moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe zadania szefa SKW

Premier Donald Tusk zadecydował o utworzeniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004–2024. Na jej czele stanie gen. bryg. Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a pierwszy raport z przebiegu prac tego organu ma zostać przedstawiony latem.

Zdjęcie z nominacji gen. bryg. Jarosława Stróżyka na szefa SKW.

O powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich na bezpieczeństwo wewnętrzne i interesy Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2004–2024 poinformował premier Donald Tusk, który po posiedzeniu Rady Ministrów spotkał się z dziennikarzami. Jak mówił szef rządu, na czele komisji, zgodnie z wnioskiem ministra sprawiedliwości, stanie gen. bryg. Jarosław Stróżyk. Oficer od marca br. jest szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Wcześniej był m.in. attaché obrony przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO, gdzie zajmował się m.in. koordynacją działania wywiadów sił zbrojnych państw członkowskich Sojuszu. – To człowiek bardzo kompetentny – powiedział szef rządu.

Zgodnie z zapowiedzią premiera komisję ma tworzyć od dziewięciu do trzynastu osób. Decyzja o tym, kto finalnie w niej zasiądzie, ma zapaść w przyszłym tygodniu. Kandydatów wskażą ministrowie: spraw wewnętrznych i administracji, obrony narodowej, kultury i dziedzictwa narodowego (komisja ma zająć się m.in. oceną wpływu na media), finansów, spraw zagranicznych, aktywów państwowych i cyfryzacji oraz koordynator służb specjalnych. – Będę oczekiwał ekspertów z poszczególnych dziedzin – zaznaczył premier.

REKLAMA

Donald Tusk poinformował także, iż powołana dziś komisja nie będzie komisją śledczą, a jej zadaniem będzie przede wszystkim uporządkowanie spraw, „które w ostatnich latach bulwersowały opinię publiczną”. – Efektem pracy tej komisji będą najprawdopodobniej wnioski do prokuratury oraz opinie na temat tego, dlaczego zaniechano tych spraw w poprzednich latach. Nie będzie miało znaczenia za jakich rządów te rzeczy się działy – powiedział premier. Zapowiedział także, że pierwszego, cząstkowego raportu z prac komisji należy się spodziewać po wyborach do Europarlamentu, tak aby nie mieszać jej prac z kampanią wyborczą. Dodał także, że działania komisji będą prowadzone dyskretnie, bez udziału mediów, jednak opinia publiczna będzie informowana o efektach tych prac.

– Chciałbym, aby dzięki pracy tej komisji atmosfera w Polsce, życie publiczne w Polsce zostało uwolnione od nieznośnego ciężaru spekulacji i domysłów, publikacji o domniemanych informacjach o wpływie rosyjskich i białoruskich służb na działania polityków lub urzędników – powiedział premier Tusk. – Będziemy czekali na szybkie efekty pracy komisji – zaznaczył.

Premier Tusk odniósł się także do informacji, którą przekazał wczoraj na antenie TVN 24. Chodzi o aresztowanie dziewięciu osób podejrzanych o prowadzenie w Polsce aktów sabotażu na zlecenie Rosji. – Dzisiaj w nocy zatrzymano kolejne trzy osoby – powiedział. – Służby intensywnie pracują nad sprawami związanymi z próbami sabotażu i dywersji na terenie Polski i państw sąsiednich, głównie Litwy i Łotwy – zapewnił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krystian Maj/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Trójkąt Weimarski na rzecz bezpieczeństwa
 
Przez Dunaj do Rumunii
Incydent lotniczy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi za sterami Apache
Koszykarskie święto w Łodzi
FA-50 polecą na przegląd do Bydgoszczy
Attention, Transformation!
Polskie firmy wesprą bezpieczeństwo kraju
NATO on Northern Track
Żołnierze bronią nas, my musimy zadbać o żołnierzy
Eurosatory 2024: festiwal premier
Docenić „misjonarzy”
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Siła z morza
„Niezwyciężonym” sporty zimowe niestraszne
Zbrodnicza farsa
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
M-ATV po polsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kierunek Liban
Terytorialsi przybliżają historię „Kruszynki”
Przemoc za przemoc
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Kajakarze i wioślarze na podium
Marsz po medale
Spadochroniarze w operacji TALO
Za zdrowie utracone na służbie
Wybierz najlepsze wydarzenia historyczne
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Paryskie trendy
Gortat Team vs drużyna NATO
Nowi oficerowie w Wojsku Polskim
Podróż w ciemność
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Sztandar dla cyberwojsk
Sześcioosobowe armie na start!
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej miejsc dla dobrowolsów
„Umieram jak Polak”
Terytorialsi przechodzą certyfikację
Światowi liderzy o drodze do pokoju na Wschodzie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polak instruktorem F-16 w USA
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Mistrzowie Spike`ów
Koreański sprzęt będzie produkowany w Polsce
Plan na szczyt
Tysiące chętnych na wojskowe studia na WAT
Przerwany lot „Orlika”
„Pierwsza Drużyna” na start
Czołgi K2. Made in Poland
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy na Narew
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO