moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak chronić granicę? Polacy podpowiedzą Finom

Polska wyśle misję doradczą do Finlandii. W jej skład wejdą specjaliści, którzy byli zaangażowani między innymi w budowę zapory na granicy z Białorusią – poinformował Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Finowie od kilku tygodni zmagają się ze zmasowanym napływem nielegalnych migrantów. To efekt ataku hybrydowego ze strony Rosji.


Międzynarodowe przejście graniczne Raja-Jooseppi w północnej Finlandii było przez ostatnie dni jedynym otwartym przejściem granicznym na wschodniej granicy kraju. Finlandia podjęła decyzję o zamknięciu wszystkich punktów na granicy rosyjskiej na dwa tygodnie, począwszy od 30 listopada 2023r. Fot. Emmi Korhonen/Lehtikuva Oy/East News

O pomoc poprosili sami Finowie. Doszło do tego kilka dni temu, podczas wizyty prezydenta Sauli Niinistö w Warszawie. Wczoraj szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera przyznał na antenie TVP Info, że Polska przychyli się do tego wniosku. – BBN potwierdziło realizację misji doradczej w Finlandii w związku z atakiem hybrydowym na fińską granicę – mówił. W skład zespołu wejdą specjaliści, którzy przygotowali operację osłony polsko-białoruskiej granicy i brali udział w budowie zapory w tamtym rejonie. Według ministra Siewiery, od jesieni 2021 roku Polska mierzyła się z różnego typu problemami – od dezinformacji po bezpośrednie działania białoruskich pograniczników, którzy siłą przepychali przez zasieki ściąganych na Białoruś migrantów z Azji i Afryki. W ostatnim czasie jednak ta presja wyraźnie osłabła. – Kiedy przygotowywaliśmy do tego polską granicę, Wielka Brytania skierowała tutaj swoje wojska inżynieryjne i doradców. Teraz i my zamierzamy pomóc naszemu sojusznikowi w NATO – podkreśla Siewiera.

Finlandia od kilku tygodni zmaga się ze zmasowanym napływem migrantów. Jak podają media, tylko w listopadzie wnioski o azyl na rosyjsko-fińskich przejściach granicznych złożyło ponad 900 osób z Afganistanu, Jemenu, Syrii czy Somalii. Wcześniej takie przypadki zdarzały się nie częściej niż raz dziennie. Migranci mimo kiepskiej pogody i niskich temperatur dojeżdżali do granicy np. na rowerach, które za setki euro mieli kupować w Rosji. Po stronie rosyjskiej byli przepuszczani dalej bez jakiejkolwiek weryfikacji dokumentów. Mało tego, w rozmowie z BBC płk Matti Pitkaniitty z fińskiej straży granicznej przyznał, że po wpuszczeniu migrantów, Rosjanie często zamykali swoje punkty kontrolne tak, by Finowie nie mogli odesłać przybyszy z powrotem.

REKLAMA

Fińskie władze szybko doszły do wniosku, że mają do czynienia ze zorganizowanym atakiem hybrydowym. I choć Rosja temu zaprzeczyła, kilka dni temu zdecydowały o zamknięciu większości przejść granicznych z tym krajem. Otwarty pozostał jedynie punkt na dalekiej północy, około 250 km od rosyjskiego miasta Murmańsk. Nie rozwiązało to jednak problemu. Strumień nielegalnych migrantów nie przestawał płynąć. Na nieczynnym przejściu Niirala doszło nawet do zamieszek. Finowie podjęli więc kolejną decyzję — postanowili zamknąć całą granicę dla ruchu osobowego. – To odpowiedź na zorganizowane działanie państwa rosyjskiego – tłumaczył podczas konferencji prasowej premier Petteri Orpo. Zakaz wejdzie w życie w nocy ze środy na czwartek i zostanie utrzymany przez dwa tygodnie. W tym czasie pomiędzy Rosją a Finlandią będzie można przewozić jedynie towary. Jednocześnie Finowie zamierzają zbudować zapory na kolejnych odcinkach granicy. Pierwsze testowe odcinki umocnień powstały kilka miesięcy temu. Całkowite odcięcie się od Rosji technicznie jest jednak bardzo trudne. Długość granicy fińsko-rosyjskiej przekracza bowiem 1300 km.

– W Finlandii obserwujemy kolejny przykład na to, że Rosja używa migracji jako narzędzia do wywierania nacisku na kraje Europy – mówił dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w Brukseli. – Jestem pewien, że władze Finlandii są w stanie poradzić sobie z tą sytuacją same, przy wsparciu unijnej agencji Frontex. Jak dotąd nie wpłynął do nas wniosek o większe zaangażowanie Sojuszu – dodaje.

Finlandia, choć przez dziesięciolecia blisko współpracowała z NATO, do niedawna była państwem neutralnym. W kwietniu, w odpowiedzi na rosnące zagrożenie ze strony Rosji, przystąpiła do Sojuszu. Wywołało to ostre reakcje ze strony Moskwy, która uznała akcesję za „historyczny błąd Finlandii”, a rzecznik Kremla zapowiedział, że w odpowiedzi Rosja podejmie „środki zaradcze”, by zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Emmi Korhonen/Lehtikuva Oy/East News

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1701865440
No tak z tym że podobno Finowie nic o tym nie wiedzą
18-16-1B-38

„Avenger” na Monte Cassino
 
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Cud w Trewirze
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Mocny sygnał od NATO
Wojenny bohater na szubienicy
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Eurofightery znowu w Polsce
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Abramsy pod dobrą opieką
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Bruksela przed szczytem
Zamiana po włosku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Dobrowolsi – czas start!
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wielki test w West Point coraz bliżej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Palmiry – miejsce kaźni
Rusza kwalifikacja wojskowa
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Lista trupich główek
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Pierwszy skok
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tajna misja polskiej agentki
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowy szef CWCR
Nowoczesna łączność dla armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Którą drogą do armii?
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO