moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy

Chcemy, by budowana przez Litwę, Łotwę i Estonię bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – powiedział wiceminister Cezary Tomczyk po spotkaniu Grupy Północnej na Litwie. Przedstawiciele ministerstw obrony państw należących do Grupy rozmawiali między innymi o zbliżającym się szczycie NATO i pomocy dla Ukrainy.

W Połądze na Litwie zakończyło się dwudniowe spotkanie przedstawicieli ministerstw obrony dwunastu państw zrzeszonych w ramach tzw. Grupy Północnej. To forum konsultacyjne w kwestiach bezpieczeństwa europejskiego, stosunków NATO-Unia Europejska oraz istotnych dla regionu tematów. Oprócz Polski do Grupy należą: Litwa, Łotwa, Estonia, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja. Polskiej delegacji przewodniczył Cezary Tomczyk, sekretarz stanu w MON-ie.

Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem na Morzu Bałtyckim, z udzielaniem dalszego wsparcia Ukrainie oraz z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W rozmowach uczestniczył także Rustem Umierow, minister obrony Ukrainy, który przedstawił aktualną sytuację na froncie oraz priorytety działań wojsk ukraińskich. – Stanowisko państw Grupy Północnej jest jednoznaczne i nie zastanawiamy się,„czy” pomagać, tylko „jak” to zrobić, by Kijów jak najszybciej otrzymał wsparcie – zapewnił Cezary Tomczyk. – Pakiety wsparcia, które trafiają na Ukrainę, są za każdym razem rekordowe. Jednocześnie we wszystkich krajach trwa przygotowywanie kolejnych pakietów – dodał.

REKLAMA

Jedną z sesji obrad poświęcono zbliżającemu się szczytowi NATO w Waszyngtonie. Członkowie Grupy Północnej postanowili, że na obradach w stolicy USA będą „dążyć do zapewnienia namacalnego postępu w zakresie środków, wykonalności i ćwiczenia nowych planów obronnych”. – Musimy mieć pewność, że plany, które dotyczą obrony kolektywnej, są wypełnione treścią – skomentował Tomczyk. „Uznajemy, że wypełnienie planów obronnych będzie wymagało od nas wydatków na poziomie co najmniej 2% PKB. Naszym celem będzie szybkie zajęcie się krytycznymi brakami oraz opowiedzenie się za szybszą realizacją wymogów wynikających z planów obronnych, by zapewnić sprawiedliwy podział obciążeń między sojusznikami” – czytamy we wspólnym oświadczeniu wydanym po zakończeniu spotkania.

W trakcie wizyty na Litwie wiceszef MON-u pojechał także na granicę litewsko-białoruską. Była to okazja do poznania planów budowy tzw. bałtyckiej linii obrony. W styczniu tego roku trzy kraje bałtyckie podpisały porozumienie w sprawie wspólnego projektu umocnienia granicy z Rosją. W ciągu kilku lat ma powstać na niej około 1000 bunkrów i innych elementów fortyfikacyjnych: pól minowych, zapór przeciwczołgowych czy stanowisk artyleryjskich. – Taka decyzja zapadła też po stronie polskiej. Chcemy zbudować „Tarczę Wschód”, czyli narodowy program odstraszania i obrony, by granica wschodnia i północna z obwodem królewieckim była odpowiednio zabezpieczona – przypomniał wiceminister. – Wymieniamy się doświadczeniami i chcemy, by bałtycka linia obrony łączyła się z „Tarczą Wschód” i dawała nam nie tylko poczucie, lecz gwarancję bezpieczeństwa – dodał Tomczyk.

Maciej Chilczuk

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Mistrzowie Spike`ów
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Eurosatory 2024: festiwal premier
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Zbrodnicza farsa
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
M-ATV po polsku
Spadochroniarze w operacji TALO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
„Pierwsza Drużyna” na start
Wyrwali się z niemieckiego kotła
NATO on Northern Track
„Umieram jak Polak”
Marsz po medale
Sześcioosobowe armie na start!
Przemoc za przemoc
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Pierwsi za sterami Apache
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Koszykarskie święto w Łodzi
Incydent lotniczy
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polak instruktorem F-16 w USA
Siła z morza
Podróż w ciemność
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Plan na szczyt
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Przez Dunaj do Rumunii
Paryskie trendy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
Gortat Team vs drużyna NATO
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Czołgi K2. Made in Poland
Kajakarze i wioślarze na podium
Kierunek Liban
Attention, Transformation!
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Ameryka daje wsparcie
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy na Narew
Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
Za zdrowie utracone na służbie
Sztandar dla cyberwojsk
Przerwany lot „Orlika”
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Docenić „misjonarzy”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO