moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Baza lotnictwa śmigłowcowego w Lubelskiem

To będzie inwestycja, która wzmocni bezpieczeństwo, ale także przyczyni się do rozwoju gospodarczego Lubelszczyzny. Na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych. Porozumienie między MON-em a władzami regionu i Portu Lotniczego Lublin podpisane zostało w poniedziałek.

– To niezwykle ważny moment wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, wzmacniania bezpieczeństwa Rzeczypospolitej oraz rozwoju regionalnego województwa lubelskiego i miasta Lublin – podkreślił minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Wicepremier wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy, na mocy której na terenie lotniska w Świdniku powstanie Stała Baza Lotnictwa Śmigłowcowego Wojsk Lądowych.

Baza umożliwi przede wszystkim stacjonowanie sprzętu, ale, jak wskazał szef MON-u, w Świdniku będzie mogło odbywać się również szkolenie pilotów. Nowa jednostka to także miejsca pracy dla wojskowych, ale też cywili. Jej powstanie to jedno z ważniejszych przedsięwzięć w ramach współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej i władz Lubelszczyzny. Pierwszym krokiem do utworzenia bazy jest podpisany właśnie list intencyjny. Dokument parafowali: minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes zarządu Portu Lotniczego Lublin Andrzej Hawryluk.

REKLAMA

List zakłada, że Skarb Państwa pozyska część nieruchomości w trwały zarząd jednostki podległej ministrowi obrony narodowej. Finalizacja umowy ma nastąpić w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy. – Jesteśmy na ostatniej prostej negocjacji na temat ceny, którą trzeba zapłacić za te 100 hektarów. Później od razu zacznie się inwestycja – zapewnił Władysław Kosiniak-Kamysz i dodał: – Chcielibyśmy, żeby lotnisko było we współwładaniu samorządu miasta i województwa oraz Agencji Mienia Wojskowego. Chcemy, żeby siły zbrojne, Ministerstwo Obrony Narodowej miało tutaj swoją godną reprezentację, żebyśmy mogli te tereny rozwijać dla celów bezpieczeństwa, ale również dla celów gospodarczych – tłumaczył wicepremier.

Film: Piotr Raszewski, Maciej Bąkowski

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił też, że Polska wschodnia zasługuje na wsparcie. – Musi tu być stała obecność wojsk sojuszniczych, ale Wojsko Polskie musi również inwestować w te tereny i będzie to robić – zapewnił szef resortu obrony. Z kolei Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii, zwrócił uwagę, że cały projekt jest niezwykle istotny, ponieważ inwestycja to nie tylko nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa w regionie. Także dla tych, którzy chcieliby inwestować w województwie lubelskim. – To ogromna szansa na stworzenie nowej specjalnej strefy ekonomicznej i zlokalizowanie właśnie w tym miejscu wszystkich nowych inwestycji w przemysł obronny, a także dla tych przedsiębiorców, którzy będą chcieli się przenosić na powrót z Azji do Unii Europejskiej – zaznaczył Krzysztof Hetman.

Porozumienie z Ministerstwem Obrony Narodowej to niezwykle istotna informacja dla całego regionu – podkreślali przedstawiciele władz Lublina i województwa lubelskiego. – To rzeczywiście ważny moment, bo on pokazuje pewien strategiczny kontekst współpracy pomiędzy rządem i samorządem – zauważył Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, i dodał: – Bezpieczeństwo i rozwój zarówno regionu, jak i miasta oraz rozwój społeczno-gospodarczy naszego kraju jest na pierwszym miejscu – zapewnił Żuk.

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski zaznaczył natomiast, że dzięki takim inwestycjom zdjęte zostaje odium „przekleństwa ściany wschodniej” – Mam nadzieję, że będzie tu i nadzór wojska, i przedsiębiorcy z całego świata. Ja się bardzo cieszę, bo tam, gdzie jest wojsko, tam jest bezpieczeństwo. Tam gdzie, jest bezpieczeństwo, tam jest rozwój gospodarczy i stabilizacja – przyznał Jarosław Stawiarski.

Inwestycja w Świdniku wpisuje się w większy plan rozwoju sił zbrojnych i infrastruktury, z której Wojsko Polskie będzie korzystać. Jak zauważył wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, w ciągu ostatnich trzech miesięcy podpisanych zostało około 20 umów na 30 miliardów złotych na zakup sprzętu dla polskiej armii. – Żeby ten sprzęt mógł funkcjonować, musi być do tego odpowiednia infrastruktura. Tylko w tym roku wydamy prawie 8 mld zł na dostosowanie infrastruktury wojskowej do sprzętu, który pojawi się w naszym kraju. To są ogromne wydatki, którym wszyscy musimy sprostać – podkreślił Cezary Tomczyk.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojskowe Oscary przyznane!
Rajd ku czci saperów
Orzeł dla bohaterów
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Armia Andersa w operacji „Honker”
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Gry wojenne w szkoleniu
Abramsy w pętli
Uwaga, transformacja!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Ta ziemia do Polski należy…”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO