moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi oficerowie w Wojsku Polskim

Dbajcie o swoich podwładnych. Współpracujcie z kolegami i koleżankami. Budujcie swój autorytet i rozwijajcie cechy przywódcze – mówił gen. broni Piotr Błazeusz, dowódca Eurokorpusu, który brał udział w uroczystej promocji absolwentów Akademii Wojsk Lądowych. Na pierwszy stopień oficerski zostało promowanych niemal 500 absolwentów wrocławskiej uczelni.

W sobotę we Wrocławiu 494 absolwentów Akademii Wojsk Lądowych zostało promowanych na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Ukończyli oni studia stacjonarne lub sześciomiesięczny kurs oficerski w kilkunastu specjalnościach, m.in. saperskiej, rozpoznania, pancernej i artylerii. Absolwentów AWL-u na stopień podporucznika mianowali: gen. broni Piotr Błazeusz, dowódca Eurokorpusu, gen. dyw. Sławomir Drumowicz, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych, gen. dyw. Sławomir Owczarek, inspektor Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Grzegorz Potrzuski, szef Zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, oraz gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział również wiceminister obrony Stanisław Wziątek oraz gen. dyw. rez. Andrzej Reudowicz, doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Do absolwentów wrocławskiej uczelni zwrócił się rektor-komendant AWL-u – gen. broni w st. spocz. dr Marek Tomaszycki. Pogratulował im ukończenia studiów i podkreślał, jak ważna jest wspólnota, do której należą. – Macie kilka ojczyzn: Rzeczpospolitą Polską, którą symbolizują orzeł i flaga. To ona łączy nas jako siły zbrojne. To wspólnota żołnierzy, w której jeden żołnierz ma być drugiemu bratem, przyjacielem i towarzyszem – powiedział gen. broni dr Marek Tomaszycki.

REKLAMA

Z kolei gen. broni Piotr Błazeusz, mówiąc do absolwentów, podkreślał, jak odpowiedzialne zadanie czeka ich jako oficerów. – W trakcie służby wielokrotnie będziecie mieli chwile zwątpienia, rozczarowania, niepowodzenia. Ale pamiętajcie, że dzięki wytrwałości, pokorze, pozytywnemu nastawieniu i samodoskonaleniu będziecie w stanie przetrwać i osiągnąć sukces – mówił gen. Piotr Błazeusz. – Dbajcie o swoich podwładnych. Współpracujcie z kolegami i koleżankami. Budujcie swój autorytet i rozwijajcie cechy przywódcze. I pamiętajcie, że praca sztabowa daje wiele satysfakcji, ale bycie dowódcą smakuje najlepiej – dodał dowódca Eurokorpusu.

Do nowo mianowanych podporuczników list skierował szef MON-u. „Każdy oficer ma wpływ na sposób funkcjonowania naszych Sił Zbrojnych. Od dziś Wasza rzetelność i fachowość decydować będzie o bezpieczeństwie Polski. Swoją postawą oraz zachowaniem budujecie także wizerunek Wojska Polskiego wśród obywateli oraz naszych sojuszników. Nie mam jednak wątpliwości, że dzięki zdobytym umiejętnościom doskonale poradzicie sobie z każdym zadaniem” – napisał wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po uroczystym ślubowaniu kilku absolwentów zostało nagrodzonych za bardzo dobre wyniki w nauce. Wyróżnienia zostały przyznane w imieniu m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera i ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz rektora-komendanta Akademii Wojsk Lądowych – gen. broni w st. spocz. Marka Tomaszyckiego.

Nowo mianowani oficerowie zasilą szeregi jednostek i instytucji wojskowych na terenie całego kraju.

Akademia Wojsk Lądowych kształci kadry dowódcze, przygotowuje też absolwentów studiów cywilnych do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa. AWL prowadzi studia wojskowe oraz cywilne na trzech wydziałach: zarządzania i przywództwa, nauk o bezpieczeństwie oraz dowodzenia. Studentami AWL-u są również podchorążowie, którzy kształcą się w Kolegium Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Ewa Korsak

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
 
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Walka – tak, ale tylko polityczna
Formoza. Za kulisami
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Jak usprawnić działania służb na granicy
Mark Rutte pokieruje NATO
Spędź wakacje z wojskiem!
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Olimp gotowy na igrzyska!
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
RBN przed szczytem NATO
Serwis bliżej domu
Pancerniacy trenują cywilów
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Za zdrowie utracone na służbie
Spadochroniarze na warcie w UE
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Na ratunek… komandos
Feniks – następca Mangusty?
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szkolenie do walk w mieście
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Czujemy się tu jak w rodzinie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Oczy na Kijów
Wracajcie z medalami!
The Suwałki Gap in the Game
Lato pod wodą
Pancerny sznyt
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Szkolenie na miarę czasów
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Włoski Centauro na paryskim salonie
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Szpital u „Troski”
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Roczny dyżur spadochroniarzy
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO