moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożegnanie oficerów

Generał Rajmund T. Andrzejczak i gen. broni Tomasz Piotrowski, którzy w latach 2018–2023 stali na czele najważniejszych dowództw Wojska Polskiego, przeszli do rezerwy. – Dziękuję za lata niestrudzonej i niebudzącej żadnych wątpliwości służby wojskowej – powiedział podczas spotkania z oficerami wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Generał Rajmund T. Andrzejczak, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, i gen. broni Tomasz Piotrowski, do niedawna dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, zakończyli służbę w Wojsku Polskim. W poniedziałek z oficerami spotkał się Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON-u. – Jako minister obrony narodowej i wiceprezes Rady Ministrów w imieniu rządu, Ministerstwa Obrony Narodowej, ale przede wszystkim nas wszystkich, mieszkańców, obywateli Rzeczypospolitej, naszych rodaków pragnę Panom Generałom serdecznie podziękować za lata niestrudzonej i niebudzącej żadnych wątpliwości służby wojskowej – zwrócił się do oficerów Władysław Kosiniak-Kamysz. 

 

REKLAMA

Zaznaczył, że obaj generałowie zdobywali doświadczenie, kształcąc się na wojskowych uczelniach, służąc na różnych stanowiskach, również poza granicami kraju. – Gratuluję wszystkich nominacji generalskich, które miały klasyczną dla przebiegu służby hierarchię, moment właściwy dla uzyskania odpowiedniego awansu – powiedział szef MON-u. Podkreślił także, że odwaga i bohaterstwo, jakim wykazali się generałowie zarówno podczas służby w czasie pokoju, jak i misji, są imponujące. – Jestem przekonany, że wyrażam zdanie większości, iż wasze postępowanie zawsze było zgodne ze słowami roty przysięgi złożonej nie wobec jakiegokolwiek rządu czy prezydenta, lecz wobec majestatu nieśmiertelnego ducha naszej ojczyzny – mówił Kosiniak-Kamysz.


Film: Magdalena Miernicka, Aleksander Kruk/ Zbrojna TV

Szef MON-u zaznaczył, iż wierzy, że mimo zakończenia służby przez generałów ich umiejętności i doświadczenie zostaną wykorzystane. – Sytuacja panująca na świecie jest tak dynamiczna, że Polska nie może sobie pozwolić na marnotrawienie największych talentów. Myślę, że jest wielka przestrzeń do współpracy – zaznaczył. – Jeszcze raz w imieniu całego Ministerstwa Obrony Narodowej serdecznie dziękuję za służbę dla Rzeczypospolitej – powiedział.

Z kolei generał Rajmund T. Andrzejczak przypomniał, że obaj żegnający się z mundurem oficerowie mają za sobą wiele lat służby wypełnionej różnymi doświadczeniami: ćwiczeniami, operacjami poza granicami kraju, awansami, przede wszystkim jednak współpracą z żołnierzami ze wszystkich korpusów osobowych. – Jestem przekonany, że to wszystko, co się przez te 36 lat udało zrobić, przysłużyło się Rzeczypospolitej – powiedział. Zapewnił także wicepremiera, że w razie potrzeby będzie do pełnej dyspozycji. – Dziś oficjalnie żegnamy się w sposób administracyjny, ale serce i głowa wciąż są na służbie – podkreślił.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. broni Tomasz Piotrowski, który zadedykował 36 lat służby ludziom, którzy go przez ten czas wspierali. – To, że odwieszam mundur do szafy, nie oznacza, że trafia do niej także moja głowa, umiejętności, doświadczenie. Jeśli będzie taka potrzeba, jestem gotowy swoim potencjałem wspierać każde procesy istotne dla bezpieczeństwa Polski i Polaków. Bo o to w tej służbie zawsze chodziło. Aby służyć innym, nie tylko sobie – powiedział.

Podczas uroczystości wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wyróżnił generała Rajmunda T. Andrzejczaka i gen. broni Tomasza Piotrowskiego szablą honorową Wojska Polskiego.

Generał Rajmund T. Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej (obecna Akademia Sztuki Wojennej) oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Pierwsze stanowisko objął w 2 Pułku Piechoty. Służył również w 15 Brygadzie Zmechanizowanej, 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, Litewsko-Polskim Batalionie Sił Pokojowych, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz w Dowództwie Wojsk Lądowych. Był także dowódcą 17 Brygady Zmechanizowanej i 12 Dywizji Zmechanizowanej. Uczestniczył w misjach wojskowych na Wzgórzach Golan, w Iraku i Afganistanie. W 2018 roku generał Rajmund T. Andrzejczak został przez prezydenta Andrzeja Dudę wyznaczony na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Trzy lata później, tuż po zakończeniu trzyletniej kadencji, zwierzchnik sił zbrojnych powierzył mu tę misję ponownie.

Gen. broni Tomasz Piotrowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii. Ukończył też wyższe studia dowódczo-sztabowe z organizacji i zarządzania dowodzenia wojskami oraz podyplomowe studia m.in. na kierunku bezpieczeństwo informacyjne w Akademii Obrony Narodowej (obecna Akademia Sztuki Wojennej). Służbę wojskową rozpoczął na stanowisku dowódcy plutonu w 36 Pułku Zmechanizowanym. Służył też m.in. w 16 Pułku Artylerii jako szef sztabu i zastępca dowódcy, a także w 12 Dywizji Zmechanizowanej na stanowiskach: szefa wojsk rakietowych i artylerii, szefa sztabu ds. operacyjnych oraz zastępcy dowódcy. W latach 2012–2013 był zastępcą dowódcy PKW w Afganistanie. W 2017 roku został szefem sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a rok później stanął na czele tego Dowództwa. Służbę na tym stanowisku pełnił do 2023 roku.

Obaj generałowie zrezygnowali ze służby na swoich stanowiskach w październiku 2023 roku, a 1 listopada 2023 roku rozpoczął się trzymiesięczny okres ich wypowiedzenia. Wraz z jego zakończeniem przeszli ze służby czynnej do rezerwy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz, st. kpr. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


NATO on Northern Track
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Głos z katyńskich mogił
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ramię w ramię z aliantami
Zachować właściwą kolejność działań
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO