moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czołgi K2. Made in Poland

Chcemy być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego kupionego zarówno przez Polskę, jak i inne państwa europejskie – mówił dziś wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas „Poland-South Korea Strategic Dialogue”. Szef MON-u zapowiedział, że współpraca obu państw powinna dotyczyć nie tylko modernizacji armii, lecz także m.in. wymiany doświadczeń przy ochronie granic.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister obrony Paweł Bejda wzięli w piątek udział w „Poland-South Korea Strategic Dialogue”, wydarzeniu organizowanym przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego. Gośćmi fundacji byli także szef resortu obrony Korei Płd. Shin Won-sik i minister Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym Seok Jong-gun. Dzisiejsze spotkanie było kolejnym punktem programu wizyty w Polsce południowokoreańskiej delegacji i dotyczyło zakresu współpracy obu państw.

 

REKLAMA

– Republika Korei jest dla nas partnerem strategicznym w dziedzinie transformacji armii, ale też wchodzimy w nowy etap w naszej relacji, w dziedzinie wymiany informacji, szkolenia, współpracy na poziomie wojska, na poziomie współpracy wojskowej, którą chcemy zacieśniać i wzmacniać – podkreślał wicepremier Kosiniak-Kamysz podczas wystąpienia otwierającego forum. Szef MON-u poinformował o uzgodnieniu harmonogramu zakupów w Korei Płd. dla polskiej armii. Chodzi przede wszystkim o kontrakty na dostawę: czołgów K2, armatohaubic K9, myśliwców FA-50 czy wyrzutni rakietowych Chunmoo. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił jednak, że chodzi nie tylko o zakup sprzętu w Korei. – Będziemy produkowali czołgi K2 w Polsce – przypomniał ustalenia z wczorajszego spotkania z ministrem obrony Korei. Co więcej, Polska „aspiruje też do tego, by być centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego, zarówno zakupionego na nasze potrzeby, jak i innych państw europejskich, na przykład Rumunii”. – Zakupiony sprzęt koreański będzie mógł być serwisowany również w Polsce. To jest nasza jasna i wyraźna propozycja – zaznaczył polski polityk. Podziękował też stronie koreańskiej za zdecydowaną deklarację jak najszybszego transferu technologii do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która jest strategicznym partnerem dla przemysłu koreańskiego.

Współpraca z partnerem koreańskim ma mieć szerszy zakres niż modernizacja armii. – Chcemy czerpać również z doświadczeń strony południowokoreańskiej na temat ochrony granicy. Doświadczenia koreańskie są pewnie największe na świecie. Systemy zarządzane sztuczną inteligencją w ochronie granicy. To jest kolejny punkt naszej współpracy strategicznej i obszar naszego współdziałania – tłumaczył polski minister obrony.

Ważnym punktem rozmów polsko-koreańskich jest też kwestia eksportu flagowych produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Chodzi przede wszystkim o moździerze samobieżne Rak, ręczne wyrzutnie rakietowe Piorun czy pojazdy minowania narzutowego Baobab. Przedmiotem oferty mają być też polskie systemy bezzałogowe, w tym sprzęt rozpoznania FlyEye oraz poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius. – Złożyliśmy również ofertę zakupu polskiego sprzętu dla armii koreańskiej. Cieszę się, że została ona pozytywnie przyjęta na wstępnym etapie. Jesteśmy gotowi z prezentacją tego sprzętu i dostarczania go do Korei, zapraszamy do zakupu u nas – mówił szef MON-u.

Shin Won-sik, minister obrony Korei Płd., zapewniał, że jego kraj chce być „strategicznym partnerem dla Polski”. Przypomniał, że prężnie działający u nich przemysł zbrojeniowy rozwinął się stosunkowo niedawno. – Od czasu wojny koreańskiej Republika Korei dołożyła wszystkich starań, aby zbudować jak najsilniejszy potencjał obronny kraju. W rezultacie tych starań kraj, który nie był w stanie wyprodukować ani jednego karabinu, stał się potęgą wojskową, która obecnie sama produkuje najnowocześniejsze systemy uzbrojenia i eksportuje je do innych krajów – przekonywał Shin Won-sik. – Teraz pomożemy Polsce stać się największą potęgą obronną w Europie Środkowej – zapewniał.

„Poland-South Korea Strategic Dialogue” zostało zorganizowane w ramach Road to Warsaw Security Forum przez Fundację im. K. Pułaskiego. Wydarzenie skupia się na polsko-koreańskiej współpracy dwustronnej, przede wszystkim w zakresie obronności i przemysłu zbrojeniowego.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
 
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
RBN przed szczytem NATO
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Włoski Centauro na paryskim salonie
Czujemy się tu jak w rodzinie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Za zdrowie utracone na służbie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Na ratunek… komandos
Pancerny sznyt
Wracajcie z medalami!
Walka – tak, ale tylko polityczna
Szpital u „Troski”
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Spadochroniarze na warcie w UE
Lato pod wodą
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Spędź wakacje z wojskiem!
Prezydent Zełenski w Warszawie
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Serwis bliżej domu
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Feniks – następca Mangusty?
Śmierć przyszła po wojnie
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Formoza. Za kulisami
Oczy na Kijów
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Olimp gotowy na igrzyska!
Jak usprawnić działania służb na granicy
Szkolenie do walk w mieście
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Polsko-litewskie konsultacje
Roczny dyżur spadochroniarzy
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Pancerniacy trenują cywilów
The Suwałki Gap in the Game
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Szkolenie na miarę czasów
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Mark Rutte pokieruje NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO