moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WAM wraca po latach

Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Właśnie w tym celu po wielu latach przerwy w Łodzi powstaje Wojskowa Akademia Medyczna. Odtwarzamy, a tak naprawdę budujemy od nowa najlepszy ośrodek kształcenia ludzi, którzy powołanie do służby medycznej połączą ze służbą w Wojsku Polskim – ogłosił szef MON-u. WAM zapewni kadry dla komponentu wojsk medycznych.

Po 22 latach przerwy w Łodzi reaktywowana zostanie Wojskowa Akademia Medyczna – oznajmił dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef resortu obrony wraz z wiceministrem Cezarym Tomczykiem spotkali się z kadrą, żołnierzami i pracownikami Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Jest to placówka, która w ramach różnego rodzaju kursów edukuje wojskowych medyków. W WCKMed rocznie szkoli się kilka tysięcy żołnierzy, w tym podchorążowie, którzy medycynę studiują na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Budując komponent wojsk medycznych, budując najwyższy poziom bezpieczeństwa, musimy pamiętać o tym, że kadry, które są potrzebne do realizacji tych działań, ich wyszkolenie i przygotowanie, to rzecz najważniejsza. Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, czyli bardzo dobrze wyszkolonego i przygotowanego personelu medycznego, który będzie udzielał pomocy. W tym celu, po wielu latach przerwy, w Łodzi znów będzie Wojskowa Akademia Medyczna – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Kosiniak-Kamysz. Szef resortu obrony ogłosił, że jeszcze w tym roku do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie powołania nowej uczelni. – Liczymy na to, że parlament go zaakceptuje, że będziemy mogli odtworzyć, a tak naprawdę na nowo zbudować najlepszy ośrodek kształcenia zarówno lekarzy, jak i oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy, którzy powołanie do służby medycznej połączą ze służbą w Wojsku Polskim – podkreślił minister obrony.

REKLAMA


Film: Magdalena Kowalska-Sendek, Aleksander Kruk / ZbrojnaTV

– Chciałbym, by nigdy na polu walki wasze umiejętności i wiedza nie musiały być spożytkowane. Zaniedbaniem byłoby nieodtwarzanie dziś Wojskowej Akademii Medycznej. Żołnierz musi mieć poczucie bezpieczeństwa, by w przypadku zagrożenia była mu udzielana najlepsza pomoc. Rozwijamy komponent wojsk medycznych, a jego ważnym elementem są szpitale, przychodnie, ale też dobrze wykształcona kadra medyczna – mówił do podchorążych szef MON-u.

Wicepremier odniósł się także do roli, którą obecnie w systemie szkolenia medyków odgrywa Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego. – WCKMed jest instytucją doskonale przygotowaną do nauki umiejętności praktycznych. Zwiedziliśmy miejsca, gdzie odbywają się zajęcia, w czasie których wykorzystuje się też doświadczenia z wojny na Ukrainie. WCKMed nie tylko stanowi dziś laboratorium doświadczeń, ale jest swego rodzaju „inkubatorem umiejętności” dla podchorążych – mówił szef MON-u. Zaznaczył, że tworzona Wojskowa Akademia Medyczna będzie korzystała z doświadczeń Centrum. Placówka ma być bowiem ważnym elementem tworzącego się w siłach zbrojnych komponentu wojsk medycznych.


Podczas konferencji głos zabrał także prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego. To właśnie na tej uczelni w ramach limitów MON-u kształcą się kandydaci na wojskowych lekarzy. – W 2002 roku połączono WAM z ówczesną cywilną akademią medyczną, tworząc Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Po kilku latach zorientowano się, że w wojsku brakuje lekarzy i zaczęto kształcenie studentów w ramach limitu MON-u. Początkowo było to kilkadziesiąt osób, a obecnie na wydział wojskowo-lekarski w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej przyjmujemy 200 osób rocznie. Poziom tych studentów jest bardzo wysoki i jestem pewien, że będą to bardzo dobrzy lekarze – zaznaczył prof. Radzisław Kordek. – Czasy są takie jakie są, trzeba rozpocząć przygotowania na wypadki kryzysowe – komentował utworzenie wojskowej akademii rektor UM.

O tym, jak ważna jest to dla wojska chwila, powiedział również wiceminister obrony Cezary Tomczyk. – Uczestniczymy w momencie historycznym. Rok 2002 przeszedł do historii jako ten, w którym WAM została zlikwidowana, a rok 2024 to czas, kiedy Wojskowa Akademia Medyczna znowu stanie na nogi – ocenił wiceminister. Cezary Tomczyk przyznał, że decyzja ta poprzedzona była długimi dyskusjami i konsultacjami, zaznaczył też, że zbudowanie silnych wojsk medycznych w Wojsku Polskim jest jednym z priorytetów MON-u. Podziękował również władzom województwa i miasta, a także rektorowi łódzkiego UM i komendantowi WCKMed za wsparcie tej inicjatywy. – Otwieramy wspaniały rozdział w historii. Jesteśmy po konsultacji z ministrami spraw wewnętrznych, zdrowia oraz nauki. Tworzymy program, który w przyszłości będzie wizytówką dla Rzeczypospolitej – podkreślił Tomczyk.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~mjr. rez. dr n. med. Ł. Ulański
1717322280
Całkowicie się zgadzam z Panem Wojtkiem. Wybudować budynki i je wyposażyć nawet za kilkanaście miliardów złotych nie jest wielkim problemem dla MON - u. Problemem będzie odbudowa kadry naukowej, która tych studentów ma nauczać sztuki medycznej. Tego nie zrobi się w 3-4 lata! Chyba, że ministerstwo "zachęci" finansowo profesorów cywilnych UMed w Łodzi do wcielania się w szeregi armii. Tak było po II WŚ, kiedy to tworzył się stary WAM. Patrząc na dzisiejsze czasy szczerze w to wątpię. O wiele lepszą infrastrukturę lokalową i kadrową ma WIM w Warszawie. Z drugiej strony pozostaje kwestia opłacalności pracy jako - lekarz wojskowy. Ja sam odszedłem z wojska po 15 latach służby - przy braku możliwości rozwoju zawodowego. W cywilu można zarobić i się nauczyć o wiele więcej i to na swoich warunkach! Dodatkowo pozostaje pytanie czy MON zamierza rozwijać stomatologie wojskową (jestem jej przedstawicielem)? Stomatologów wojskowych pozostało w służbie bardzo mało. Do tej pory nikt z decydentów o to nie zabiegał. Pozdrawiam wszystkich WAM - owców.
C9-30-35-EE
~Mick
1716960960
Już widzę tą rzeszę lekarzy i pielęgniarek, które idą się zaciągnąć do woja XD Przecież jak nie dostajesz się na cywilne to idziesz na WojLek. Wystarczyło stworzyć potężny Uniwersytet, dofinansować UM i wydział wojskowy, dodać cywilom obowiązkowe przeszkolenia wojskowe zamiast WF-u. Przede wszystkim należy podnieść progi bo ciągle je obniżają. Jakość powinna się liczyć a oni idą na ilość do odstrzału. A może chodzi o nowe stanowiska? Wczoraj w TVN-nie hejtowali tworzenie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości a sami lepszych pomysłów nie mają. W tym kraju nie ma stabilizacji. Co 20 lat będą dzielić i łączyć.
93-DE-C1-C7
~wojtek
1716912780
Warto zauwazxyc, ze w takiej Warszawie znajduja sie juz: Wojskowy Instytut Medyczny, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, oraz Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii. Te 4 istniejace instytuty moglyby latwo dac podstawe do stworzenia wydzialu medycyny wojskowej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. WIHiE i WIML sa polozone bardzo blisko siebie, zas WIM powstal z Centralnego Szpitala Klinicznego. Stosunkowo tanim kosztem mozna wiec stworzyc nowy wydzxial medycyny wojskowej w Warszawie. Oprocz tego, ktory juz istnieje w Lodzi, a ktory mozna zawsze rozbudowac, zamiast tworzyc od nowa cala czelnie. Podobnie wydzial mozna utworzyc w Krakowie na UJ-CM na bazie nowego Instytutu, o ktorym byla mowa lkilka dni temu. Zauwazmy, ze z tych uczelni tylko UJ i WUM maja swiatowy ranking: UJ na miejscach 401-500, a WM 901-1000. Zamiast wzmacniac istniejace slabawe uczelnie my chcemy tworzyc nowe, za to calkowicie slabe.
85-FD-57-96
~wojtek
1716826440
Kolejny niezwykle szkodliwy i zwyczjnie zly pomysl. Po budowaniu UM w Lodzi przez 20+ lat, teraz bedzie sie go rozbijalo, zeby zbudowac konkurencyjna uczelnie. Konkurekcyjna w sensie srodkow finansowych i kadr naukowo-medycznych. Zamiast pojsc w tworzenie wydzialow medycyny wojskowej na istniejacych akademiach medyczncyh, bedziemy mieli kolenja uczelnie. No ale posada rektora jest przeciez zdecydowanie bardziej pozadana niz posada dziekana ... Wiec po co zaoszczedzic pieniadze na administracyjnej czapie, skoro mozna wydac na biurokracje?
85-FD-57-96

Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
Sześcioosobowe armie na start!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnicza farsa
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Podróż w ciemność
Plan na szczyt
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polak instruktorem F-16 w USA
Paryskie trendy
Incydent lotniczy
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Eurosatory 2024: festiwal premier
Gortat Team vs drużyna NATO
„Umieram jak Polak”
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Siła z morza
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
„Pierwsza Drużyna” na start
Więcej pieniędzy na Narew
Kierunek Liban
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Za zdrowie utracone na służbie
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Czołgi K2. Made in Poland
NATO on Northern Track
Spadochroniarze w operacji TALO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mistrzowie Spike`ów
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
M-ATV po polsku
Marsz po medale
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Przez Dunaj do Rumunii
Kajakarze i wioślarze na podium
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Sztandar dla cyberwojsk
Przemoc za przemoc
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi za sterami Apache
Przerwany lot „Orlika”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Koszykarskie święto w Łodzi
Attention, Transformation!
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Docenić „misjonarzy”
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Terytorialsi przechodzą certyfikację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO