moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko inwestuje w Limanowej

Terytorialsi sprawdzili się w działaniu. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańcom, stanowią także istotną siłę Wojska Polskiego – mówił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Limanowej, gdzie powstają obiekty szkoleniowe dla żołnierzy małopolskich WOT. Budowa kompleksu ma zakończyć się w tym roku, lecz do użytku zostanie oddany w lutym 2025 roku.

Inwestycja, której budowa rozpoczęła się w Limanowej, ma służyć żołnierzom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W skład kompleksu wejdą budynki: szkoleniowy, administracyjny, koszarowy oraz garaże. – Będzie tu miał siedzibę 114 Batalion Lekkiej Piechoty działający w Limanowej oraz w powiatach: myślenickim, nowotarskim, tatrzańskim i nowosądeckim – poinformował wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz, który spotkał się z małopolskimi żołnierzami WOT-u. – Terytorialsi będą mieli niezwykłe miejsce do ćwiczeń. Ważne jest także to, że będą się szkolić na miejscu, czyli blisko mieszkańców powiatu limanowskiego, zapewniając im bezpieczeństwo – ocenił. – Żołnierze obrony terytorialnej udowodnili, że są potrzebni mieszkańcom, ale budują także siłę całego Wojska Polskiego.

 

REKLAMA

Kosiniak-Kamysz przypomniał, że Limanowa może się pochwalić bogatą tradycją wojskową. W miejscowości tej działały między innymi organizacje patriotyczno-obronne i związek strzelecki. – Również dzisiaj jest tu dużo młodych osób zainteresowanych służbą terytorialną. Zrobimy wszystko, by mieli gdzie rozwijać się, szkolić i zdobywać umiejętności służące bezpieczeństwu Polski – zapewniał. W 114 Batalionie Lekkiej Piechoty będzie służyć 650 wojskowych (w tym 50 żołnierzy zawodowych).

Realizacja inwestycji w Limanowej jest możliwa dzięki współpracy MON-u z samorządem, który przekazał wojsku grunty – kompleks powstanie na 12 ha. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że budowa ośrodka dla małopolskich terytorialsów zakończy się jeszcze w tym roku, lecz obiekty zostaną oddane do użytku w lutym 2025 roku. Wojsko przeznaczyło na tę inwestycję około 100 mln zł. Szef MON-u zaznaczył, że koszty są duże, lecz priorytetem obecnego rządu jest bezpieczeństwo Polaków. – Wbrew pogłoskom nie będziemy oszczędzać na bezpieczeństwie Polski. Mamy rekordowy budżet obronny, który stanowi już ponad 4% PKB, a będzie jeszcze większy – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jedną z najważniejszych spraw dla obecnego kierownictwa MON-u jest zapewnienie żołnierzom właściwego wyposażenia indywidualnego, a więc takiego, które będzie ich chronić. – Aby zapewnić bezpieczeństwo kraju, żołnierz sam musi być bezpieczny, a to w dużej mierze zależy od wyposażenia indywidualnego – tłumaczył minister obrony. Podkreślał, że nie wystarczy kupić dobry sprzęt, trzeba także dobrze szkolić żołnierzy, by sprawnie obsługiwali nowoczesne uzbrojenie, oraz zadbać o ich poczucie bezpieczeństwa i ochronę, jaką daje właściwe wyposażenie.

Wicepremier poinformował także o tym, że wojska obrony terytorialnej osiągną za kilka miesięcy pełną zdolność do działania, a od sierpnia zwierzchnictwo nad WOT-em przejmie Sztab Generalny WP (obecnie nadzór nad tą formacją sprawuje bezpośrednio minister obrony narodowej). – To było nasze zobowiązanie – podkreślał Kosiniak-Kamysz, ale przyznał, że o takiej możliwości mówi również ustawa o obronie ojczyzny.

O tym, że Polska jest w „najtrudniejszym momencie od zakończenia II wojny”, wicepremier mówił również wczoraj. Podkreślił, że największym zagrożeniem jest odradzające się na wschodzie imperium zła, które uzyskuje duże moce produkcyjne i nie liczy się z życiem ludzkim. Dlatego Polska musi – oprócz kupowania nowoczesnego sprzętu i inwestowania w wyposażenie indywidualne żołnierzy – zwiększyć liczebność armii. Powoływanie nowych jednostek na wschodzie kraju wicepremier zapowiedział podczas wczorajszej wizyty na Podlasiu. Poinformował także, że ze względu na sytuację na granicy polsko-białoruskiej żołnierze Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego „Podlasie” będą wspierać funkcjonariuszy Straży Granicznej co najmniej do końca tego roku. – Na wschodzie kraju będziemy budować jednostki i inwestować w gospodarkę. To jest gwarancja naszego bezpieczeństwa – podkreślił minister obrony.

Joanna Tańska

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Śladami ojca
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Uwaga, transformacja!
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Armia Andersa w operacji „Honker”
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Test współpracy dla bezpieczeństwa
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Serwis K9 w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO