moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sportowa rywalizacja weteranów misji

Biegi, skok w dal, wioślarstwo halowe i pływanie – m.in. w takich dyscyplinach rywalizowali ze sobą byli uczestnicy misji wojskowych. Niemal 200 osób wzięło udział w organizowanych w Wieliczce zawodach Wyzwanie Weterana. – Tu nie chodzi o medale i sportowe rekordy, a o integrację środowiska – mówi ppłk Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Do Wieliczki przyjechało prawie 200 uczestników misji. Weterani i weterani poszkodowani reprezentowali niemal wszystkie rodzaje sił zbrojnych. Wśród zawodników byli zarówno żołnierze czynni zawodowo, jak i osoby, które zakończyły już służbę wojskową. – Cieszę się, że tak wielu weteranów podjęło wyzwanie i jest tu z nami. Spotykamy się po raz trzeci w tym gronie jako jedna wspólna, weterańska rodzina. Bardzo cieszę się, że te zawody zyskały tak pozytywny odzew, że chcecie w nich brać udział i wspólnie spędzać czas – mówiła podczas inauguracji przedsięwzięcia ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektor Centrum Weterana, które zorganizowało zawody. – Ich celem jest przede wszystkim integracja środowiska – podkreślała oficer.

 

REKLAMA

Wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz skierował do zawodników list. Odczytał go pełnomocnik do spraw weteranów w Dowództwie Generalnym RSZ płk Leszek Szabliński. „Sport jest niezwykle ważnym elementem życia żołnierza, uczy wytrwałości i samodyscypliny, kreuje postawę i tworzy wojskową wspólnotę. Ideą Wyzwania Weterana jest integracja środowiska żołnierzy weteranów oraz zwrócenie uwagi na ich poświęcenie służbie”, napisał szef resortu obrony. Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał także, że aktywność sportowa pomaga żołnierzom wrócić do zdrowia i sprawności. „Tego typu inicjatywy inspirują weteranów, a za ich przykładem całe społeczeństwo do aktywnego stylu życia oraz rozwijania pasji związanych ze sportem”, podkreślił minister.

Podczas sportowych zmagań weterani rywalizowali w biegach na różnych dystansach, pchnięciu kulą, skoku w dal, wioślarstwie halowym, wyciskaniu sztangi leżąc, crossficie drużynowym oraz w pływaniu. Zmagania prowadzono w różnych kategoriach dla kobiet i mężczyzn: do 35. roku życia i powyżej 35 lat. Osobno klasyfikowano także weteranów poszkodowanych.

Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Maciej Zygmunt / ZbrojnaTV

– Pomysł stworzenia tego typu zawodów powstał trzy lata temu, gdy pierwszy raz pojechałam na Invictus Games, czyli światowe zawody weteranów – przyznaje ppłk Rzadkowska. – Zobaczyłam, jaka atmosfera towarzyszy im, jak mocno środowisko weteranów się wspiera i zapragnęłam, by i w Polsce odbywały się tego typu sportowe zawody – mówi dyrektor Centrum Weterana.

Sportową rywalizację byłych uczestników misji zorganizowano już po raz trzeci. Plutonowy Andrzej Kuciński z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa brał udział we wszystkich edycjach. W tym roku podoficer wystartował w dwóch konkurencjach: wioślarstwie halowym i biegu na 100 m. – W ubiegłym roku w Ostródzie zdobyłem złoty medal w wioślarstwie. Ta dyscyplina stała się moją pasją – przyznaje. Plut. Kuciński będzie reprezentował Polskę podczas przyszłorocznych igrzysk weteranów Invictus Games. – W Kanadzie wystartuję w siatkówce na siedząco i we wioślarstwie halowym. Jadę tam po medal – deklaruje żołnierz. Jest weteranem misji w Iraku i Afganistanie. – Ta afgańska misja nie była dla mnie szczęśliwa. Miałem wypadek i wróciłem do kraju – wspomina. Przyznaje też, że m.in. dzięki aktywności sportowej powrócił do zdrowia po odniesionych obrażeniach. – Miałem złe wyniki badań, sporą nadwagę, groził mi udar i zawał. Postanowiłem o siebie zawalczyć. Postawiłem na sport. Zrzuciłem zbędne kilogramy i dziś jestem tutaj – przyznaje z uśmiechem.

Sport stał się formą rehabilitacji także dla plut. Tomasza Józefka z 19 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Podoficer w zawodach Wyzwanie Weterana wziął udział po raz pierwszy. – Do Wieliczki przyjechałem, by sprawdzić się przed igrzyskami Invictus Games – mówi. W Kanadzie będzie rywalizował m.in. we snowboardzie, w curlingu, skeletonie i wioślarstwie halowym.

W Wyzwaniu Weterana nie zabrakło kobiet. Po raz drugi w zawodach wystartowała mjr Małgorzata Kalita z Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem. Oficer jest jednocześnie szefem zespołu sportowego polskiej reprezentacji na Invictus Games. – Dzięki Wyzwaniu Weterana możemy się spotkać ze znajomymi, którzy też brali udział w misjach. Tegoroczna edycja zawodów ma dla mnie szczególne znaczenie, właśnie przypada bowiem 20. rocznica mojej promocji na stopień oficerski. Świętuję na sportowo, bo sport zawsze był obecny w moim życiu – przyznaje mjr Kalita. Oficer płynęła 50 m stylem dowolnym i przebiegła 400 m.

Każdy zawodnik, który wziął udział w rywalizacji otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę.

Zawodom towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez krakowskie jednostki, m.in. 6 Brygady Powietrznodesantowej czy jednostkę Nil. Stanowisko promocyjne przygotowali także: Wojskowe Centrum Rekrutacji i Centralny Wojskowy Zespół Sportowy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

dodaj komentarz

komentarze


Krzyżacka klęska na polach grunwaldzkich
 
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
Bezpieczeństwo granicy jest również sprawą Sojuszu
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Ankona, czyli polska operacja we Włoszech
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Polsko-litewskie konsultacje
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Pancerniacy trenują cywilów
Walka – tak, ale tylko polityczna
Na ratunek… komandos
Oczy na Kijów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Feniks – następca Mangusty?
Mark Rutte pokieruje NATO
Śmierć przyszła po wojnie
Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Szkolenie na miarę czasów
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Letnia Bryza na Morzu Czarnym
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
W hołdzie żołnierzom gen. Andersa
Za zdrowie utracone na służbie
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Olimp gotowy na igrzyska!
Terytorialsi w gotowości do pomocy
Czujemy się tu jak w rodzinie
Szpital u „Troski”
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Szkolenie do walk w mieście
Jack-S, czyli eksportowy Pirat
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Prezydent Zełenski w Warszawie
Spadochroniarze na warcie w UE
Silniejsza obecność sojuszników z USA
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Wracajcie z medalami!
RBN przed szczytem NATO
Serwis bliżej domu
Jak usprawnić działania służb na granicy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Pancerny sznyt
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Zabezpieczenie techniczne 1 Pułku Czołgów w 1920
Roczny dyżur spadochroniarzy
The Suwałki Gap in the Game
Lato pod wodą
Formoza. Za kulisami
Incydent przy granicy. MON chce specjalnego nadzoru nad śledztwem
Włoski Centauro na paryskim salonie
Spędź wakacje z wojskiem!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO