moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przysięga w Limanowej

Przysięga, odznaczenia i defilada poddziałów. W weekend świętowali żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystości, która odbyła się w Limanowej, uczestniczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – Polska jest z was dumna. Dziękuję za waszą służbę – zwrócił się do wojskowych minister obrony narodowej.

22 maja przypada święto 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość z tej okazji odbyła się w sobotę na rynku w Limanowej, a podczas wydarzenia 30 żołnierzy ślubowało wierność ojczyźnie. – Złożona przed chwilą przysięga wojskowa na wierność Rzeczpospolitej to chęć obrony jej niepodległości, wola starań o jak najlepszy jej byt, wierność naszym ideałom, zasadom, naszym wartościom, świadomość historii, której jesteśmy spadkobiercami – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

REKLAMA

Szef MON-u przypomniał, że żołnierze wojsk obrony terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej, a patronem 11 Brygady OK jest gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek”, komendant główny AK. – Patroni nas konstytuują, a sztandar gromadzi. Symbole mówią, kim jesteśmy, a wybór jakiego dokonaliście, konstytuuje wasze działania, czyli niezłomność, odwagę, bezkompromisowość i wierną służbę do samego końca – zwrócił się do żołnierzy wicepremier. Zaznaczył też, że w wojskach obrony terytorialnej służą osoby w różnym wieku i różnych zawodów, często są to całe rodziny. – Musimy być zjednoczeni w ramach dbania o bezpieczeństwo naszej ojczyzny. Wasza służba to jest zjednoczenie – powiedział. Wicepremier zapowiedział także uruchomienie nowego programu – karty rodziny wojskowej, która umożliwi żołnierzom korzystanie z „różnego rodzaju uprawnień, które są wyrazem wdzięczności całego społeczeństwa”. Odniósł się także do obecnej sytuacji bezpieczeństwa oraz inicjatywy Tarcza Wschód, która ma przyczynić się do umocnienia wschodniej granicy Polski. – To będzie linia bałtycka w połączeniu z Litwą, Łotwą i Estonią. Będzie to największa w historii operacja umacniania polskiej granicy – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. – Znajdą się tam fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt – zapewnił.


Film: Magdalena Miernicka, Maciej Zygmunt/ ZbrojnaTV

Szef MON-u podziękował żołnierzom za to, że zdecydowali się zasilić szeregi Sił Zbrojnych RP. – Polska to jest święta rzecz. Flaga biało-czerwona to jest święta rzecz. Noszenie munduru jest wielkim zaszczytem. Polska jest z was dumna i dziękuję za waszą służbę. Niech żyje Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej! Niech żyje Wojsko Polskie! – powiedział.

Podczas uroczystości płk Marcin Siudziński, dowódca 11 Brygady OT, przypomniał, że jednostka powstała sześć lat temu, a obecnie jej szeregi zasila 2 tys. żołnierzy. Od tego czasu terytorialsi wiele razy wspierali mieszkańców regionu, pomagając im podczas pandemii COVID-19 w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, ale też dzieli się z nimi radosnymi chwilami, takimi jak przysięga wojskowa. – Przysięga to nie jest jedno zdanie wypowiedziane podczas podniosłej uroczystości, lecz zobowiązanie wobec ojczyzny i narodu – przekonywał dowódca. Zaznaczył, że bieżąca sytuacja bezpieczeństwa wymaga tego, aby Wojsko Polskie zasilało jak najwięcej patriotów, „gotowych służyć Polsce do ostatniej kropli krwi”. – Patrząc na was ubranych w mundury z biało-czerwoną flagą, gotowych, by wypełniać zadania polskich sił zbrojnych i misję wojsk obrony terytorialnej „zawsze gotowi, zawsze blisko”, ja, wasz dowódca jestem dumny – mówił do żołnierzy.

W imieniu terytorialsów, którzy w sobotę złożyli przysięgę, głos zabrała szer. Dorota Martyniak-Świtałek. – Przysięga wojskowa, którą złożyliśmy, to nie tylko słowa jej roty, ale przede wszystkim akt oddania wobec ojczyzny. Od dziś już zawsze będziemy nosić w sercu trzy najważniejsze dla żołnierza polskiego słowa: Bóg, honor i ojczyzna – powiedziała.
W sobotę wyróżniono żołnierzy, którzy najlepiej radzili sobie podczas szkolenia podstawowego oraz osoby wspierające małopolską brygadę OT. Wydarzenie zakończyła defilada pododdziałów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


M-ATV po polsku
 
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Kajakarze i wioślarze na podium
Polak instruktorem F-16 w USA
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Ameryka daje wsparcie
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Siła z morza
Spadochroniarze w operacji TALO
Przez Dunaj do Rumunii
Sztandar dla cyberwojsk
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Za zdrowie utracone na służbie
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Koszykarskie święto w Łodzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
„Umieram jak Polak”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Pierwsi za sterami Apache
Attention, Transformation!
Przerwany lot „Orlika”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Kierunek Liban
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Eurosatory 2024: festiwal premier
Marsz po medale
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Plan na szczyt
Gortat Team vs drużyna NATO
Docenić „misjonarzy”
Czołgi K2. Made in Poland
„Pierwsza Drużyna” na start
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
NATO on Northern Track
Incydent lotniczy
Przemoc za przemoc
Sześcioosobowe armie na start!
Paryskie trendy
Więcej pieniędzy na Narew
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zbrodnicza farsa
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Podróż w ciemność
Mistrzowie Spike`ów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO