moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polska i Niemcy na czele koalicji pancernej

Szkolenie żołnierzy i kolejne dostawy sprzętu – takie cele stawia sobie międzynarodowa koalicja zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy, która właśnie została aktywowana w Warszawie. Liderami koalicji są Polska i Niemcy, ale udział w niej zapowiedziały również między innymi Wielka Brytania, Szwecja i Włochy.

Pomysł utworzenia koalicji ogłosili wspólnie ministrowie obrony Polski i Niemiec – Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Boris Pistorius. Stało się to 18 marca, podczas spotkania tych polityków w Warszawie. Wczoraj wicepremier i szef polskiego MON-u poinformował, że koalicja właśnie została aktywowana. – Dołączają do niej kolejne państwa – podkreślał Władysław Kosiniak-Kamysz. Jeszcze kilka dni temu udział w pracach gremium zadeklarowały Wielka Brytania, Włochy i Szwecja. W ich ślady powinna pójść Kanada, ale na tym zapewne nie koniec.

Członkowie koalicji skupią się na szkoleniu ukraińskich żołnierzy, a jednocześnie będą mobilizować państwa Zachodu, by przekazywały władzom w Kijowie jak najwięcej sprzętu. – O tym właśnie rozmawiałem ostatnio z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych, które mocno wspierają Polskę w procesie tworzenia i aktywizacji koalicji – zaznaczał wicepremier Kosiniak-Kamysz. Dodał przy tym, że nie o wszystkich krokach może otwarcie mówić – ze względu na możliwe reakcje Moskwy oraz konieczność dopełnienia prawnych procedur w poszczególnych państwach.

REKLAMA

– Koalicja na rzecz zdolności opancerzonych to jedno z wielu działań, które podejmujemy, by wesprzeć walczącą Ukrainę. Mamy koalicję amunicyjną, dronową czy związaną z siłami powietrznymi. Polska jest aktywna na każdym polu – zapewniał szef MON-u. Do tego pozostaje liderem w szkoleniu ukraińskich żołnierzy. – W Polsce przeszkoliliśmy już blisko 20 tys. Ukraińców – poinformował minister Kosiniak-Kamysz. Zajęcia prowadzone są w ramach unijnej misji CAT-C. Obejmują między innymi czołgistów, saperów, wojskowych medyków. Ukraińcy pod okiem zachodnich instruktorów uczą się obsługi nowego sprzętu i doskonalą taktykę.

Ukraina ponad dwa lata zmaga się z rosyjską inwazją. W tej chwili najcięższe walki toczą się w Donbasie i na południowym wschodzie kraju. Rosjanie regularnie prowadzą też rakietowy ostrzał miast w innych częściach Ukrainy. Celem jest nie tylko infrastruktura krytyczna, ale również obiekty cywilne. W ostatnich tygodniach napór agresorów rośnie.

Państwa Zachodu od pierwszego dnia inwazji starają się Ukraińcom pomagać. Jednym z narzędzi są właśnie wszelkiego rodzaju koalicje, które mają ułatwić wypracowanie decyzji politycznych, a także usprawnić gromadzenie i wysyłkę na wschód danego typu uzbrojenia. W lipcu 2023 roku na przykład przedstawiciele jedenastu państw NATO, w tym Polski, zawarli porozumienie w sprawie wspólnych działań związanych z przekazywaniem Ukrainie samolotów F-16 i szkoleniem jej pilotów. Z kolei w marcu tego roku, z inicjatywy Czech, została zawiązana koalicja amunicyjna, która za cel postawiła sobie dostawę 800 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 i 122 mm. Polska zadeklarowała wówczas, że jej wkładem w tę inicjatywę będą „znaczne środki finansowe”. Wiele wysiłku Zachód włożył też w dostarczanie Ukraińcom czołgów. Do tamtejszej armii trafiły już między innymi Abramsy z USA, czy też Leopardy z Niemiec i Hiszpanii. Polska, prócz kilkunastu czołgów tego typu, przekazała Ukrainie znaczącą liczbę maszyn T-72 i PT-91 Twardy.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: ANATOLII STEPANOV/AFP/East News

dodaj komentarz

komentarze


Na straży nieba
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zmiany w dodatkach stażowych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po przeprawie ruszyli do walki
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników
Uwaga, transformacja!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
„Pierwsza Drużyna” na start
Orzeł dla bohaterów
Rajd ku czci saperów
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
W obronie wschodniej flanki NATO
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Ta ziemia do Polski należy…”
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO