moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani i bokser „Master”

Trenowali boks, krav magę, ćwiczyli też jogę. Weterani z całego kraju spotkali się w 1 Pułku Saperów w Brzegu, aby spróbować swoich sił w sportach walki. Zajęcia poprowadził m.in. Mateusz „Master” Masternak. Jak uczestnicy „Projektu Wojownik” poradzili sobie z wyzwaniami, jakie rzucił im jeden z najlepszych polskich pięściarzy?

Zajęcia organizowane w ramach „Projektu Wojownik”, podczas których weterani trenują sporty walki pod okiem mistrzów, stały się już wojskową tradycją. W 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyła się 40. edycja wydarzenia. Choć zazwyczaj podczas zajęć misjonarze trenują MMA, tym razem mieli okazję sprawdzić się w boksie. A wszystko za sprawą st. szer. Mateusza „Mastera” Masternaka z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, jednego z najbardziej utytułowanych polskich pięściarzy. Sportowiec, który ma na koncie 53 walki zawodowe, z czego 47 zwycięskich, zdecydował się poprowadzić zajęcia, mimo że właśnie przygotowuje się do kolejnego pojedynku (20 kwietnia zmierzy się z Jeanem Jacquesem Oliverem, byłym mistrzem Europy w kategorii cruiser).

– Prowadziłem takie zajęcia już kilka razy, więc wiedziałem, że panuje na nich bardzo fajna, sportowa atmosfera, a uczestnicy są bardzo zaangażowani. Tym razem także widziałem, że przyjechały osoby, które chcą się trochę zmęczyć więc się o to postarałem – śmieje się „Master”. Jak mówi zależało mu, aby weterani poznali elementy boksu, ale również by zachęcić ich do wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych. – Po treningu było widać, jak wiele pracy kosztowały uczestników te zajęcia, ale wszyscy byli uśmiechnięci więc chyba wszystko poszło zgodnie z planem – żartuje Mateusz Masternak.

REKLAMA

Do jednostki w Brzegu przyjechali weterani z całego kraju. Wśród nich byli zarówno ci, którzy ze sportami walki nie mają na co dzień wiele wspólnego, jak i stali bywalcy zajęć z cyklu „Projekt Wojownik”. – „Master” poprowadził zajęcia w taki sposób, aby każdy mógł się w nich odnaleźć. Tuż po intensywnej rozgrzewce osoby początkujące mogły nauczyć się wyprowadzania ciosów, lewych, prawych, poruszania się podczas walki. Natomiast zaawansowani trenowali bardziej skomplikowane kombinacje – relacjonuje por. Jacek Domański z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, które zorganizowało zajęcia.

Po raz dziesiąty na treningu „Wojownika” stawił się chor. Jarosław Obroślak ze 104 Batalionu Logistycznego z Wałcza, dwukrotny uczestnik misji wojskowej w Afganistanie. – Kiedyś trenowałem karate, obecnie krav magę. Zdecydowanie preferuję sporty, w których walczy się nogami, nie było mi więc łatwo się odnaleźć na tych zajęciach, ale było warto – ocenia. – Takie treningi to okazja nie tylko do tego, aby zdobyć nowe doświadczenia, ale także do spotkania z kolegami z misji, zintegrowania naszego środowiska. To wszystko bardzo fajnie się łączy, więc na pewno, o ile obowiązki służbowe pozwolą, przyjadę też na kolejne zajęcia – zapewnia.

W Brzegu wyzwania weteranom rzucił nie tylko „Master”, ale także pięściarki z CWZS-u: szer. Sandra Drabik, medalistka Igrzysk Europejskich i mistrzostw Europy w boksie, a także uczestniczka olimpiady w Tokio oraz szer. Aneta Rygielska, która niedawno zdobyła kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Zajęcia poprowadzili również żołnierze 1 Pułku Saperów: st. kpr. Dominik Sokół zorganizował trening krav magi, a st. szer. Kamil Lorek – boksu. Natomiast st. szer. Urszula Kużdżał zaprosiła „wojowników” na matę, aby wspólnie poćwiczyć power jogę.

„Projekt Wojownik” to inicjatywa, która rozpoczęła się w 2018 roku. Do tej pory weterani trenowali pod okiem najbardziej utytułowanych polskich zawodników sportów walki, m.in. Joanny Jędrzejczyk, Jana Błachowicza, Przemysława Salety czy Łukasza „Jurasa” Jurkowskiego. W tym roku odbędą się jeszcze trzy edycje wydarzenia: 4 i 5 czerwca na terenie Komendy Portu Wojennego w Gdyni, 15 i 16 października w 3 Batalionie Zmechanizowanym w Zamościu, a 26 i 27 listopada w Olszynie, gdzie stacjonuje 16 Dywizja Zmechanizowana. Jednak, żeby wziąć udział w zajęciach, trzeba się na nie wcześniej zapisać. Żołnierze mogą to zrobić za pośrednictwem jednostek wojskowych, w których służą, a ci, którzy już są w cywilu, przez Wojskowe Centra Rekrutacji. „Projekt Wojownik” skierowany jest także do bliskich osób, które z misji nie wróciły. Szczegółowe informacje o zapisach można uzyskać w poszczególnych jednostkach wojskowych od opiekunów rodzin poległych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. chor. sztab. Roman Zok

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
By Polska była bezpieczna
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ostatnia droga Pileckiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
WAM wraca po latach
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Piedimonte – samobójcza misja
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Polki pobiegły po srebro!
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Cień atomowej zagłady
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO