moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Było pierwszą instytucją NATO nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach postkomunistycznych, które dołączyły do Paktu po upadku komunizmu. Do tej pory przeszkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z dowództw i sztabów jednostek z całego Sojuszu. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC świętuje 20 lat swojego istnienia.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W mieście tym znajdują się: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygada Logistyczna i Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz oddział żandarmerii, wojskowy szpital czy 11 WOG. To tutaj mieści się także aż pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, 3 Batalion Łączności, Jednostka Sił Integracji NATO – NFIU, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, które w tym roku obchodzi 20 rocznicę utworzenia. Była to pierwsza struktura NATO ulokowana nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

REKLAMA

Dwie dekady transformacji

Choć formalnie JFTC rozpoczęło działalność 31 marca 2004 roku, to tegoroczny jubileusz świętowano 22 i 23 maja. Pierwszego dnia dowództwo JFTC zorganizowało na bydgoskim rynku międzynarodowy piknik militarny, natomiast drugiego dnia na terenie obiektów JFTC przy ulicy Szubińskiej odbyły się uroczystości z udziałem oficjeli. W wystąpieniu otwierającym obchody dowódca JFTC gen. dyw. Norbert Wagner podkreślał, że od początku funkcjonowania Centrum pełniło kluczową rolę w trudnym procesie transformacji NATO, który zapoczątkował szczyt Sojuszu w 2002 roku w Pradze. Generał Wagner podkreślał, że od 2009 roku najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie dowództw natowskich misji oraz sztabów kluczowych sojuszniczych związków taktycznych i operacyjnych. Na tym jednak zadania JFTC się nie kończą.

– W 2011 roku w Centrum odbyło się pierwsze ćwiczenie interoperacyjności Coalition Warrior, w skrócie CWIX, które teraz jest najważniejszym corocznym wydarzeniem NATO dotyczącym interoperacyjności – mówił niemiecki oficer. Przypomniał, że od 2020 roku drugim najważniejszym ćwiczeniem organizowanym przez JFTC jest szkolenie o kryptonimie „Leda”, w którym biorą udział sztaby natowskich korpusów przygotowujących się do zadań w ramach sojuszniczych sił szybkiego reagowania.

W czasie uroczystości z okazji 20-lecia istnienia JFTC symboliczne było to, że instytucję, której podlega Centrum, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), reprezentował polski oficer, gen. dyw. Rober Głąb, zastępca szefa sztabu tejże struktury. Polski generał odczytał list skierowany do kadry i pracowników JFTC przez dowódcę ds. transformacji gen. Philippe’a Lavigne’a. „Gdy wojna wróciła do Europy wszyscy uświadomiliśmy sobie jak potrzebne jest NATO, żeby realizować misję odstraszania i obrony, a także jak istotne jest dysponowanie skutecznym potencjałem wojskowym”, napisał dowódca ACT.

Po oficjalnej części uroczystości i wręczeniu pracownikom oraz kadrze JFTC odznaczeń i wyróżnień, przed budynkiem Centrum, odsłonięto pamiątkową tablicę, a przybyłych gości pożegnali muzycy z francuskiej orkiestry wojskowej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: JFTC

dodaj komentarz

komentarze


FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
 
Przemoc za przemoc
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Koszykarskie święto w Łodzi
NATO on Northern Track
Incydent lotniczy
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Plan na szczyt
Siła z morza
Czołgi K2. Made in Poland
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Za zdrowie utracone na służbie
Sześcioosobowe armie na start!
Kierunek Liban
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Podróż w ciemność
Spadochroniarze w operacji TALO
Przez Dunaj do Rumunii
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
M-ATV po polsku
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
Więcej pieniędzy na Narew
Paryskie trendy
Sztandar dla cyberwojsk
Przerwany lot „Orlika”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Ameryka daje wsparcie
Eurosatory 2024: festiwal premier
„Pierwsza Drużyna” na start
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Zbrodnicza farsa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Docenić „misjonarzy”
Kajakarze i wioślarze na podium
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Mistrzowie Spike`ów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Pierwsi za sterami Apache
Polak instruktorem F-16 w USA
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Attention, Transformation!
Gortat Team vs drużyna NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Umieram jak Polak”
Marsz po medale
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO