moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Dobiegły końca manewry „Sarex 2024”, których celem był trening działań podczas sytuacji kryzysowych i sprawdzenie współdziałania wojska i innych służb oraz organizacji pozarządowych. Po raz pierwszy w jednym z czterech epizodów wzięli udział Litwini. – Współpraca udała się znakomicie – ocenia gen. zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

Ćwiczenia „Sarex ‘24” rozpoczęły się 20 maja i trwały pięć dni, a ich organizatorem było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku głównym ich celem było sprawdzenie koordynacji działań wojska, Państwowej Straży Pożarnej, policji, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, a także innych instytucji i organizacji pozarządowych, w tym 50 ratowników z Czerwonego Krzyża. – W tym roku ćwiczenia były podniesione na jeszcze wyższy poziom ze względu na sytuację, jaką mamy na naszej północnej i wschodniej granicy – mówił dzisiaj podczas konferencji podsumowującej manewry zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Dariusz Malinowski.

REKLAMA

W czasie „Sarex ‘24” rozegrane zostały cztery epizody, które odbywały się w różnych miejscach kraju. Wzięło w nich udział około 500 żołnierzy, pięć śmigłowców służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR – Aeronautical Search and Rescue) i siedem samolotów bojowych, a także dziesięć okrętów marynarki wojennej i statków Straży Granicznej.

Epizod morski realizowany przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni obejmował poszukiwanie i ratowanie załogi statku powietrznego CASA, który po problemach technicznych awaryjnie lądował w Zatoce Puckiej. Służby ćwiczyły również oczyszczanie wód z zanieczyszczeń ropopochodnych powstałych w wyniku rozszczelnienia zbiornika paliwowego w samolocie. – Jestem pod wielkim wrażeniem marynarzy biorących udział w tym epizodzie. Niezbędne były działania nawodne i podwodne, a Bałtyk nie jest łatwym akwenem. Przekonałem się, jak wiele osób musi pracować na to, żeby jeden nurek mógł wykonać swoje zadanie – podkreśla gen. Malinowski.


Film: st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ, Aleksander Kruk/ ZbrojnaTV

Po raz pierwszy w manewrach „Sarex ‘24” uczestniczyły służby litewskie. Epizod z ich udziałem został zaplanowany w okolicach przesmyku suwalskiego. Scenariusz zakładał awaryjne lądowanie wojskowego śmigłowca Mi-2 w strefie przygranicznej. – Celem było jak najefektywniejsze wykorzystanie naszych oraz litewskich sił i środków. Śmigłowiec sojuszników był bliżej miejsca zdarzenia i dzięki ich wsparciu mogliśmy zaoszczędzić czas, a naszemu człowiekowi, który znajdował się na ziemi, oszczędzić stresu. Ta współpraca udała się znakomicie – podsumowuje gen. Malinowski. Jak zaznacza, w przyszłorocznej edycji przedsięwzięcia również planowane jest zwiększenie zaangażowania sił litewskich. – Naszym marzeniem jest organizowanie ćwiczeń także z innymi krajami. Ale to Litwa w tej chwili jest na tym najważniejszym kierunku – dodaje gen. Malinowski.

Podobnie jak w czasie poprzednich edycji „Sareksa”, również w tym roku największym wyzwaniem była łączność. Żołnierze i funkcjonariusze korzystali z systemu ATAK, który już od dłuższego czasu jest z powodzeniem wykorzystywany przez wojska obrony terytorialnej. Część epizodów celowo zorganizowano w miejscach, w których łączność jest utrudniona ze względu na słabą dostępność sieci komórkowej. – Musimy przygotować się na działania tam, gdzie telefony nie będą funkcjonować i być gotowi na brak sygnału GPS – wyjaśnia generał. Dlatego jednym z elementów ćwiczeń były działania z mapą i kompasem.

Manewry „Sarex ‘24” odbyły się po raz szesnasty. W tym roku służby ćwiczyły na poligonach w Czerwonym Borze i Orzyszu, w okolicach Suwałk w Zatoce Gdańskiej i na Półwyspie Helskim. Organizatorem ćwiczeń było Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Anna Pawłowska

autor zdjęć: mł. chor. Piotr Gubernat/ Combat Camera DORSZ, st. sierż. Rafał Samluk/ Combat Camera DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Przerwany lot „Orlika”
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Przez Dunaj do Rumunii
Docenić „misjonarzy”
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Gortat Team vs drużyna NATO
Kajakarze i wioślarze na podium
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Siła z morza
Sztandar dla cyberwojsk
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Incydent lotniczy
Kierunek Liban
Pierwsi za sterami Apache
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Mistrzowie Spike`ów
Marsz po medale
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
„Umieram jak Polak”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
NATO on Northern Track
Przemoc za przemoc
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polak instruktorem F-16 w USA
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Eurosatory 2024: festiwal premier
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Spadochroniarze w operacji TALO
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Za zdrowie utracone na służbie
Attention, Transformation!
M-ATV po polsku
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Pierwsza Drużyna” na start
Sześcioosobowe armie na start!
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Paryskie trendy
Czołgi K2. Made in Poland
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Podróż w ciemność
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Zbrodnicza farsa
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Więcej pieniędzy na Narew
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Plan na szczyt
Koszykarskie święto w Łodzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO