moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaplanuj swoje szkolenie – zostań żołnierzem WOT

Służba w nowoczesnej formacji – blisko miejsca zamieszkania, elastyczny system szkoleń, duże możliwości rozwoju osobistego, wiedza niezbędna do przetrwania na współczesnym polu walki – zyskasz to wszystko dołączając do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowy rok szkoleniowy w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczął się od szkolenia podstawowego i wyrównawczego w ramach „Ferii z WOT”. Styczniowe powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej zgromadziło głównie osoby młode – uczniów i studentów, którzy skorzystali z czasu wolnego podczas zimowej przerwy w nauce w województwie Mazowieckim.

Dla wszystkich nowych ochotników do wstąpienia w szeregi terytorialsów 5 MBOT przygotowała w roku 2024 jeszcze 7 powołań na szkolenia podstawowe oraz wyrównawcze. Najbliższe rozpocznie się już 1 marca. Kolejne zaplanowane są w miesiącach: maj, czerwiec, sierpień, wrzesień, listopad oraz grudzień.

REKLAMA

„SZESNASTKA” CZY „ÓSEMKA”?

Szkolenie podstawowe – tzw. „szesnastka” trwa 16 dni. Powstało z myślą o osobach cywilnych, które nigdy nie miały styczności z wojskiem. Podczas szkolenia zdobędą one podstawową wiedzę i umiejętności z obsługi broni, strzelectwa z karabinka MSBS GROT, taktyki, topografii, medycyny pola walki oraz przetrwania w trudnych warunkach. Szkolenie podstawowe kończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej – od tego momentu ochotnik staje się pełnoprawnym żołnierzem Sił Zbrojnych RP.

Szkolenie wyrównawcze – tzw. „ósemka” trwa 8 dni. Skierowane jest do żołnierzy rezerwy, którzy podczas szkolenia odświeżą wiedzę i umiejętności z wojskowego rzemiosła zdobyte w latach ubiegłych. Poznają również specyfikę działania Wojsk Obrony Terytorialnej oraz sprzęt jakim dysponują na co dzień Terytorialsi. Z uwagi na posiadane doświadczenie rezerwistów – stanowią oni ważne ogniwo w WOT. Po ukończonym szkoleniu będą zajmować m.in. stanowiska dowódcze oraz specjalistyczne, dzieląc się swoim doświadczeniem z młodszymi stażem.

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze są dopiero początkiem służby w WOT. Cały cykl wyszkolenia żołnierza-ochotnika trwa 3 lata i obejmuje etap indywidualny (1 rok), etap specjalistyczny (2 rok), etap zgrywający pododdziały (3 rok). Po tym czasie żołnierz osiąga status „COMBAT READY” - GOTOWY DO WALKI.

SZKOLIMY się tam, gdzie MIESZKAMY

Fundamentem szkoleń w WOT jest – TERYTORIALNOŚĆ. Oznacza ona gotowość żołnierzy-ochotników do obrony i wspierania bliskich, sąsiadów i lokalnych społeczności – wnosząc tym samym wkład w kształtowanie bezpieczeństwa naszego kraju. Kandydat na żołnierza Terytorialnej Służby Wojskowej w 5MBOT rozpoczyna szkolenie w Ciechanowie. To tu znajduje się kompania szkolna odpowiedzialna za wdrożenie nowych ochotników do służby. Po zakończeniu tzw. „szesnastki” lub „ósemki” żołnierze odbywają szkolenia rotacyjne (minimum jeden weekend w miesiącu) blisko miejsca zamieszkania - w batalionach Brygady rozlokowanych w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i w Zegrzu Południowym. To jeden z największych atutów TSW – pozwala on rozwijać umiejętności wojskowe niezbędne na współczesnym polu walki przy zachowaniu balansu z życiem rodzinnym, osobistym i zawodowym.

PLECAK KORZYŚCI TERYTORIALSA

Służba w WOT to innowacyjne szkolenia, nowoczesny sprzęt, szeroki wachlarz możliwości dalszego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji, które zwiększają skuteczności działania zarówno na gruncie wojskowym jak i cywilnym. To również możliwość awansu na wyższe stopnie wojskowe (kursy podoficerskie i oficerskie dla żołnierzy OT) oraz korzyści finansowe – za każdy dzień służby żołnierzowi TSW przysługuje uposażenie zgodne z zaszeregowaniem oraz dodatek za gotowość bojową.

Osoby zainteresowane dołączeniem do WOT zachęcamy do kontaktu z rekruterami 5 Mazowieckiej Brygady OT, których z łatwością można znaleźć na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Test: kpr. Elżbieta Obrębska/ 5 MBOT

red. PZ

autor zdjęć: 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Szybki marsz, trudny odwrót
 
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Kadisz za bohaterów
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rekordziści z WAT
Wytropić zagrożenie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Front przy biurku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEye dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Pod skrzydłami Kormoranów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO