Spadochroniarze na warcie w UE
Śmierć przyszła po wojnie
Serwis bliżej domu
Mark Rutte pokieruje NATO
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Olimp gotowy na igrzyska!
Czujemy się tu jak w rodzinie
Za zdrowie utracone na służbie
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Polsko-litewskie konsultacje
Szkolenie do walk w mieście
RBN przed szczytem NATO
Formoza. Za kulisami
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Feniks – następca Mangusty?
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Spędź wakacje z wojskiem!
The Suwałki Gap in the Game
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Włoski Centauro na paryskim salonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO