moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żandarm i spadochroniarka zwycięzcami Setki Komandosa

Nietypowy bieg na dystansie 100 km organizowany przez wojskowy klub Meta przyciągnął w tym roku tłumy. 40 km w mundurze polowym – a pierwsze 20 z plecakiem o wadze 10 kg – i 60 km w stroju sportowym najszybciej pokonali kpr. Maciej Dutkiewicz i ppor. Aleksandra Turkowska. Oboje po raz pierwszy triumfowali w najdłuższym biegu z cyklu Wielkiego Szlema Komandosa.
VIII Setkę Komandosa ukończyła rekordowa liczba mężczyzn i kobiet – odpowiednio 501 i 64. – Oprócz rekordowej obsady zanotowaliśmy też rekordową liczbę zgłoszonych osób, jak i tych, które nie ukończyły biegu. Do mety nie dotarło aż 120 zawodników. Najczęściej do zejścia z trasy zmuszały ich obtarcia stóp – podkreśla st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta i dyrektor biegów organizowanych przez lubliniecki klub.

Organizatorzy zarejestrowali też rekordową liczbę sklasyfikowanych drużyn. – Tylko dwóch zabrakło do setki. Jednak te wszystkie rekordy wymagały od nas jeszcze lepszego przygotowania imprezy. Tak poważnego wyzwania logistycznego jeszcze nie mieliśmy. A należy pamiętać, że musieliśmy się zająć zawodnikami przez prawie 20 godzin, licząc tylko sam czas przebywania przez nich na trasie – dodaje chorąży. Bieg rozpoczął się 15 marca o godzinie 22, a ostatni ze sklasyfikowanych zawodników zameldował się na mecie po 19 godz. 55 min 52 s od startu.

Z kolei na tego pierwszego zawodnika przyszło czekać organizatorom 9 godz. 17 min 39 s. Tyle czasu potrzebował na pokonanie 100 km kpr. Maciej Dutkiewicz z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Żandarm od samego początku nadawał ton rywalizacji. Jako pierwszy po 20 km biegu zostawił plecak. Pierwszą dwudziestokilometrową rundę ukończył w czasie 1 godz. 41 min 56 s. Drugi z biegaczy – mł. chor. Służby Ochrony Państwa Przemysław Kaliński – tracił do niego prawie 6 minut. Podczas kolejnych czterech rund kolejność na dwóch czołowych pozycjach już nie uległa zmianie. A kpr. Dutkiewicz powiększył przewagę do ponad pół godziny. Obaj zawodnicy jako jedyni ukończyli bieg szybciej niż w 10 godzin. Natomiast poniżej 11 godzin biegło i maszerowało tylko siedmiu biegaczy. W limicie połowy doby zmieściło się 20 zawodników i dwie zawodniczki.

Dwiema zawodniczkami, które na pokonanie dystansu potrzebowały mniej niż 12 godzin, były ppor. Aleksandra Turkowska z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz st. szer. Agata Matejczuk z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. Podporucznik po pierwszych 20 km przegrywała z reprezentantką 25 Brygady Kawalerii Powietrznej o prawie 27 min. Drugą rundę bez plecaka szeregowa Matejczuk pokonała niemal w identycznym czasie jak pierwszą – w 2 godz. 16 min 12 s. Z kolei jej rywalka z 6 Brygady Powietrznodesantowej bez plecaka biegła o 26 minut szybciej. Ppor. Turkowska była też szybsza w stroju sportowym – na każdej rundzie notowała coraz lepsze czasy. Trzecią rundę pokonała w 2 godz. 15 min 55 s, czwartą rundę w 2 godz. 9 min 40 s i piątą w 2 godz. 7 min 40 s. Reprezentantka 6 BPD bardzo dobrze rozłożyła siły i na mecie zameldowała się na 15. pozycji w klasyfikacji open.W rywalizacji drużynowej, do której liczono czas trzech zawodników, najlepszy wynik zanotowali żołnierze z 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku. Plut. Damian Zagulak, st. kpr. Artur Nowicki i st. szer. spec. Piotr Bławat uzyskali czas 34 godz. 42 min 25 s. Drugą pozycję wywalczyli reprezentanci 8 Batalionu Walki Radioelektronicznej. Żołnierze dopingowani przez zeszłorocznego zwycięzcę VII Setki Komandosa ppor. Krzysztofa Żebrowskiego stracili do zwycięzców 1 godz. 16 min 16 s. Natomiast trzecie miejsce na podium zajęła ekipa z 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic – ich rezultat: 36 godz. 59 min 12 s.

Setka Komandosa od kilku lat stanowi największe wyzwanie dla zawodników, którym marzy się ukończenie elitarnego cyklu Wielkiego Szlema Komandosa i zdobycie specjalnego medalu oraz uprawnień do noszenia baretki na mundurze wyjściowym. VIII Setka Komandosa była trzecim biegiem zaliczanym do cyklu. Wcześniej odbył się X Ćwierćmaraton Komandosa w Słupsku i XV Półmaraton Komandosa w Warszawie. Do ukończenia tegorocznego WSzK pozostał październikowy XXVIII Bieg Przełajowy o Nóż Komandosa i listopadowy XXI Maraton Komandosa. – Medal za ukończenie Wielkiego Szlema Komandosa staje się coraz bardziej cenny. Wielu żołnierzy i przedstawicieli innych służb mundurowych chce go mieć. Stąd też rekordowa obsada tegorocznych biegów wchodzących w skład cyklu – twierdzi chorąży Rosiński.


Wyniki
1. kpr. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) 9 godz. 17 min 39 s
2. mł. chor. SOP Przemysław Kaliński (Służba Ochrony Państwa) 9 godz. 48 min 7 s
3. kmdr Dariusz Kieliszek (wojska obrony cyberprzestrzeni) 10 godz. 6 min 18 s
4. Łukasz Maćkowiak (Ochotnicza Straż Pożarna Bronków) 10 godz. 13 min 17 s
5. st. szer. Mariusz Gąsiorowski (8 Batalion Walki Radioelektronicznej Grudziądz) 10 godz. 35 min 39 s
6. Kamil Rogaczewski (Rząśnia) 10 godz. 55 min 33 s

15. (I miejsce w rywalizacji kobiet) ppor. Aleksandra Turkowska (6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice) 11 godz. 32 min 52 s
18. (II) st. szer. Agata Matejczuk (1 Batalion Kawalerii Powietrznej) 11 godz. 46 min 47 s
33. (III) Ines Wojciechowska (Młody vs Stary) 12 godz. 22 min 39 s
34. (IV) st. kpr. pchor. Ewa Bambynek (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 12 godz. 24 min 6 s
38. (V) st. sierż. Agnieszka Jeż (Reprezentacja Polskiej Policji) 12 godz. 39 min 14 s
67. (VI) szer. Anna Piasecka-Wszoła (Dowództwo 2 Korpusu Polskiego – Dowództwo Komponentu Lądowego Kraków) 13 godz. 23 min 50 s.

REKLAMA

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: ZmierzymyCzas.pl

dodaj komentarz

komentarze

~prezes
1711089660
Przykład pań pokazuje, że plecak w dużej mierze rozdaje karty. Świeżość fałszywie powoduje zbyt szyki bieg. Prześledzenie międzyczasów do dobry materiał do analizy.
1E-C4-E3-31

Krwawa noc pośród puszczy
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Grand Quadriga ‘24”
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO