moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szwedzka flaga wreszcie w NATO

Przystąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – mówił w poniedziałek Ulf Kristersson, premier Szwecji. Dziś odbyła się uroczystość wciągnięcia szwedzkiej flagi na maszt przed kwaterą główną NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny organizacji, zapewnił, że od teraz Szwedzi cieszą się gwarancją sojuszniczej obrony.

Pojazdy opancerzone Sił Zbrojnych Szwecji podczas ćwiczeń.

Przed budynkiem kwatery głównej NATO załopotała flaga Szwecji – 32. członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Sztokholm oficjalnie dołączył do grona sojuszników pod koniec ubiegłego tygodnia, gdy Szwedzi złożyli w Waszyngtonie dokumenty akcesyjne. Dziś zaś odbyło się powitanie Szwecji w strukturach Sojuszu i wciągnięcie na maszt szwedzkiej flagi. Na uroczystości byli obecni m.in. księżniczka Wiktoria, reprezentująca szwedzką rodzinę królewską, Ulf Kristersson, premier Szwecji, Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, oraz szwedzcy wojskowi. 


To historyczny dzień. Szwecja zajmie teraz należne jej miejsce przy stole NATO, będzie miała równy z innymi sojusznikami głos w sprawie kształtowania polityki NATO – powiedział Jens Stoltenberg podczas spotkania z mediami. Sekretarz generalny Sojuszu przypomniał, że Szwecja od ponad 200 lat nie przystępowała do żadnej międzynarodowej organizacji wojskowej, zachowując neutralność. Teraz jednak – jak podkreślił – może się cieszyć z ochrony, która wynika z artykułu 5 Traktatu północnoatlantyckiego (zapewniającego kolektywną obronę). Stoltenberg mówił o potencjale militarnym, jaki Szwecja wniesie do Sojuszu. – To siły zbrojne i najwyższej klasy przemysł obronny – wymieniał. – Przystąpienie Szwecji czyni NATO silniejszym, a Szwecję bezpieczniejszą – zapewniał. – Dzisiejsza uroczystość pokazuje, że drzwi do NATO pozostają otwarte i że każdy naród ma prawo wybrać własną drogę – dodał Jens Stoltenberg.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego nawiązał do ataku Rosji na Ukrainę. – Prezydent Putin, rozpoczynając agresję na Ukrainę dwa lata temu, chciał osłabić NATO i zwiększyć swoją kontrolę nad sąsiadami. Nie udało mu się to. NATO jest silniejsze, a Ukraina jest bliższa członkostwa w Sojuszu niż kiedykolwiek w historii – powiedział. Przypomniał również, że natowska pomoc dla Kijowa musi być kontynuowana. – Prezydent Putin rozpoczął tę wojnę i może ją zakończyć. Takiej opcji nie ma Ukraina. Poddanie się nie oznacza pokoju – zaznaczył Jens Stoltenberg.

Film: NATO News

Szef szwedzkiego rządu Ulf Kristersson zwrócił uwagę na wysokie poparcie wśród Szwedów dla inicjatywy przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Szwecja jest członkiem NATO i jesteśmy z tego niesamowicie dumni – mówił premier Ulf Kristersson. – Wiemy, że oczekiwania NATO wobec Szwecji są wysokie, ale sami sobie stawiamy wysoko poprzeczkę – przyznał. – Od zakończenia II wojny nie mieliśmy w naszym regionie tak poważnej sytuacji jak obecnie. Putin w najbliższych latach będzie zagrażał bezpieczeństwu euroatlantyckiemu. Przystąpiliśmy do NATO, by zyskać bezpieczeństwo, ale też by je zapewniać – tłumaczył Ulf Kristersson. Szwedzki premier podkreślił, że pomoc dla Ukrainy jest dla Sztokholmu fundamentem wspierania bezpieczeństwa w regionie. – Ukraina walczy dzielnie nie tylko za swoją wolność, ale i za wolność Europy – ocenił. Poinformował, że aby wzmocnić obronność, Szwecja podwoiła swój budżet na ten cel. Będzie on wynosił 2% PKB. – Flaga szwedzka w kwaterze głównej NATO to znak, że stajemy ramię w ramię w walce o wolność i demokrację – zapewnił Ulf Kristersson.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Gotlands regemente, NATO

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
„Pierwsza Drużyna” na start
Uwaga, transformacja!
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Układ nerwowy Mieczników
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
Pierwsi na oceanie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
I zdobyliśmy!
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polska wiktoria na Monte Cassino
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Wojskowe Oscary przyznane!
Abramsy w pętli
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO